Vánoce bez stresu – jde to v dnešní době?

Vánoce jsou opravdu za rohem. Kdysi bývaly Vánoce svátky klidu, pokoje a rodinné pohody. Dnes je to jinak, a to nejen kvůli pandemii. Období příprav, shánění dárků, úklid a pečení cukroví je v plném proudu. A s tím i stres, který je se vším tím shonem spojený. Přinášíme Vám několik rad, jak být v klidu a vánoční dobu si užít, ne ji přežít.
Vánoční výzdoba je v obchodech rok od roku vždy o něco dříve. A lidé se tak pomalu dostávají mnohem dřív do předvánočního období, které je pro mnohé stresem. Stres je však zbytečný. A rozhodně se mu dá vyhnout. Stačí nepodlehnout komerčnímu pojetí Vánoc a chtít si předvánoční dobu a samotné Vánoce užít s dětmi za pomoci následujících rad.

Plány a seznamy

Většina lidí jsou ve stresu, pokud nestíhají. Potom vám pomůže, když si uděláte plán. Na kdy si naplánujete úklid, kdy nakoupíte dárky. Když budete vše dělat průběžně a nenecháte to na čtvrtý adventní týden, budete mnohem víc v klidu. Pomohou vám seznamy. Sepište si, koho chcete obdarovat a co by komu udělalo radost. Tím se vyhnete bezcílnému bloumání mezi regály, ale půjdete na jistotu koupit určitou věc. Nebo vyrábějte. Ne zbytečně se říká, že vyrobený dárek je od srdce a udělá největší radost. Seznam se vám bude hodit i při nakupování potravin. Finance bývají často důvodem stresu. Tedy pokud je jich nedostatek. Proto si seznamy dárků a potravin raději opatřete orientačními údaji o ceně. Pak můžete do seznamu buď přidávat, nebo ubírat.

Úklid

Většina hospodyněk chce mít na Vánoce precizně uklizeno. Ženy puntičkářky to berou jako svoji typicky ženskou povinnost. Nebo se dokonce domnívají, že to nikdo jiný nemůže udělat – uklidit lépe než ony. Na úklidu se však může podílet celá rodina. Starší děti lehce zvládnou utřít prach, vyluxovat apod. Snažit se mít byt a dům dokonale uklizený nemá žádný smysl. Nikdo z toho nic mít nebude. Jenom vy budete strhaná. Na úklid se můžete vrhnout již od listopadu, ale postupně a v poklidu. Když na to nebude čas, tak to zkrátka nedělejte.

Žádný spěch

Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Mnozí z nich však udělají svátky shonu, spěchu a stresu. V obchodech a na internetu hledáme inspiraci na dárky, na nové cukroví. Přemýšlíme, kdy ho upéct, kde na to všechno vzít čas. Zvolněte! Upečte jen pár druhů cukroví.

Dárky

Dárky mnohým rodičům způsobují největší stres. Buď nemáte nápady, co koupit, nebo na to nemáte finance. Někteří to řeší dokonce velmi nevýhodným úvěrem. Nekupujte dárky za deseti tisíce. Dárky nejsou to nejdůležitější. Taková cesta rozhodne nevede ke spokojeným Vánocům. Mnohem lepší bude, když se domluvíte, že dárky nejsou o ceně či množství, ale o radosti. A radost může způsobit i malý nápaditý dárek.

Spoustu nervů a času vám ušetří i nakupování na internetu. A že letos to ani jinak nejde. Z pohodlí domova si můžete pořídit dárky, potraviny, vánoční výzdobu, dokonce i cukroví.

Klidné a pohodové Vánoce

Atmosféra vánoc se v obchodem a všude kolem nás objevuje už od listopadu (nebo října). My pak máme velmi často pocit, že jde především o to, aby z nás obchodníci dostali co nejvíc peněz. Ano, v podstatě to tak je. Ale je jen na nás, zda takovému tlaku podlehneme. Pokud si chcete vánoční atmosféru užít trochu jinak, než jak nabízí konzumní společnost, buďte se svými blízkými. Ale skutečně buďte. Běžte se společně projít. Vnímejte vše pozitivně, pak najednou zjistíte, že Štědrý den je tu a vy jste v klidu a bez stresu. A o tom jsou přeci Vánoce.

Chraňte své zdraví

Spoustě lidem se stává, že při stresu spíš onemocní. Pak svátky stráví v posteli s chřipkou, nachlazením, či nepříjemnou virózou, nebo dokonce s něčím horším. Tomu předcházejte prevenci. Vyhýbejte se stresu a dbejte na dostatek vitamínů.

Žádný komentář

Vložit komentář