BLW aneb nechte dítě jíst rukama a nekrmte ho

Pokud s prvními příkrmy válčíte, snažíte se do dítěte vpravit alespoň jednu lžičku pyré, ale dítě jídlo odmítá, plive, dáví se, nejeví o něj zájem, jídelní místo vypadá jako po bitvě, přinášíme vám informace o metodě BLW, při které místo stálého mixování a následného krmení dítěte se dítě s jídlem seznamuje samo. Své dítě nechte, aby samo začalo objevovat, co je jídlo. A rozhodně ho nekrmte.

Baby-Led Weaning (doslovně přeloženo jako „Dítětem vedené odstavování“) je stravovací metoda, při které se dítě s jídlem seznamuje samo. Vychází z knihy britské zdravotní sestry Gill Rapleyové (vydána v 90.letech). Jde o to, aby rodiče svým dětem dovolili, ať se rozhodují samy. S Baby-Led weaning se začíná většinou v půl roce dítěte, kdy dítě začíná spontánně projevovat zájem o pevnou stravu. Podmínkou je počkat, až dítě o jídlo jeví samo zájem.

Tato metoda vlastně navazuje na kojení, tak jak je dnes propagováno. Žádné tříhodinové intervaly mezi kojením. Dnes se doporučuje nechat na dítěti, kdy chce být kojeno (klidně i po hodině). Stejný přístup má k prvním příkrmům i tato metoda.

Součástí této metody je i myšlenka, že dítě intuitivně ví, co je pro něj dobré. Důležité je, aby se dítě s příkrmy seznamovalo s radostí z objevování, aby mu nebylo nic nuceno. Pokud krmíte dítě dětskou lžičkou nebo jim do úst dáváme potravu naší rukou, dítě přijde o mnoho cenných smyslových zkušeností. Pokud se bude s jídlem seznamovat samo, samo si vybere, samo si jídlo ohmatá, pozná, že jablko je tvrdé a banán je měkký apod.

Kojené dítě se k první tuhé stravě dostane ve chvílích, kde je syté (nakojené) a má zájem s jídlem experimentovat. Jakmile o tuhou stravu jeví víc zájmu, ztrácí tak zájem o kojení, až se samo odstaví.

Základem je to, aby rodiče dítěti jídlo nenutili. Potraviny dítěti jen nabízejí tak, že je před dítě položí na stůl. Nepoužívá se nádobí, ani příbory. Dítě jí rukama. Nejlépe během společného oběda či večeře se zbytkem rodiny.

K jídlu dítěti nabízíme jen zdravé potraviny. Žádná průmyslově vyráběná, konzervovaná, kořeněná či sladká jídla. Dítě musí sedět ve vzpřímené pozici (nejlépe ve stoličce, či na klíně). Pokud dítěti jídlo zaskočí, což se může stát, musí rodiče při jídle dítě hlídat. Většinou se po zakuckání dítě uklidní samo a zaskočené sousto automaticky vypudí kašlem. Jídlo dítě připravujeme na kousky, aby je mohlo dobře chytit ručičkama. Ovoce a zelenina se krájí na delší proužky, aby kousek vždy vykukoval ze sevřené pěstičky. Nutná je trpělivost ze strany rodičů. Dítě jídlo využívá i ke hře, zkoumá ho, ochutnává...

Žádný komentář

Vložit komentář