Když je dítě jak hadrová panenka – hypotonické dítě

Některým dětem se říká, že jsou jak hadrové panenky nebo že jsou líné. Tyto děti dělají vše oproti vrstevníkům později. Později se otáčejí ze zad na bříško, později lezou, sedí i chodí. Nejvíc nás však zaujme ona „měkkost“ miminka. Říká se jim tak proto, že mají ochablé svaly, to se projevuje pomalejším
motorickým vývojem dítěte. Příčina není v pohybovém ústrojí, ale v oblasti neurologické.

Svalová hypotonie

Svalová hypotonie je nedostatečné napětí svalů. Když jsou svaly ochablé, motorický vývoj se nemůže rozvíjet rychle jako u většiny dětí s normálním svalovým tonem. Svalová hypotonie může být buď centrální (mozková) nebo periferní (různé choroby jednotlivých svalů). Hypotonie se projevuje na pohybovém aparátu dítěte. To má více či méně nápadné problémy v motorickém vývoji oproti zdravým dětem. Vše je z důvodu ochablosti svalů. Když chováme hypotonické miminko, všimneme si zvláštní měkkosti a poddajnosti. Když nemají rodiče srovnání, nemusí tuto odchylku zaznamenat. Mnohdy si drobných odchylek od motorického vývoje nevšimne ani pediatr. Když však problém zůstane neřešen, motorický náskok zdravých dětí se zvětšuje. Čím dřív se začne s hypotonickým dítětem cvičit a rehabilitovat, tím lépe.

Příčiny hypotonie

Příčina hypotonie může mít mnoho podob. Od závažných stavů, kde může být narušen fyzický i psychický vývoj dítěte. Po stavy, při kterých díky včasné rehabilitaci a pravidelnému cvičení dochází k výraznému zlepšení. Příčinou může být vrozená vada mozku, poškození při porodu, zánět či úraz nervového systému, degenerativní a endokrinologická onemocnění, choroby štítné žlázy apod.

Líné děti

Zdravé děti nejsou líné, jsou motivované barevnými hračkami a podněty, které vidí a poznávají. Jakmile mají děti nechuť k pohybu, k objevování okolního světa kolem nich, znamená to většinou problém ve vývoji. Aby dítě mohlo provádět pohyby v normální kvalitě, musím mít určitý svalový tonus. Pokud je svalový tonus příliš nízký, dítě není schopné pohyb provádět. Dítě bojuje neustále s gravitací a ochotu hýbat se klesá.

Opoždění v pohybovém vývoji nebo vynechání některých stádií pohybového vývoje (např. vynechání šikmého sedu, vynechání lezení) se může projevit až v pozdějším věku vadným držením těla nebo skoliózou. Pokud si rodiče nejsou jistí pohybovým vývojem svého dítěte, měli by se obrátit na dětského neurologa nebo dětského fyzioterapeuta.

Žádný komentář

Vložit komentář