Vánoce s miminkem

Jste rodiče malého miminka a budou to vaše první Vánoce, strávené s vaším miminkem? Jak naplánujete vánoční svátky, aby se miminko nenudilo a užilo také vánoční náladu? Třeba dobu u vánočního stromečku prospí a zájem bude mít jen o mámino mlíčko nebo máminu přítomnost. Ale i kojenec si může Vánoce užít. Malé miminko sice ještě nevnímá vnější okolnosti, ale rozhodně dokáže vstřebávat vnitřní atmosféru rodiny.

První Vánoce s miminkem jsou pro rodinu ideálním časem pro založení nové rodinné tradice. Nová rodina nemusí pokračovat v tradici svých rodičů a prarodičů nebo dokonce trávit sváteční čas pod vlivem vnějších společenských stereotypů.

Kojenec jistě bude vnímat i celý předvánoční čas. Přípravy na Vánoce, jako je pečení cukroví, zdobení a následné rozsvícení stromečku, miminko vnímá. Vnitřně cítí, že se děje něco zvláštního, co nepatří mezi obvyklé denní rituály. Pokud nebude maminka a ostatní členové rodiny ve stresu a budou užívat plnými doušky vánoční pohodu, bude i miminko spokojené.

Jak to ale udělat, aby jste nebyli o Vánocích ve stresu? Včas si vše naplánujte. Úkoly si rozdělte, aby veškerou práci neměla na starost pouze matka-manželka. Zapomeňte na perfekcionismus. Neupínejte se k něčemu, co chcete mít či stihnout. Práce s miminkem na ruce je náročnější a nezvládnete vše, tak jak byste zvládli sami. Vyčleňte si čas na odpočinek a relaxaci. Myslete na to, že Vánoce jsou svátky klidu, dobré vůle...

Pokud upadáte do špatné nálady, že nestíháte či není vše podle vašich představ, nezoufejte. Dobrou náladu vám může zlepšit i pobyt na zimním čerstvém vzduchu. Podnikněte malý výlet nebo aspoň procházku. Pokud je miminko zdravé, není důvod s ním nejít ven. Pravou vánoční atmosféru vám může nabídnout příroda, nejenom vánoční výzdoba měst. Taková procházka zimním lesem na Štědrý den má své kouzlo a může vám v klidu připomenout, co je na Vánocích to podstatné. Žádné věcné dary, mraky hraček, tuny cukroví nebo dokonale čistý a nazdobený byt, ale ten příjemný pocit z toho, že žijeme jako rodina smysluplně. Tento pocit vychází ze sdílení společných chvil. A zrovna Vánoce jsou pro společně strávené chvíle ideálním časem. Navíc s vaším milovaným miminkem...

Žádný komentář

Vložit komentář