Vyrábíme s dětmi – Morana ze starého pečiva

21. března začalo jaro. Společně s dětmi můžete jaro náležitě přivítat. Vítat jaro můžete všelijak. Udělat si jarní výzdobu, trávit více času venku, set a sázet kytičky. Naši předkové jaro vítali různými zvyky a rituály. Podstatné bylo rozloučit se se zimou, s temnotou a přivítat nový život. Jedním ze zvyků byl rituál vynášení zimy, smrti a vítání jara pomocí významné události, kterou prožívala celá vesnice. Mladé dívky vyrobily Moranu, Mařenu, Smrtholku, Marzanu, Morenu, Smrtku atd. Byla to ženská figurína, vyrobená ze suchých větví, staré slámy, roští, uschlého starého sena. Tuto Moranu oblékly do bílého a ozdobily náhrdelníky a ozdobami z vyfouklých vaječných skořápek a prázdných šnečích ulit. To byly symboly zmaru a smrti. Morana představovala nemoc, bídu, smrt a vše zlé. Dívky Moranu vynesly ze vsi a poté hodily do řeky nebo do potoka.

Vy si s dětmi můžete vyrobit podobnou figurínu, ale my vám přinášíme nápad na jednodušší postavičku Morany, která po vhození do řeky nebude zanechávat ekologickou stopu, tedy nebudou se někde na břehu či na jezu válet zbytky hadrů a oblečení z Morany. Naše Morana poslouží zvířátkům. Kačenám, rybám,..., které ji mohou sníst. Bude totiž vyrobena ze starého tvrdého pečiva.

Potřebovat budete: staré pečivo, rohlíky, špejle nebo stébla slámy, provázek, rozinky.

 

Tvrdé rohlíky napíchněte na špejle. Křížem napíchněte půlky rohlíků jako ruce. A špičku tvrdého rohlíku jako hlavu. Na hlavu můžete připíchat ještě špejle nebo slámu jako vlasy. Místo očí a nosu můžete napíchnout třeba slunečnicová semínka. Na krk Moraně navlékněte korále. Třeba z rozinek.

A můžete s Moranou vyrazit ven a vyhodit ji do řeky. K tomu můžete říkat mnoho říkanek:

 

Přišlo jaro do vsi, kde si, zimo, kde si?

Byla zima mezi náma, ale už je za horama,

hu, hu, hu, jaro už je tu!

 

Přečtěte si i další články o Velikonocích:

 

 

Žádný komentář

Vložit komentář