Vánoční tvoření s dětmi – závěsná koule

Advent je tu. Letos v roce 2019 vychází první neděle adventní na 1. 12. A přichází doba příprav na Vánoce, úklid, zdobení bytů a domů, pečení cukroví a především těšení se na Vánoce. A protože Vánoce jsou svátky, které děti milují, je vhodné se na ně společně připravovat. Jak jinak než společnými činnostmi, společným pečením, zdobením a tvořením.

My vám přinášíme fotonávod na výrobu závěsné koule, která se podobá staročeskému vrkoči. Vrkoč je sice něco trochu jiného, ale naše závěsná koule je vrkoči podobná. Cože to ten vánoční vrkoč vlastně je? Je to tradiční staročeský symbol vánoc, který měl přinést rodině lásku, zdraví a úrodu v příštím roce.

Tak tedy, základem vrkoče je cop z kynutého těsta, který je stočený do kruhu. A právě od copu má vrkoč své jméno, protože jak jistě alespoň někteří z vás ví, cop se dříve nazýval také vrkoč. A proč zrovna kruh? No asi proto, že kruh bývá považován za symbol věčného života, neboť nemá žádný začátek ani konec. Počet pečených kruhů může být různý, ale každý další kruh by měl být o něco menší než ten pod ním.

Další součástí vrkoče je nejrůznější sušené ovoce napíchané na špejlích, či jiných dřevěných tyčkách. Lidé používali ovoce, které se jim přes rok urodilo, a mělo jim tak zajistit bohatou úrodu i v následujícím roce. Poslední patro vrkoče je tvořeno čerstvým jablíčkem. Celý vrkoč je pak dozdoben čerstvými větvičkami krušpánku (neboli buxusu). A proč právě buxus? Těžko říct…možná proto, že je to stálezelená rostlina, což může být opět symbol jednak věčného života, a potažmo tak i zdraví.

Co budeme potřebovat?

Polystyrenová koule, pichlavé slupky od bukvic, špejle, lepidlo herkules, barevné papírky, barevné gumové bonbony, sušené plody, větvičky buxusu.

  1. Do polystyrenové koule, kterou jsme propíchli a skrz ni protáhli drátek k pozdějšímu zavěšení, zapichujeme slupky od bukvic, které nejdříve namočíme do lepidla, aby lépe držely.

2. Poté na špejle navlékáme barevné papírky, tvary, sušené plody, želé bonbonky,...


 

3. Tyto špejle zapícháme do koule.

4. Nakonec zapícháme i buxus.


 

5. Koule je hotová a můžeme si jí vyzdobit byt.

Žádný komentář

Vložit komentář