Silvestrovské oslavy s dětmi

Dnes je 31. 12. 2020. Silvestr. Poslední den roku. Už víte, jak tento den oslavíte? Pokud máte děti, neznamená to, že musíte být na Silvestra zavřeni doma u televize, nudit se a závidět bezdětným kamarádům, kteří si mohou užívat největší mejdan roku. I když letos, vzhledem ke Covid-19 situaci, to asi nebudou nikde žádné bujaré oslavy. Však i vy si můžete Silvestra užít. Jinak. Se svými dětmi. Jen musíte víc plánovat a připravovat. Přinášíme vám několik tipů, jak připravit silvestrovskou oslavu pro děti, abyste si ji s dětmi společně užili.

V dnešní době většina lidí pojímá závěr roku jako bujaré oslavy. Někteří tráví čas s přáteli, s rodinou, jezdí na hory či do teplých krajin. Konec roku připadá na 31. prosince, a to podle gregoriánského kalendáře. Jsou však na světě země, kde konec starého a příchod nového roku slaví v jiný den. Zejména tam, kde používají juliánský kalendář, to pak připadá začátek nového roku na 14. ledna. V Číně je začátek nového roku pohyblivý, může připadnout na dny mezi 21. lednem a 21. únorem.
V našem kalendáři posledním dnem roku je svátek Silvestra. Silvestr byl papež, který žil ve 4. století a stal se patronem zvířat a dobré úrody. Zavedl také slavení neděle. Tradice slavení dne sv. Silvestra má dlouhou tradici. V dobách minulých však nebyl spojen s oslavami konce roku, ale se slunovratem.

Slavte již od odpoledne

Jestliže máte malé děti, které ještě nevydrží být vzhůru do půlnoci, musíte začít slavit již dřív. Klidně v poledne či od odpoledne. Na Silvestra se brzy stmívá, takže i ohňostroj bude při setmění. Oslavu Silvestra můžete uspořádat doma. Důležité je začít hned odpoledne. Některé děti nevydrží ani do půlnoci. I ohňostroj si užijete už odpoledne, však je brzy tma. Oslavy příchodu nového roku se slaví po celém světě, a tak můžete dětem na internetu pouštět záběry oslav z druhého konce světa, kde už oslavili půlnoc. Děti si tak mohou užít dříve odpočítávání a slavnostní přípitek.

Balónky, konfety, papírové čepice

Děti budou nadšeny z výzdoby. Ke každé dětské oslavě patří papírové konfety, balónky a papírové čepice. Vyzdobte proto váš byt pořádně. Můžete si výzdobu nejen koupit, ale společně s dětmi i vyrobit. Jako vrchol slavnostního večera připravte balonky plné konfet. Budete potřebovat - velké balóny, zářivě barevné čtvrtky, různě velké a tvarované děrovačky, trychtýř, naostřené špejle. Nechte děti, aby děrovačkami vyráběly konfety z barevných čtvrtek. Budete jich potřebovat skutečně hodně, takže mají o zábavu postaráno na dlouhou dobu. Trychtýřem pak dostanete konfety do balonků, které pak nafouknete a přivážete někde vysoko. Ale jen tak vysoko, aby na ně děti dosáhly. Až přijde ten správný čas, rozdáte dětem špejle, kterými mohou balonky propíchnout. Když na to přijde – prásknutí balonků a záplava konfet udělají možná větší radost než ohňostroj.

Oblékněte se do slavnostního

Vzhledem k tomu, že poslední den roku považujeme za slavnostní okamžik a chcete-li si udělat pořádnou oslavu, měli byste se na tuto události i náležitě obléknout. Ze skříně vytáhněte ty nejlepší šaty. A nemusíte se bát přehánět. Holčičky budou nadšené z krajkových šatů, náhrdelníků, čelenek, nebo dokonce když se budou moci namalovat. Chlapečkům dejte kravatu či motýlka, namalujte knír… To budou podařené silvestrovské fotky!

Slavnostní nápoje a občerstvení

K pořádné oslavě patří řádné občerstvení a nápojový lístek. Udělejte dětem neobvyklý nealkoholický koktejl a vymyslete mu vtipný název. Nápoje pijte ze slavnostních sklenic a připravte se také na půlnoční přípitek.

Také při přípravě občerstvení si dejte záležet. Občerstvení může být zábavné a s přípravou vám mohou starší děti pomáhat. Vykrájený sýr, šunka a chléb tvořítky na cukroví. Nezapomeňte na množství barevné zeleniny a obložený talíř budou veselý.

Silvestrovský tanec

Dětem pouštějte hudbu, která se jim líbí. Mohou to být oblíbené dětské skladby, ale také dospělácké odrhovačky, které jsou chytlavé a děti je zbožňují. Vytvořte taneční parket a rozhodně se do trsání zapojte s dětmi také. Můžete třeba uspořádat i taneční soutěž o malé ceny. A především nezapomeňte fotit a natáčet!

 Udělejte ohňostroj

Pokud vám není používání pyrotechniky proti srsti, můžete dětem udělat ohňostroj. Jestliže máte malé děti, které by se mohly hluku bát, stačit budou prskavky nebo čínské lampiony. Mnohdy děti budou mít větší radost z různých svítících kruhů, náramků, čelenek, na které si budou moci sáhnout a mít je na sobě, než z velkého ohňostroje, na který se mohou jen koukat.

Další možností je případně zapůjčení světýlek, které můžete využít už na Vánoční výzdobu. Užijete si tak vánoční světelnou výzdobu déle, než několik minut a děti budou také nadšené.

Miminko a silvestrovské oslavy

Máte-li malého kojence, pak silvestr bude jiný a bude třeba oslavy, pokud vůbec nějaké budou, podřídit potřebám miminka. Miminka musíte chránit před hlukem z petard či hlasité hudby. Barevné reklamy, televize a laserové efekty by pro dítě znamenaly zátěž a nebezpečí. Nervová soustava kojenců se teprve vyvíjí a u některých dětí by to mohlo spustit křeče či záchvaty.
U batolat a předškoláků buďte obezřetní a dbejte na to, aby se dítě nedostalo do kontaktu s vybuchlou petardou. Pestré obaly mohou být pro děti velmi lákavé. Lezoucí batole, které vše strčí do pusy, láká vše barevné a ocucávání zbytků petard by bylo z hlediska nebezpečných chemikálií velmi nebezpečné. Dávejte pozor i na střepy, zbytky alkoholu…
Pokud jste někam v miminkem vyjeli, chraňte jej od kouření. Malé děti jsou vystavovány zakouřenému prostředí, což je stejně nebezpečné jako aktivní kouření.

Foto studio

Udělejte si doma malé foto studio. Stačí na zeď nalepit roli bílého nebo třeba i barevného papíru v několika pruzích, abyste měli pozadí. Děti na papír mohou kreslit a psát různé nápisy či předsevzetí. Potom pořiďte rekvizity (kloboučky, knír, hůlky, boa, paruky,…). Děti milují převleky. Každý se může nazdobit, jak bude chtít a pak hurá před fotoaparát. Do telefonu můžete stáhnout aplikaci na úpravu fotek a propojit s tiskárnou. Fotky pak budou ihned k vytisknutí a vy je můžete s dětmi rovnou po bytě nalepit.

Žádný komentář

Vložit komentář