Podzimní aktivity s dětmi

Děti pro svůj správný rozvoj potřebují přírodu. Aby se naučily láskyplnému vztahu k přírodě, potřebují kontakt s rostlinami, stromy, zvířaty, kameny,... Příroda a volný čas strávený v přírodě dětem nabízí mnohem víc, než čas u televize, počítače či s mobilem v ruce. Aby se děti do přírody dostaly, musíme my, dospělí, překonat lenost a jít na čerstvý vzduch společně s dětmi. Zrovna podzim nabízí rodičům a dětem pro jejich společný čas mnoho aktivit.

Pobyt v přírodě

Při pobytu v přírodě a v kontaktu s přírodními materiály děti rozvíjejí hrubou i jemnou motoriku, představivost a učí se vnímavosti, učí se vnímat krásu a proměny přírody ve všech ročních obdobích. Jako bonus častého a dlouhodobého pobytu v přírodě je posílená dětská imunita, odolnost vůči nemocem a pozitivní vliv na tělesný a duševní vývoj. A vzpomínky na čas strávený v lesích, na loukách či polích si děti uchovají až do dospělosti.

Ven za každého počasí

Špatné počasí neexistuje. To je jen výmluva dospělých, kterým se nechce ven. Děti budou nadšené, když budou moc do kaluží, mokrého sněhu, budou si venku hrát při větru stejně jako při slunném počasí. Důležité je kvalitní oblečení, aby dětem nebyla zima a aby byly v suchu.

Podzimní aktivity

Podzim přináší spoustu aktivit, co s dětmi dělat jak venku, tak vevnitř.

  • Vyrábění a následné pouštění draka – Děti budou nadšené, když si budou moci draka vyrobit samy s vaší pomocí. A co teprve když bude létat!
  • Kaštany – Kdo by neměl rád kaštany! Děti je budou rády sbírat a poté z nich vyrábět zvířátka. Kaštany můžete také donést v zimě ke krmelci.
  • Barevné listí – Ze stromů na podzim padá krásné listí. Děti ho mohou sbírat a poté použít na vyrábění. Mohou ho lepit, dělat obtisky, dělat koláž,...větší děti mohou vyrobit herbář.
  • Dýně – Děti budou nadšené, když budou moc vyrobit „dýňáka“. Stačí, když ho pomalují, nebo jim pomůžete s vydlabáním a vykrájením očí, nosu, zubů.

K podzimu se váže mnoho tradic, rčení, pořekadel a svátků. Např.

  • Září jezdí na strakaté kobyle.
  • Říjen – Hedvika medu do řepy přimíchá.
  • Listopad – Na svatou Kateřinu zalez pod peřinu. Svatý Martin přijíždí na bílém koni.

Připomenout je možné i svátek Dušiček a Halloween.

Žádný komentář

Vložit komentář