Spalničky

Další z dětských nemocí – spalničky – bude tématem tohoto článku. Ač se nejedná o závažnou nemoc, mohou ji v některých případech provázet nebezpečné komplikace.

Co jsou spalničky a kdo jimi bývá ohrožen

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění ostihující hlavně děti ve věku 4 až 5 let. Způsobuje je virus patřící do skupiny tzv. paramyxovirů. K přenosu infekce dochází kapénkovou nákazou nebo tělesným kontaktem s nemocným.

Komplikace

Spalničky jako takové nejsou závažným onemocněním. Problémem by ale mohly být nebezpečné komplikace, které se s tímto onemocněním často pojí. Mohlo by dojít především k zápalu plic, zánětu středního ucha či velmi nebezpečnému zánětu mozku.

Imunita

Pokud nemoc jako dítě proděláte, máte vůči ní doživotní imunitu.

Kdy se spalničky projeví

Spalničky se projeví asi 10 dní ode dne, kdy došlo k nákaze, inkubační doba spalniček je 10-14 dní. Nemocný spalničkami je pro okolí nakažlivý již 7 dní před výskytem vyrážky a 5 dní po objevení prvních příznaků vyrážky.

Dvě fáze spalniček

Spalničky mají dvě fáze. Při první fázi nemoci má nemocný zvýšenou teplotu (38-39 °C), rýmu, suchý kašel, bolest v krku. V ústech s eobjevují malé bílé skvrnky nebo pupínky. Oči mohou být zarudlé, svědí či pálí a jsou citlivé na světlo. Tato fáze trvá asi 3-4 dny. Ve druhé fázi nemoci má pacient horečku vyšší než 40 °C a na těle se objevuje vyrážka – malé skvrny, které postupně ztmavnou, mají červenou až červenohnědou barvu, jsou 3-7 mm velké. Obvykle začíná vyrážka v oblasti obličeje, za ušima a poté se rozlézá po celém těle. Ke zmizení vyrážky dochází asi po 7 dnech.

Jak se spalničky léčí

Pokud nemá pacient komplikace, není třeba žádné speciální léčby. Dětem se podávají běžné léky ke sražení teploty, je-li teplota stále vysoká, můžeme udělat dítěti zábal. Nedaří-li se teplotu delší dobu srazit, kontaktujte lékaře. Po celou dobu nemoci je třeba zajistit dostatek tekutin.

Prevence spalniček

Nejúčinnější prevencí je očkování, které se dětem očkuje v tzv. kombinované tripple vakcíně, jejíž první dávku dostávají děti v cca 15 měsících věku. Vakcínou se děti očkují zároveň proti příušnicím a zarděnkám. Druhou dávku dostávají mezi 21. - 25. měsícem. Očkování proti spalničkám patří k povinným očkováním, takže je malá pravděpodobnost, že by se vaše dítě se spalničkami vůbec setkalo. Pokud se i přesto nakazí, vakcína zabraňuje rozvoji nemoci v plné síle a zmírňuje její projevy.

 

Přečtěte si také další články:

Žádný komentář

Vložit komentář