Vypadávání mléčných zoubků

Jistě si také představíte školáka, který jde do první třídy, bezzubého. To je totiž přesně doba, kdy se dětem začínají vyměňovat mléčné zoubky za zuby stálé. Jak probíhá obměna mléčného chrupu za chrup stálý, jak by se mělo o takové zuby pečovat?

Vývoj chrupu

Vývoj chrupu začíná už před narozením dítěte, přibližně v 6. týdnu těhotenství. Je to doba, kdy se formují zubní lišty, které určují budoucí tvar zubních oblouků. Postupně se z nich pak vytvářejí zárodky jednotlivých zubů. Blíž k budoucím dásním se zakládají zuby mléčné, nad nimi pak zuby stálé. Nejdřív se formují korunky zubů. Kořen až později při jejich prořezávání. Po narození má již miminko připravené zárodky všech mléčných i stálých zubů. Pokud by se dalo v té době podívat skrz kost, vidět by byly útvary podobné korunkám zubů ve dvou řadách nad sebou. Stálé zuby v té době „spí“ a k dalšímu vývoji se probouzí kolem páté či šestého roku věku dítěte. Mléčné zuby, jak postupně dorůstají, tak jim dorůstají kořeny, zuby prořezávají. Prořezávání prvních zubů probíhá většinou kolem 6. měsíce věku dítěte. Kompletní mléčný chrup má dítě obvykle ve věku 2,5 let. V té době se prořežou i poslední mléčné stoličky, pětky. Vývoj chrupu je však velmi individuální a nedá se spoléhat na tabulky.

Když se zuby začnou viklat

Kolem 5. až 6. roku dítěte začíná výměna dočasných zubů za zuby stálé. Je do doba, kdy se probouzejí zárodky stálých zubů. Dovytvoří se korunka a později začnou růst kořeny zubů. Jakmile kořen začne přibývat, vytlačuje korunku směrem nahoru. Korunka cestou rozpouští kořen mléčného zubu nad sebou. Jakmile je stálý zub připravený se prořezat, z kořene mléčného zubu nad ním už nezbývá skoro nic. Proto se začíná viklat, až nakonec úplně vypadne. Dítě, jak zjistí, že se mu zoubek viklá, si začne s viklajícím se zoubkem hrát. Pohybuje s ním jazykem, prsty. A dělá dobře. Nebraňte dítěti v této „hře“ se zuby. Nejlepší totiž je, když si dítě se zubem poradí samo. Pokud chcete výměnu zubu urychlit, můžete zub opatrně uchopit do čistého kapesníku a postupně ho kývavými pohyby vyviklat. Přivazovat zoubek nití na kliku u dveří však raději nezkoušejte.

Může se stát, že se stálý zub prořeže v nezvyklé poloze a mléčný zub stále přetrvává. Zuby vypadají jako za sebou, potom je dobré kontaktovat zubního lékaře, který musí mléčný zub odstranit, aby vytvořil místo pro správné zařazení stálého zubu.

Výměna zubů

Než začnou padat první mléčné zoubky, nejprve většinou dochází k prořezání prvních stálých stoliček (šestek) za posledními mléčnými zuby. Neobjeví-li se první stálá stolička do 8 let věku, pak se jedná o opožděné prořezávání, což může mít mnoho příčin (dědičnost, nějaké onemocnění, mechanická překážka – jizva…).

Poté dochází k postupné výměně řezáků. Jako první si většinou všimnete, že se viklají dolní střední řezáky. Následují horní střední řezáky a postranní řezáky obou čelistí. Tato výměna obvykle proběhne do 8 let věku dítěte.

Špičáky a třenové zuby se mění později, kolem 9. - 12. roku. Celá výměna je dokončena růstem druhých a později třetích stoliček. Obměnu zubů děti většinou snáší velmi dobře. Nebolí.

Mléčné zuby vypadávají během prvního stupně ZŠ. Postupně pak dítěti vyroste 32 stálých zubů, resp. 28 zubů, neboť osmičky, takzvané moudráky, nemusí vyrůst každému. Zpravidla rostou poslední a mnohdy až v pozdějším věku. Trvalý chrup je tvořen 32 zuby, z toho je 12 stoliček, 4 špičáky, 8 řezáků a 8 třenových zubů.

Péče o mléčné i stálé zuby

Všichni víme, jak je důležitá pravidelná a hlavně správná péče o dětský chrup. Možná se vám budou vaše děti zdát velké a samostatné, rozhodně však i na ně dohlížejte při čištění zubů. Odborníci uvádějí, že do deseti let věku dítěte by rodič měl kontrolovat, jak si potomek zuby vyčistil. Případně mu je pak dočistit.

Rovněž je důležitá prevence u stomatologa. Preventivní kontroly mají být dvakrát za rok. Lékař může odhalit některé potíže spojené se zuby. Kontroluje nejen vznik zubního kazu, ale i to, jak se zuby prořezávají, kontroluje jejich postavení atd.

Žádný komentář

Vložit komentář