Pořizujeme dětské kolo

Děti dnes mohou začít jezdit na kole v útlejším věku, než bylo dříve zvykem. Mají totiž k dispozici různá odstrkovadla, odrážedla a také je na trhu velký výběr kol již od nejmenších velikostí.

Jak a na čem začít jezdit?

Odstrkovadlo

Ve věku, kdy již dítě zvládá chůzi, mu můžete pořídit motorku či nějaké autíčko, na kterém bude dítě sedět a odstrkovat se nohama. Zatím nemusí udržovat rovnováhu, ale naučí se odrážet a zatáčet. Navíc ho bude jistě taková činnost bavit.

Tříkolka

Později můžete dítěti pořídit tříkolku, na které taktéž nemusí udržovat rovnováhu, zato se naučí šlapat. A právě tuto dovednost bude pro budoucí jízdu na kole potřebovat. Tříkolku však můžete vynechat a pořídit rovnou nějaké odrážedlo.

Odrážedlo

Dětské odrážedlo vypadá jako nejmenší kolo, ovšem bez pedálů. Taková odrážedla se na trhu objevila teprve před několika lety a od té doby jsou velkým hitem u mnohých dětí a rodičů. Děti se na odrážedlech pohybují odrážením nohou od země, přičemž musejí udržovat rovnováhu. To je velmi důležitá dovednost při budoucí jízdě na kole. Odrážedla děti mohou zvládat již od věku 2 let. Důležité je, aby dítko dosáhlo nohama na zem.

Dětské kolo

Na trhu jsou nejmenší dětská kola s průměrem 12“. Ta jsou velikostně vhodná pro děti ve věku 2-4 roky. Starší nebo vyšší dítě může začínat rovnou na kole s průměrem 16“ (obvykle pro děti 3-6 let). Obě tyto velikosti mají jen jeden převod.

Lze k nim přidělat pomocná balanční kolečka. Ta budou potřebovat děti, které nemají průpravu z odrážedla. Děti, které trénovaly jízdu a udržování rovnováhy již na odrážedlech, často zvládají po krátké době i jízdu na klasickém šlapacím kole rovnou bez postranních koleček. Pokud však tato balanční kolečka dítěti na kolo namontujete, nenechávejte mu je příliš dlouho, aby si na ně nezvyklo a nespoléhalo na ně. Když kolečka odstraníte, dávejte ze začátku dítěti oporu postrčením jízdy vpřed, aby se zvládlo plynule rozjet. Potom utíkejte vedle kola, abyste dítě jistili a v případě potřeby mu poskytli oporu. Ze začátku sedlo umístěte nízko, aby dítě lehce dosáhlo nohama na zem a cítilo se jistě. Také je nutné naučit dítě brzdit brzdou s torpédem šlápnutím šlapkami směrem dozadu, tzv. „protišlap“.

Další velikosti dětských kol jsou s průměrem 18“ (pro dítě 5-8 let), 20“ (pro dítě 7-9 let) a 24“, kde již děti mohou měnit převody, tedy jsou to kola s přehazovačkou. Také tato kola mají již pákové brzdy.

Na co si dát při výběru kola pozor?

Při nákupu dětského kola je nutné pečlivě vybírat, vše vyzkoušet nejlépe s dítětem. Nedoporučujeme kolo pořizovat někde na tržnici či hypermarketu, nýbrž raději ve specializovaném obchodě, kde vám obsluha ráda jistě poradí.

Na dětském kole, které kupujete, nesmí být ostré hrany, či trhliny, o které by se dítě mohlo zranit. I konce lanka ruční brzdy musí být u dětských kol chráněny čepičkou, aby se dítě nepoškrábalo. Řetěz dětského kola, které kolo pohání, musí být dobře zakryt krytem.

Při nákupu kola se soustřeďte na řidítka a sedlo. Oba sloupky, na kterých jsou řidítka i sedlo neseny, musejí mít dobře viditelnou značku minimálního zasunutí. Pod tuto značku se nesmí sloupek vytáhnout, hrozilo by vyvrácení řidítek či sedla.

Nutností jsou funkční a dobře ovladatelné brzdy. Malá kola jsou vybavena tzv. „protišlapem“, tedy brzdí se tak, že noha na pedálu šlápne dozadu. Větší kola musejí mít pákové brzdy. Některá kola jsou vybavena obojím, tedy i „protišlapem“ i pákovými brzdami. Při prohlížení brzd se soustřeďte na to, aby šly lehce páčky stisknout. Dítě nemá v rukou takovou sílu jako my dospělí.

Součástí dětských kol musí být i návod, který obsahuje všechny důležité údaje pro bezpečný provoz a údržbu kola.

Žádný komentář

Vložit komentář