Vegetariánství a děti

Děti, na rozdíl od dospělých, se nemohou svobodně rozhodnout, zda být či nebýt vegetariánem. Děti, které mají za rodiče vegetariány, většinou přejímají stravovací návyky rodičů. A tak rodiče, kteří jsou vegetariáni, většinou nastolí vegetariánský jídelníček i svým dětem. Je vegetariánská strava pro děti bezpečná?

O rizicích vegetariánství u dětí se vedou časté diskuze. Spousta pediatrů je přesvědčeno, že když dítě nejí maso, je ve výživě ochuzeno o podstatné látky. Oproti tomu je mnoho názorů, které vegetariánství u dětí hájí. Argumentují především tím, že vegetariánské děti mají bohatý přísun zdravé rostlinné stravy, která tělu dodává potřebné látky. Málokterá matka-vegetariánka dává svému dítěti běžnou stravu, která obsahuje maso. Nelze říci, že vegetariánská strava je pro děti úplně nevhodná, ovšem je naprosto nutné správně a pečlivě sestavovat jídelníček, aby jeho složení bylo pestré a dětský organismus byl zásoben všemi potřebnými látkami. Hlavně je potřeba dodržovat dostatečný přísun mléka a mléčných výrobků a vajec. Pokud dovolíme alespoň bílé maso a ryby, je to optimální. Pokud tento ústupek dětem nedovolíme, doporučuje se stravu doplnit vhodným nutričním preparátem.

Organismus dítěte se rychle vyvíjí. Dítě musí přijímat stravu, která obsahuje základní živiny. Tedy bílkoviny, tuky a sacharidy. Bílkoviny se rozdělují na živočišné (maso, mléko a mléčné výrobky, vejce) a rostlinné (obiloviny, luštěniny, zelenina). Liší se ve složení. Živočišné bílkoviny obsahují větší spektrum esenciálním aminokyselin, to jsou ty nezbytně důležité pro lidský organismus, které zejména dětský organismus potřebuje pro tvorbu a obnovu tkání a zajištění některých fyziologických funkcí. Rostlinné bílkoviny jsou na esenciální aminokyseliny chudší. Abychom mohli živočišné bílkoviny nahradit rostlinnými, musíme mít odborné znalosti o složení jednotlivých potravin. Rostlinné bílkoviny je pak naprosto nutné pečlivě kombinovat, abychom zajistili přísun všech esenciálních aminokyselin v potřebné míře. Pokud mají děti dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin, bývají štíhlejší a zdravější. V dospělosti si pak lépe udržují zdravou hmotnost, nemají tolik potíže s akné, alergiemi a poruchami trávení. Vegetariánská strava může vést k oddálení začátku menstruace u dívek. Což se spojuje se snížením rizika rakoviny prsu.

Klady a zápory vegetariánství

+

  • Méně tuků, cholesterolu, lepší udržení tělesné hmotnosti
  • Větší konzumace ovoce, zeleniny, které jsou zdrojem vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a vlákniny. Tedy samých prospěšných látek.

-

  • Nedostatek vitamínu B12, železa, zinku a dalších látek, které se vyskytují převážně v živočišné stravě. Tyto látky je potřeba do stravy doplnit potravními doplňky. Zejména vitamín B12, který se vyskytuje jen v živočišné stravě. Železo a zinek se vyskytují i v rostlinách, ale stravitelnost z rostlinných zdrojů je horší než ze zdrojů živočišných.

Doporučení pro všechny

Ať už rodiče svým dětem maso dávají nebo ne, je vhodné upřednostňovat přirozené potraviny před konzumací polotovarů a náhražek. Nakupujte svým dětem základní suroviny a vařte čerstvá domácí jídla. Všem dětem prospěje zvýšení rostlinného podílu ve stravě. A to nejen ovoce a zelenina, ale i luštěniny, ořechy a semínka. Nejlepším je jít dětem dobrým příkladem, platí to i ve stravování.

Žádný komentář

Vložit komentář