Děti a domácí práce

Děti by už odmalička měly být zvyklé, že i doma mají nějaké povinnosti. Zapojením dětí do domácích prací by se jejich rodiče měli zabývat od útlého věku. Děti by měly mít možnost vidět své rodiče pracovat tak, aby samy dostaly chuť rodičům pomáhat.

Začít s pomáháním odmalička (od jednoho či dvou roků) je základ. Dítě se hraje, roztahá hračky po pokoji a už od toho nejnižšího věku je dobré, aby se naučilo uklidit je zpět na své místo. Pokud rodiče učí takto malé děti, jak pomáhat, je nutné dodržovat několik zásad.

Je samozřejmé, aby mu rodiče danou činnost předvedli a prováděli s ním. Představa, že rodiče odejdou od malého dítka a nechají ho, aby si samo uklidilo hračky, je dosti nereálná. Dále je důležité, aby dítě považovalo úkoly za zábavu, nikoliv povinnost. Puberťákovi už těžko vnutíte, že vynášení odpadků z odpadkového koše a vyklízení myčky je zábava, ale batole bude nadšené, že vám může pomáhat, že může dělat to co rodiče. Takže se vybavte dětským smetáčkem, vysavačem, žehličkou,... A hlavně mějte na paměti, že malé dítě v domácnosti vám práci nijak neulehčí, ba naopak. Smiřte se s tím, že pokud chcete dítě zapojit do domácích prací, budete za ním chodit uklízet. Nešetřete však slovy chvály, chvalte za snahu, i přesto že výsledek není podle vašich představ.

Až děti vyrostou z batolecího věku a už je nebude bavit napodobování toho, co dělá maminka a tatínek, bude dobré udělat z povinností hru. Pokud máte děli alespoň dvě, můžete využít jejich soupeřivost při domácích pracích. Uspořádejte jim závody, vyhlašujte vítěze. Disciplínou může být třeba skládání prádla, žehlení kapesníků, vyklizení myčky,...

Práce za odměnu?

Podle odborníků je ideální nejprve ukázat dítěti, jak domácnost funguje. Osobní vzor je pro každé dítě důležitější než tisíc slov. Můžete mu říkat, co chcete, ale když uvidí, že v rodině nikdo nic nedělá, vezme si tento vzor za svůj. Pokud však z domova zná, že každý má nějakou povinnost, každý něco dělá, je to ideální vzor a bude se vše snažit napodobit. Je potřeba, aby dítě vidělo smysl v tom, co právě dělá, nikoliv v odměně za vykonanou práci. Když si naučíte dítě na odměny, po čase to bude brát tak, že nemá důvod dělat něco zadarmo. Každé dítě by mělo vidět důsledek své pomoci v domácnosti. Např. když pomůže mamince, ta pak má víc času na něj a mohou spolu něco podniknout. Výrazněji, třeba finančně, by mělo být dítě odměňováno za něco výjimečného. Třeba za pěkné vysvědčení, ne za vynesení odpadků.

Jaké práce pro batole?

  • zalévání květin

  • vyndávání prádla z pračky

  • věšení prádla

  • vyndávání nerozbitného nádobí z myčky

  • doplňování krmení pro domácí zvířectvo

  • pomoc při vaření – míchání, hnětení těsta

  • pomoc při zahradních pracích – hrabání listí, zalévání, sklízení ovoce,...

Žádný komentář

Vložit komentář