Sáňkování s dětmi

Zimu si všichni jistě představíme zasněženou, děti řádící na sněhu,  s červenými tvářemi a zmrzlými nosy. Pobyt na čerstvém mrazivém vzduchu je pro děti velmi zdravý, a proto by děti měli trávit aktivně i zimní období. Sáňkování patří k tradičním zimní sportům. Děti sáňkování milují. Kdy se sáňkováním začít? Které sáňky vám doporučíme?

Když se zimními sporty s dětmi teprve začínáte, nejprve ty nejmenší musíte se sněhem seznámit pomocí jednoduchých zimních aktivit. Což mohou být zimní procházky, koulování, stavění sněhuláka, nebo zrovna sáňkování či bobování. Jakmile dítě samo chodí a běhá, což může být kolem 2-3 let věku, můžete se do zimních radovánek pustit. Starší děti sáňkování milují. Během chladných měsíců a dlouhých vánočních prázdnin by se doma unudily, kdyby si nemohly vzít během zimy sáňky a vyrazit s rodiči či kamarády na svah si se vyřádit.

Zprvu si pro sáňkování s dětmi vybírejte mírnější svahy bez překážek. Zcela nevhodné jsou kopce v blízkosti silnic, kde by mohlo projet auto. Nezbytný je rovněž dohled rodičů.

 

Klasické dřevěné sáně

Pokud jste ještě nepořídili svým dětem sáňky, je nejvyšší čas. Sáně neboli sáňky jsou tradiční zimní výbava. Pohybují se pomocí sanic klouzáním po sněhu. Dříve se sáně užívaly k převozu nákladu. Dnes jsou sáňky využívány především dětmi při zimních radovánkách.

Bytelnější, trvanlivější jsou sáně dřevěné. Máte na nich i možnost připevnit dětskou ohrádku. Tyto klasické sáňky jsou vyrobeny z kvalitního bukového dřeva. Poskytují dostatečný prostor pro jedno dítě a dospělého nebo dva dospělé. Sedadlo je vyplétané textilními nepromokavými popruhy, které mohou být různého barevného provedení. Spodní část je opatřena ocelovou skluznicí. Rozměry saní jsou 113 cm na délku a 30 cm na šířku, sedadlo je dlouhé 70 cm. Nosnost saní je 80 kg.

 

Bezpečnost při sáňkování

Sáňkování je jedna z nejoblíbenějších zimních zábav nejen pro děti, ale i pro dospělé. Děti i dospělí si při sáňkování užijí spoustu legrace. Avšak pozor. Přestože podle lékařských statistik se většina dětských úrazů stává při bobování, i při sáňkování může dojít k mnohým úrazům. Sáňky a především boby jezdí rychle a jsou špatně ovladatelné a dětská hlava je velmi zranitelná. Hrozí riziko poranění hlavy, protože děti nejsou na sáňkování a bobování vybaveny přilbou jako na lyže. Ohrožený je obličej, který může být od zmrzlého sněhu ošklivě sedřený. Dítě si může překousnout ret, vyrazit zub,… Při sáňkování a bobování by se z hlediska bezpečnosti měly dodržovat určité zásady. Pokud byly tyto aktivity pro dítě neznámé, nemá s nimi žádné zkušenosti a neumí ovládat sáňky ani boby. Dítě by tedy mělo být stále pod dohledem dospělé osoby, a to i v případě že již umí saně i boby ovládat. Dítěti nedovolte jezdit na saních v poloze na břiše a hlavou dolů. Hrozí úraz hlavy.

Žádný komentář

Vložit komentář