Vánoční dárky pro děti

Pod vánočním stromečkem není nic krásnějšího než rozzářené dětské oči. Jak ale vybrat dárky, které dětem oči rozzáří? Pokud již nemáte dárky dětem pod stromeček nakoupeny, tak vězte, že je nejvyšší čas začít alespoň přemýšlet o tom, co dětem koupit, abyste stihli dárky pořídit, objednat, zaplatit a aby je vaše zlatíčka měla pod stromečkem.

Jestliže budete mít pod stromečkem vlastního malého Ježíška, tedy malé miminko, i takové si zaslouží dárky, ač z toho ještě nebude mít rozum. Nejspíš ti nejmenší prospí celý Štědrý den. Pro ně je nejdůležitější mít klid a lásku svých nejbližších. Ocení to víc, než hromadu dárků, z kterých ještě nemají rozum. Starší kojence, kteří již vnímají, potěší lesklé, pestré a zvukové hračky. Možná je víc než vámi pečlivě vybíraný dárek potěší pestrobarevné balicí papíry, které mohou trhat a mačkat.

Pokud máte doma batole, které ještě strká vše co pusy, musíte vybírat takové hračky, které neobsahují malé dílky, které by mohla batolata spolknout nebo vdechnout. Jinak už u batolat a pak u předškoláků můžete volit hračky vzdělávací. V dnešní době už takto malé děti mají i elektronické hračky.

Dopis Ježíškovi

Malým dětem které ještě Ježíškovi neumí napsat vlastní dopis, pomáhají většinou rodiče. Kreslí a píší dopis společně s dětmi. Je to vhodná příležitost k tomu si rozumně a přiměřeně věku dítěte s potomkem popovídat o jeho přáních, o splnitelnosti a taky si popovídat o tom, že něco je dobré nechat na Ježíškovi. Během společného psaní dopisu a hovoru při něm můžete předražené, nerozvíjející a nekvalitní hračky zcela vynechat.

S dítětem mluvit především o tom, co je na Vánocích důležité, a to dělat si navzájem radost, trávit čas s rodinou a přáteli, těšit se na překvapení atd. Takovým způsobem můžete nenásilně formovat jejich budoucí hodnotový žebříček.

Psaní dopisu pro Ježíška nenechávejte až na poslední dny a týdne před Vánoci. V té době na děti útočí reklamy ze všech koutů a nechají se lehko ovlivnit.

Oblečení pod stromečkem

Do jistého věku, tedy u kojenců a batolat, je úplně jedno, zda je balíček tvrdý či měkký. V pozdějším věku už mohou děti uvítat měkké balíčky s oblečením. Rozhodně není nějaký praktický dárek pod stromečkem na škodu. Důležité je, aby dítě našlo ale i něco jiného, z čeho bude mít opravdovou radost a potěšení. Tedy aby nepřevládalo oblečení a praktické dárky a aby byly dárky různorodé.

Množství a cena dárků

Cenová hranice a konkrétní počet dárků neexistuje. Vše závisí na stáří dítěte, možností rodiny a také rozhodnutí rodičů. Malé děti zaujme samotné rozbalování, šustění a trhání papíru a množství dárků je pro ně nedůležité. Počet dárků by však neměl být příliš vysoký, protože pak způsobí, že dítě se netěší z jednotlivých dárků. Dítě si nestihne prohlédnout jeden dárek, pohrát si s ním a hned se vrhne na rozbalování dalšího. Dárků by tedy mělo být tolik, aby dítě mělo dostatek prostoru se s nimi potěšit.

Děti veďte k tomu, aby s rozbalováním nespěchaly, ale aby sledovaly i to, co dostávají ostatní členové rodiny, jak se jiní radují, co je těší, děti se tak učí prožívat radost svých bližních. Časem se děti naučí, že není radost dárky jen dostávat, ale že i obdarovávání je krásné.

Započítejte, že počet dárků se navýší s dárky od babiček a dědečků. Proto je vždy lepší se s babičkami a dědečky domluvit, aby nechali nákup na rodičích. Předejdete tak nákupu zbytečností, nekvalitních a nevhodných hraček, které nepřežijí ani Štědrý večer.

Zklamání z dárků

Dítě může být z dárku zklamané. Nevíte, jak v takové situaci reagovat? Určitě je lepší takové situaci předcházet, s dětmi si povídat o tom, co by si přály, zda jsou jejich přání splnitelná atd. Když rodiče s dětmi mluví a naslouchají jim, pak dobře vědí, co si děti přejí. Při společném psaní dopisu pro Ježíška můžete nesplnitelné dárky z dopisu vynechat a vysvětlit dítěti, proč to není splnitelné. Dítě tak dopředu ví, co očekávat a co očekávat nelze. Každé dítě by mělo pod stromečkem nalézt alespoň jeden dárek, který si skutečně přálo a o který si napsalo.

Nosí dárky Ježíšek nebo kupují rodiče?

Informaci, že dárky nenaděluje Ježíšek dětem nesdělujte přímo. Většina dětí na to tak jako tak přijde sama nebo se to dozví od staršího sourozence či poučenějšího kamaráda ve školce nebo škole. Některé děti mají silnou potřebu si Ježíška chránit a nechtějí připouštět, že dárky může nosit někdo jiný. Důležité a vhodné je vždy zachovat na Vánoce určitou dávku tajemství a napětí, nechat si v záloze takové „co kdyby“… Nechte dětem kouzlo Vánoc a hrajte s nimi hru „Já vím, že víš, ale budeme dělat, že to tak není.“ Většinou děti vyžadují dodržování tradic a zvyklostí samy, i v době kdy na Ježíška již dávno nevěří a samy se podílejí na nakupování dárků pro ostatní členy rodiny. A tak by to mělo být.

Žádný komentář

Vložit komentář