Očkování proti tuberkulóze

Už je to několik let, co u nás skončilo zákonem dané plošné očkování novorozenců proti tuberkulóze. Česká republika se tímto krokem přidala k západoevropským zemím, kde je běžné toto očkování nepřikazovat zákonem, ale nechat jen na rodičích, zda se rozhodnou očkovat či ne.

 

Historie očkování proti TBC

Celoplošné očkování proti TBC bylo v bývalém Československu zahájeno v roce 1953. V padesátých letech se očkovali jak novorozenci, tak starší občané z důvodu rychlejší proočkovanosti obyvatelstva. Od začátku 60. let až do roku 2009 se provádělo očkování novorozenců a přeočkování starších tuberkulín negativních dětí ve věku 11 let. V letech 1986-1994 ve Východočeském, Středočeském a Jihočeském kraji byly očkovány děti dobrovolně. Z důvodu rozšíření TBC a úmrtí neočkovaného novorozence se i v těchto krajích navrátilo k povinnému očkování. V roce 2009 se ukončilo pravidelné přeočkování tuberkulín negativních dětí.

Celoplošné očkování proti tuberkulóze bylo zrušeno vyhláškou č. 299/2010 Sb. s účinností od 1.11.2010. Od tohoto data tedy již na novorozeneckých odděleních toto očkování neprobíhá. A očkování je indikováno pouze dětem zařazených do rizikové skupiny. Také bylo zrušeno přeočkování jedenáctiletých dětí.

Riziková skupina

Na novorozeneckých odděleních (po porodu) zákonný zástupce dítěte vyplňuje dotazník, týkající se rizikovosti v souvislosti s tuberkulózou. Pokud je z dotazníku patrné, že dítě patří do rizikové skupiny, informuje lékař příslušné oddělení kalmetizace a spolu s propouštěcí zprávou o novorozenci předá i registrujícímu dětskému lékaři. Dětský lékař, pokud uzná, že dítě splňuje indikaci k očkování proti TBC, odešle dítě na kalmetizační oddělení, a to nejpozději do 4. týdne věku.

Které dítě spadá do rizikové skupiny?

  • Jeden nebo oba rodiče dítěte či jeho sourozenec (nebo jiný člen domácnosti) měl/má aktivní tuberkulózu.
  • Dítě nebo jeden nebo oba rodiče či sourozenec nebo jiný člen domácnosti) se narodil nebo déle než 3 měsíce pobývá/pobýval ve státě s vysokých výskytem tuberkulózy. Ministerstvo zdravotnictví každým rokem uveřejňuje seznam rizikových států s vyšším výskytem tuberkulózy.
  • Dítě bylo v kontaktu s nemocným tuberkulózou.

Žádná zákonná norma nemůže vystihnout všechny možné situace, které mohou nastat, proto každý případ posuzuje individuálně vedoucí lékař kalmetizačního oddělení a o případném očkování rozhodne.

Důvod zrušení celoplošného očkování proti TBC

Každým rokem narůstá počet onemocnění způsobených multiresistentními kmeny. Současná očkovací látka je sice účinná, ale jen v 50% případů. Dítě, jež je v trvalém nebo opakovaném kontaktu s nakaženou osobou, může onemocnět i přes očkování proti TBC (očkování však zabrání vzniku těžkých forem TBC). Většina států Evropské unie již proti tuberkulóze neočkuje a Česká republika patří mezi státy s nejnižším výskytem TBC (pod 10 případů na 100 000 obyvatel ročně). Nová očkovací látka je ve stádiu výzkumu.

 

1 Komentář

  1. Dobry den, pamatuji si, ze nas jako male deti ve skole ockovali. Stali jsme v rade jen ve spodnim pradle v telocvicne a jednou jehlou nas vsechny "pichali:. Jsem rocnil 1944. Mylim se, nebo je to pravda ??

Vložit komentář