Přinesly vaše děti domů vši? Víme, jak na ně

Vši jsou velice nepříjemný a otravný parazit, který žije ve vlasech a živí se sáním krve. Šíří se přímým kontaktem hlav. V dětských kolektivech, ať už ve škole, školce či na táboře, jsou proto vši na denním pořádku. I když nejsou nebezpečné a nepřenáší žádné nemoci, je potřeba se jich zbavit co nejdřív, protože se velice rychle množí. A co je nejhorší, žádná účinná prevence proti nim neexistuje.

Jak poznat vši?

Jestli se vaše dítko škrábe na hlavě, zbystřete – velmi pravděpodobně má vši. Se svěděním je spojená také vyšší nervozita či roztěkanost. O nakažení se můžete přesvědčit důkladným prohlédnutím vlasů. Vši jsou velké asi jako zrnko kmínu a světle hnědé barvy. Hnidy jsou světlé, zhruba 1 mm velké tečky, pevně nalepené na vlasech. Nejčastěji se drží těsně u pokožky v okrajových částech vlasů.

Jak se zbavit vší?

Rad, jak odstranit vši a hnidy, je na internetu nespočet. Mnoho z nich je ale zastaralých, často narazíte i na vyložené bludy. Podívejme se na několik nejčastějších postupů odvšivení:

Chemické přípravky: Zastaralá metoda

V lékárně můžete koupit mnoho přípravků proti vším. V dnešní době je ale zakázané používat do nich tzv. insekticidy, což znamená, že nejsou účinnější než obyčejný olejový zábal.

Někteří rodiče proto vyhledávají „staré dobré“ chemické šampony ve zverimexu, kde je můžete i dnes koupit. Nicméně jejich nadužívání způsobilo, že dnes už jsou vši proti nim odolné a ve svém důsledku tak už nefungují. 

Babské rady: Alkohol, petrolej, olej a další

Mnoho maminek zkouší různé babské rady. I ty ale můžou být nebezpečné. Mezi nejčastější patří zábaly – ve slivovici, v petroleji, případně v oleji s alpou. Jestli má vaše dítě citlivou pokožku, rovnou na tyto metody zapomeňte. V opačném případě je můžete zkusit pro odstranění vší. Hnidy jsou ale proti nim odolné, a proto je budete muset stejně odstranit mechanicky.

Mechanické odstranění: Jediná skutečně účinná a šetrná metoda

Jestli chcete svým dětem odstranit vši účinně a šetrně, zbývá mechanické vyčesání. Jediným na trhu s patentovanými mikrospirálami je speciální hřebínek Kouzelný všiváček, které zachytávají z vlasů všechny hnidy.

Vlasy namočte a naneste na ně běžný kondicionér, který vši přidusí a usnadní vyčesávání. Poté vlasy vyčesávejte pramínek po pramínku a pokaždé hřebínek utřete kapesníčkem. Na něm uvidíte, kolik hnid jste „ulovili“.  Jestli už na Kouzelném všiváčku nevidíte ani jednu veš či hnidu, je odvšivení hotové. Bez bolesti, bez chemie, bez předražených přípravků.

 

vsivacek

Patentovaný Kouzelný všiváček vám pomůže odstranit vši i hnidy. Zdroj: Bezvsi.cz 

Tím to ale nekončí…

Odvšivování je dlouhodobá a kolektivní záležitost. Připravte se na to, že kúru budete muset zopakovat zhruba po týdnu. Jestli se vám totiž nepovedlo odstranit všechny hnidy, v tomto období začnou dospívat a klást nová vajíčka.

Nezapomeňte také na vyprání všech textilií, které by mohly být kontaminované – tedy především ložní prádlo, ale třeba i hračky či čepice. Dobrou zprávou je, že vši bez krve nevydrží déle než den. Stačí tak na víkend odjet třeba na chalupu a vaše domácnost je zcela bezpečná.

Také dbejte na informování školy či školky. Vůbec se za vši nestyďte a hned jak je objevíte, volejte učitelům. Ti pak informují i rodiče spolužáků vašich dětí. Stačí totiž jedno neodvšivené dítko ve třídě a celý proces začíná znovu.

Jestli si vy naopak přečtete ve škole oznámení o výskytu vší, můžete preventivně česat vlásky svého dítěte všiváčkem. Jestli na něj nějaká veška skočila, nebude mít šanci se rozmnožit a vy můžete být v klidu.  

 

 

Žádný komentář

Vložit komentář