Patří dítěti do ruky mobilní telefon? Ano, může mu v těžkých situacích pomoci, naučí ho zodpovědnosti a hospodaření. Avšak kdy dítěti mobil pořídit? Někteří rodiče dítěti koupí mobil již v předškolních letech nebo s nástupem do školy, jiní vyčkávají a drží potomka zkrátka a pořídí u mobil třeba až po ukončení základní školy. Možná od svého dítěte často slýcháte, jak je poslední ve třídě bez mobilu, jak je úplně „out“ a vy jako rodiče nevíte, jak reagovat. Zda vyměknout a dítěti mobil pořídit nebo si stát za svým a čekat na ten správný čas. Kdy je ta správná doba pro pořízení mobilního telefonu dítěti? Většina dnešních odborníků se shoduje, že ve věku mezi 8-10 lety dítěte. Doby, kdy děti psaly dopisy na několik stránek, jsou dávno pryč. Dnes děti sedí nad mobilem. Píší SMS, pouštějí si z něj hudbu na ulici, chodí na kus řeči na chat, Skype či ICQ, domlouvají se pomocí emailů. Zkrátka na mobilech prosedí děti mnoho svého času.
Klady a zápory mobilního telefonu
Rodiče mohou mobilem dítě kontrolovat.
Dítě si může v případě nesnází telefonem zavolat pomoc.
Dítě se učí zodpovědnosti, mobil je drahá záležitost.
Dítě se učí hospodařit s kreditem díky volání, zasílání SMS či surfování po internetu.
Dítě si může vytvořit na mobilním telefonu závislost.
Dítě se může stát terčem šikany se starším modelem telefonu.
Mobil je dobrý pomocník v neočekávaných situacích, kdy dítě musí řešit situaci.
Odborníci nemají jasno, zda je záření z mobilů nebezpečné.
Negativem používání mobilního telefonu u dětí je fakt, že dítě může trávit hypnotizováním přístroje více času, než by se rodičům líbilo. Takové děti se pak mohou dostat až do ordinace dětských psychologů a psychiatrů.
Děti umí být zlé. V souvislosti s mobilním telefonem je to zřejmé. Kdo má nejvýkonnější a nejdražší obil, ten je adorován. Naopak děti s obyčejným modelem, případně ty, které mobil nevlastní, se mohou stát terčem posměchu.
Kartu nebo tarif?
Pokud dítěti pořídíte předplacenou kartu nemůže vás překvapit měsíční vyúčtování. Dítěti vždy dobijete kredit, který když vyčerpá, tak už nemůže dál utrácet a využívat mobilních služeb. Bohužel s nulovým kreditem se dítě nedovolá ani v nouzi rodičům. Avšak záchranné linky jsou dostupné i bez kreditu. V rámci předplacené karty je volání, sms i data o něco dražší než u tarifu. Předplacené karty jsou vhodnější pro ty nejmenší mobilisty.
Naopak s mobilním tarifem může dítě volat levněji a díky měsíčnímu vyúčtování rodiče vědí, kolik jejich dítě provolalo minut, zaslalo SMSek či prosurfovalo dat. Existují cenové tarify pro mládež. Mobilní tarify jsou vhodnější pro starší děti.
Kdy je ten správný čas?
Dnešní děti zvládají ovládat tablety a mobily už ve věku 2-3 let. Umí s mobilem zacházet, hrát hry a sledovat pohádky. To ovšem není totéž jako telefonovat a aktivně komunikovat s člověkem na druhé straně linky.
Nelze napsat striktní pravidlo. Každé dítě je jiné a je nutné vzít v potaz situaci a vyzrálost právě vašeho dítěte. Pro některé dítě je na pořízení mobilu v osmi, devíti letech tak akorát, pro jiné dítě nastane vhodná doba až třeba ve dvanácti letech. Na čem se však všichni shodují je, že průměrný věk, kdy dostane dítě svůj první mobilní telefon, klesá. Experti na dětský vývoj a psychiku se shodují, že nejvhodnějším věkem pro pořízení mobilu je věk 8-10 let. Je to však dost individuální a záleží na soudnosti dítěte a jeho schopnosti vnímat sociální vazby s okolím. Hoši ve věku 6-8 let bývají zručnější než děvčata při ovládání telefonu techniky, zato děvčata jsou v tomto věku vyspělejší sociálně a tedy zralejší pro aktivní telefonickou komunikaci.
Rozdíl je také, zda dítě vyrůstá na vesnici nebo ve městě. Když žije dítě na venkově, kde každý zná každého a školu má hned vedle domu, mobil určitě nebude potřebovat tak brzy jako dítě z velkoměsta, které dojíždí do školy MHD a odpoledne má kroužky na různých místech, případně dítě s nějakými zdravotními problémy, pro to je mobil nepostradatelný pomocník v případě nenadálé situace. Tedy alespoň do chvíle, kdy se začne dítě vymlouvat, že neslyšelo zvonění, že zapomnělo mobil zapnout, že ho má vybitý…
Přečtěte si také další články o školácích:
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa