Co vše pořídit dítěti do první třídy?

Prázdniny se přehouply do druhé půlky a tak rodiče, pokud tak již neučinili, začínají panikařit a shánět vše, co dítě bude do 1. třídy potřebovat. Na většině škol dávají seznam věcí a rodiče je nakoupí sami. Ale co když někde žádný seznam nedávají nebo ho rodiče ztratí. Pojďme se podívat, co vše bude prvňáček potřebovat.

Školní batoh nebo aktovku

Batoh či aktovku často dítě dostává jako předškolák pod stromeček, ale mnohdy si ji dítě chce vybrat samo. Většinou si vybírá podle barev a motivu a rodič zas ze zdravotního (kvůli páteři) a praktického hlediska. Pokud vás nákup aktovky či batohu teprve čeká, vyplatí se vzít svého potomka s sebou do obchodu a udělat kompromis, který vyhoví jak přáním a představám dítěte, tak vašim požadavkům. Důležitá je spokojenost dítěte, a tak i když se vám třeba batoh po estetické stránce nezamlouvá, uvědomte si, že ho bude nosit dítě, ne vy.

Penál - pouzdro

Nezbytnou věcí je penál, který bývá prodávám často společně s batohem či aktovkou ve stejném motivu, ale zajisté musí splňovat určitá kritéria. Rodiče vybírají mezi klasickým jednopatrovým penálem, který má odklápěcí část pro pastelky nebo dvou či vícepatrovým. Pro prvňáčka je ideální koupit přehledný penál, do kterého se mu vejde vše, co bude potřebovat. Penál se prodává již plný, ale my doporučujeme pořídit prázdný a výbavu koupit vlastní. Vybavení penálu budeme věnovat následující odstavec.

Vybavení penálu

Zapomeňte na pero (to ještě pár týdnů a měsíců potřebovat dítě nebude) a kupte hlavně pastelky. Ideální jsou nelámavé a trojhranné. Prvňáčkovi se budou lépe držet a lépe si zafixuje správný úchop. Potom kupte tužky, opět je na trhu široký výběr. Doporučujeme trojhranné jako u pastelek. Tvrdost tužek vám poradí paní učitelka. Pravidlo, čím je tužka měkčí, tím se bude lépe dítěti psát, je správné. S nákupem pera posečkejte. Do Vánoc obvykle děti píší pouze tužkou a pero nepotřebují a navíc na každé škole preferují jiná pera (bombičková, gumovací, tornáda, ergonomicky tvarovaná,...). Do penálu dále pořiďte gumu, ořezávátko, nůžky (pozor na nůžky pro leváky), krátké pravítko. Dětem v první třídě se často doporučuje používat pastelky – progresa, jsou měkká a dobře se s nimi trénuje psaní. Pokud děti rády používají fixy, kupte je, ale na některých školách nejsou povoleny. A tak se raději poraďte s paní učitelkou, aby pak dítě nebylo zklamané, že je nemůže používat.

Pomůcky na výtvarnou výchovu

Na výtvarnou výchovu prvňáčci obvykle budou potřebovat vodovky, tempery, voskovky, plastelínu a krabičku (např. od ramy), do které si po rozbalení budou plastelínu dávat, lepidlo, kelímek na vodu, štětce (často jeden plochý a jeden kulatý), hadřík, ubrus na školní lavici, zástěru nebo staré triko. Všechny pomůcky je dobré uložit do kufříku nebo do krabice. Kufřík nechť si dítě vybere podle motivu samo.

Potřeby na tělocvik

Cvičební úbor patří do textilního sáčku (nikoliv igelitového kvůli zapoceným věcem). Tepláky, tričko, kraťasy. V chladnějším počasí i mikina. Nezapomeňte na ponožky, protože v zimním období dítě nosí punčocháče a ať se má do čeho převléct. Naopak v letním období chodí dítě v sandálech bez ponožek. Dále cvičky nebo sálová obuv a obuv na cvičení venku.

Co dalšího?

Pořiďte pevné desky neboli školní boxy na sešity a učebnice. Prodávají se ve velikosti A4 a menší A5. Potom budou potřeba obaly na sešity a učebnice. Dnes se prodávají i obaly nastavitelné na požadovanou velikost učebnice, protože ty se často vydávají v netradičních velikostech. Dále budou potřeba přezůvky a prodyšný sáček na ně. Také krabička na svačinu a láhev na pití. Ve většině škol je potřeba mít i ručník a látkový ubrousek, který si dítě rozprostře na lavici před svačinkou, potom kapesníčky a toaletní papír. Podle pokynů učitele budou žáčci potřebovat i desky na čísla, desky na písmenka, mazací tabulku, fix,...a spoustu dalších potřeb, které bude škola po prvňáčcích požadovat.

Možná si myslíte, že vaše dítě si své věci pozná, ale raději vše dítěti podepište!!! 

Úpravy v pokojíčku školáka

Kromě pořízení věcí do školy vás čeká také úprava pokojíčku malého školáka. Mezi nejdůležitější, patří pořízení dětského psacího stolu, u kterého se bude školáček učit a psát úkoly a také kvalitní židle. Některé děti často, ještě první a druhou třídu, píšou úkoly na jídelním stole v kuchyni, ale 7leté dítě by již mělo mít svůj vlastní prostor pro plnění školních povinností. Ke stolu patří také kvalitní lampička, kde si bude moci také večer číst nebo malovat.

Počítejte také s tím, že jakmile je dítě školou povinné, bude za vámi čím dál častěji chodit s prosbou o vytištění nějakého zadání úkolu, obrázku, nebo not. Nákupu tiskárny domů se tedy také nevyhnete. Tiskárnu můžete potom využít i na tisk samolepek nebo fotek.

 

Přečtěte si i další články o školácích:

 

 

 

 

Žádný komentář

Vložit komentář