Střídavá péče

Pro každé dítě je nejlepší, když vyrůstá v úplné rodině. Jenže dnešní doba je plná rozvodů a rozchodů, které zasáhnou do života celé rodiny, nejvíc však trpí děti. Když už taková událost potká rodinu, řeší se, kam s dětmi. K mámě? K tátovi? Nebo do střídavé péče?

Dítě potřebuje oba rodiče, a to i v případě že nebudou žít společně. Pro každé dítě jsou matka i otec ti nejdůležitější lidé vůbec. A to i v případě, kdy nežijí společně. Matky i otec mají na dítě výchovný vliv, který nelze nijak nahradit. Každý rodič předává dítěti jistý model chování. Oba rodiče mají stejné právo podílet se na výchově svého dítěte po rozchodu či rozvodu. Děti nejsou majetek, nepatří ani mámě, ani tátovi, ale mámu i tátu potřebují. Potřebují výchovu obou dvou, nikoliv žít jen s jedním a od druhého jen výživné. Častým řešením po rozvodu je střídavá péče (někdy nazývaná společná péče), která zachová dětem péči maminky i tatínka.

Co je střídavá péče?

Střídavá péče či střídavá výchova je jednou z forem péče o dítě ve chvíli, kdy se rodiče rozejdou či rozvedou a žijí odděleně. Využívána je hlavně v západoevropských zemích (Skandinávii, také v Kanadě, USA). V České republice je mít dítě ve střídavé péči od roku 1998. Od společné péče se střídavá péče liší v tom, že čas, který dítě stráví s každým rodičem, je stejný. Rodiče si dítě střídají v různých intervalech v řádu několika dnů až týdnů.

Střídavá péče má více časových forem. U malých dětí se většinou zavádí střídání v kratších časových intervalech (po 2,3 dnech). A u takto malých dětí se také doporučuje zavést jedno odpoledne, kdy se dítě, které je např.zrovna u otce, setká i s matkou. Tak by se mohl vyřešit problém stýskání. Starší děti mohou mít intervaly delší (1-2 týdny). Ve výjimečných případech mohou být intervaly i delší (1-3 měsíce). Rodiče se mohou v péči o dítě střídat v různém poměru (50:50, ale i např.60:40,...).

Kdy je vhodná střídavá péče?

Střídavá péče je prospěšná pouze tehdy, pokud mezi rozvedenými rodiči panuje shoda. Dětští psychologové zdůrazňují, že nezbytnou podmínkou pro úspěšnou střídavou péči, je harmonie mezi expartnery. Pokud expartneři nejsou ve shodě, může se střídavá péče změnit v debakl s velmi nepříjemnými následky pro dítě. Rodiče při střídavé péči nesmí být v konfliktu, aby do něj zatahovali dítě.

Střídavá péče není většinou vhodná u malých dětí, protože malé dítě je více fixováno na matku. Ovšem u dětí kolem 12. - 15. roku už střídavá péče smysl má. To však za předpokladu, že oba rodiče žijí nedaleko od sebe, aby dítěti nenarušili sociální vazby v místě bydliště. Dítě, a to jak malé tak velké, by mělo navštěvovat pouze jednu školku či školu, ač zákon navštěvování dvou škol umožňuje.

Jak zvládnout střídavou péči?

  • Rodiče se musí umět domluvit a jednat vždy ve prospěch dítěte. Dítě nesmí být prostředníkem k řešení konfliktů mezi rodiči.
  • Rodiče by se měli umět domluvit na výchovných principech, které budou při výchově dítěte uplatňovat. Dítě by se cítilo zmateně, kdyby jeden rodič po něm vyžadoval něco a druhý mu to povolil.
  • V žádném případě nesmí jeden rodič hanit před dítětem rodiče druhého. Rodiče musí mluvit o tom druhém vždy v dobrém.
  • Rodiče musí umět spolu komunikovat a ujasnit si důležité prvky ve výchově. Rodiče by měli vědět, co dítě dělalo a co se dělo u druhého rodiče.
  • V žádném případě by rodiče neměli soupeřit o zájem a lásku dítěte. Žádnými drahými dárky nenahradí čas, který by s dítětem měli trávit.

Žádný komentář

Vložit komentář