Vliv elektroniky na děti

Dáváte svým dětem často do ruky tablet nebo telefon, aby se zabavily? Posazujete je k televizi? Potom dítě vystavujete riziku závislosti, ale i jiným zdravotním problémům, spojeným s takzvaným elektro smogem.

Nikdo v dnešní době rodičům už neradí zcela děti odříznout od moderních technologií. Ani to by nebylo pro děti dobré takto je izolovat. Jenže problém je v tom, že dětem dávají rodiče své telefony a tablety příliš často, místo aby se jim víc věnovali. Děti si tak se svítícím displejem hrají a neruší své rodiče od práce či jejich zábavy. Možná si říkáte, vždyť tisíce až miliony rodičů na celém světě dávají dětem tablety, a že ti všichni přece nemůžou dělat chybu, že nemůžou přece dětem škodit. Bohužel jste na omylu. Jsou věci, které jsou pro nás stále ještě dost neznámé. A to fyzikální dopad elektro záření na vyvíjející se dětský mozek. A další věc je to, že v určité chvíli vývoje dítěte (mezi prvním a druhým rokem) se děti naučí, že předměty existují, i přestože je nevidí (že je tedy například možné vrátit se k hračce, kterou někde položily). Psychologové se v tomto ohledu shodují. Poznání stálosti předmětu je jedním ze základních zákonů vesmíru, a to že hračka přece nemůže jen tak zmizet. Jenže si představte, že o toto poznání děti ve věku, kdy se s ním setkávají, přicházejí. Toto poznání v dnešní době oddalují elektronické přístroje, tablet, televize, mobil, které blikají a svítí, hrají a každou chvíli mění obraz. Dítě se tak nemá šanci naučit základní stálosti světa, ale učí se, že na světě není skoro nic stálé.

Ano, nikdo nechce děti izolovat od okolního digitálního světa, ale je potřeba naučit děti tímto světem proplouvat, nikoliv tímto světem či dokonce v tomto světě žít. Možná mnoho elektronických pomůcek dítě stimuluje, ale rozhodně neučí. Děti, hledící na monitor či displej, se naučí mnohem méně než děti, které „jenom“ poslouchají pohádku. Veškeré interaktivní pomůcky totiž spotřebují u dítěte mnohem víc energie na interakci, méně jí pak zbude na předmět studia. Typické je to v domácnostech, kde jako kulisa běží neustále televize nebo rádio, dítě pak hůře slyší mluvené slovo a dokonce je dokázáno, že v dospělosti i hůř vyslovuje. Klasické hraní s kostkami, zvířátky je pro dnešní kyber děti příliš pomalé, proto to ani neumí.

Závislost u batolat a malých dětí

Mnoho rodičů nechává své malé děti bez kontroly u tabletu či chytrého telefonu i několik hodin denně, nebo je prostě jen tak posadí před televizi. Rodiče tím však ohrožují nejen bezpečí, ale i zdraví svých dětí. Každodenní několikahodinové používání těchto přístrojů může vést k závislosti, která může být stejně silná jako závislost na drogách nebo alkoholu. Když dětem elektroniku odeberete, mohou být agresivní, trpět depresemi. V nejhorším případě mohou skončit i v psychiatrické péči.

Zpomalení vývoje dítěte

Používání elektroniky v dětském věku může vést, kromě zmiňované závislosti, k dalším problémům, jako je špatný vývoj dítěte. Každodenní a několikahodinové hraní dítěte s dotykovým displejem může negativně ovlivnit vývoj zádových svalů, což vede k bolestem zad a krční páteře. Může dojít i k narušení vývoje jemné motoriky prstů a rukou. Je to způsobeno tím, že dítě při hře nepoužívá všechny prsty, ale jen některé. Tím dochází k nesprávnému vývoji svalů na rukou. Protikladem je zdravá a prospěšná dětská hra s kostkami, korálky, kreslení a psaní.

Vliv na dětské oči

Ohroženy jsou také dětské oči. Dospělí, kteří pracují na počítači v kanceláři, to mohou potvrdit, že večer mají oči unavené, suché apod. To hrozí i dětem. U dětí se oči vyvíjejí, může časté dívání do displeje vést k syndromu suchého oka, krátkozrakosti a jiným očním vadám.

Přečtěte si také další články o výchově dětí:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

 

Žádný komentář

Vložit komentář