Jak je to s předkožkou u chlapečků?

Pokud doma máte malého chlapce, pak si jistě kladete otázku, odkdy stahovat předkožku a jak správně pečovat o jeho pohlavní orgány. Přetahování předkožky patří mezi kontroverzní témata a lékaři na to mají různé názory. Někteří zastávají dříve hojně propagované přetahování předkožky již v kojeneckém věku. Dnes se však již většina lékařů přiklání k tomu, nechat vše na přírodě a před násilným přetahování dokonce varují. Rodiče se pak v protichůdných názorech těžko orientují. Má se předkožka tedy přetahovat nebo ne?

Co je to předkožka?

Jde o součást mužského pohlavního orgánu. Jedná se o kožní řasu, která překrývá žalud a tvoří ji dvě vrstvy. Vnější vrstva je kůže a vnitřní vrstva je sliznice.
Mužské pohlavní orgány se stejně jako ženské tvoří již v prvním trimestru těhotenství. Když se chlapeček narodí, má vytvořený penis a šourek, ve kterém jsou uložena sestouplá varlata. U většina chlapečků je vrchní část penisu, tedy žalud, překryta kožním obalem – předkožkou. Jen malé procento chlapečků má předkožku uvolněnou a jde vidět žalud.
Malí chlapečci – kojenci mají vnitřní stranu předkožky srostlou se sliznicí žaludu. V předkožce je malá dírka, kterou mohou močit. U většiny chlapců dochází k oddělení předkožky od žaludu postupně během batolecího a předškolního věku, aniž by bylo nutné tomu nějak pomáhat násilím. Předkožka se chlapečkům fyziologicky vyvíjí a je velmi individuální, kdy povolí a kdy půjde přetáhnout. Často povolí do tří let věku chlapce, ale může to být mnohem později. V některých případech dochází k uvolnění předkožky až během puberty. U mizivého procenta chlapců je pak nutná obřízka, a to především z důvodu potíží s močením a častých zánětů.

Význam předkožky

Předkožka má svůj význam z hlediska hygieny. Vzhledem k tomu, že předkožka je v prvních měsících života chlapečka úzká a bývá vnitřní plochou přilepena k žaludu, znamená to, že část předkožkového vaku, kde je toto slepení, je sterilně uzavřeno. Tedy nehrozí riziko zavlečení infekce.
Funkce předkožky je především ochranná, protože chrání před poraněním a bakteriemi a udržuje optimální teplotu a vlhkost. V pozdějším věku pak má funkci sexuální, protože je výborně nervově zásobena, proto slouží jako erotogenní tkáň.

Přetahování předkožky

Přetahování předkožky je důležité z hlediska hygieny předkožkového vaku, což je prostor mezi žaludem a vnitřní stěnou předkožky. Nejedná se o roztahování zúženého okraje předkožky. Přetahování má tedy smysl pouze tam, kde je již větší část předkožky od žaludu odlepena, protože až tehdy, kdy je větší část předkožky od žaludu odlepena, se v tomto prostoru hromadí odlučující se kožní buňky a vzniká maz (neboli smegma). Maz musí odcházet pryč. Pokud by došlo k nahromadění mazu pod předkožkou, hrozí vznik zánětu žaludu nebo předkožkového vaku. Je nutné chlapečkům při koupání vždy omýt penis teplou vodou. Při koupání předkožku přetahujte vždy jen tak, kam to jde, aniž byste použili sílu. S přibývajícím věkem chlapečka to půjde lépe a lépe, až dojde k úplnému přetažení. Když chlapeček povyroste a je schopen se sám o sebe starat, naučte ho, jak při každé koupeli předkožku přetáhnout a umýt penis a poté vrátit předkožku zpátky. Pozor na násilné přetahování. Při takovém násilném přetažení totiž může dojít k drobnému natržení předkožky, kdy i po zahojení zůstává jizvička a kůže v jejím místě ztrácí svou pružnost a předkožka se pak nedá přetáhnout vůbec. Mikrotrhlinky vzniklé při násilném přetahování narušují přirozenou mikroflóru. Následkem mohou být nepříjemné záněty močových cest a opakované infekce předkožky a žaludu.

Kdy k lékaři?

Pokud moč při močení neodchází volně, hromadí se pod předkožkou a teprve pak vytéká ven, pak navštivte lékaře. Důvodem k návštěvě lékaře je rovněž stav, kdy si chlapec při močení stěžuje na bolest. Jestliže žalud, předkožka nebo celý penis změní vzhled (oteče, zčervená), pak také navštivte lékaře.
Mnohdy lékař jen doporučí pro uvolnění slepené předkožky, abyste chlapečkovi ve vaně s teplou vodou předkožku přetahovali. Dávejte však pozor, aby se prstenec kůžičky nezasekl pod žaludek. Vždy kůžičku vytáhněte zpět.

Žádný komentář

Vložit komentář