Zácpa může děti někdy pěkně potrápit. Jaké jsou příčiny zácpy? Jak se zácpa projevuje? Co na zácpu pomáhá a kdy navštívit lékaře?
Rodiče se poměrně často setkávají se zácpou u svých dětí. U kojenců není zácpa příliš obvyklá. Kojené děti mají stolici měkkou a vyprazdňování je snadné. Zácpa se nejčastěji objevuje v době zavádění prvních příkrmů. Důvodem je složení prvních příkrmů. Jsou vyráběny z potraviny, které zácpu způsobují (mrkev, rýže, banán,…). Děti, které jsou krmeny umělým mlékem, mohou na zácpu trpět častěji. Potom je dobré vyzkoušet změnu podávaného mléka (existují UM s probiotiky). U starších dětí pak ve věku mezi 2. - 5. rokem, kdy se dítě učí samostatnosti. Nejčastěji děti trápí zácpa, protože při vyprazdňování pociťují bolest a následně se snaží vyprazdňování stolice oddalovat. Pokud je zácpa dlouhodobá, může být projevem jiného onemocnění (celiakie, vrozené vady trávicí soustavy, onemocnění štítné žlázy).
Jak se zácpa projevuje?
-
Dítě se obtížně vyprazdňuje.
-
Vyprazdňování je pro něj bolestivé.
-
Trpí na bolesti bříška.
-
Trpí nechutenstvím.
-
Je bledé.
Příčiny zácpy
Dítě úmyslně oddaluje vyprazdňování. Může to být projev prvního vzdoru proti rodičům, když rodiče dítě nutí na nočník.
Složení potravy. Dítě jí nedostatek ovoce a zeleniny, které obsahují tolik potřebnou vlákninu. Místo toho jí sladkosti, čokoládu, málo pije, málo se hýbe.
Dítě se stresuje z nedostatku soukromí. Např. záchody ve školce.
Dítě je ve stresu z rodinných poměrů. Pokud dítě ztratí rodiče, sourozence, rodiče se rozvádí, … dítě je ve stresu, a to může být příčinou zácpy.
Potlačování vyprazdňování. Mohou vzniknout prasklinky a infekce v oblasti konečníku.
Porucha funkce střev a látkové výměny.
Opatření proti zácpě
Zvýšit podíl vlákniny v potravě. Nejvíce vlákniny obsahuje čerstvá zelenina a ovoce (příp. sušené), např. švestky, meruňky, hroznové víno, hrášek, fazolky, brokolice, jablka, hrušky. Dále ovesné vločky, celozrnné pečivo.
Omezit zácpu podporující potraviny – rýže, banán, mrkev, bílé pečivo, sladkosti.
Zvýšit příjem zakysaných mléčných výrobků (jogurty, zakysané smetany, kefíry).
Zvýšit příjem tekutin. Lépe neslazené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy. Nevhodné jsou černé čaje, slazené nápoje.
Důležitý je dostatek pohybu. U malých kojenců pomáhá cvičení nožičkami a jejich přitahování k bříšku, polohování na bříško.
Naučit dítě pravidelnému vyprazdňování. Dítě musí správně vnímat nucení na stolici. Naučte ho, aby se pravidelně vyprazdňovalo. Ideálně do 30 minut po jídle (většinou po snídani). Buďte v klidu, ať není dítě ve stresu.
Návštěva lékaře
Jestliže se nedaří ani po výše zmíněných opatřeních zmírnit zácpu, pak je nutné konzultovat situaci s lékařem, který navrhne podrobnější vyšetření. U dětí není vhodné použití projímadel, protože jsou návyková (to jen v akutních případech).
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa