Velké porovnání rodičovského příspěvku napříč Evropou

Zajímá vás, jak si vede v otázce rodičovského příspěvku Česká republika v porovnání s Evropou? V jakých zemích musejí zůstat doma s dětmi i tatínci a kde naopak novopečené rodiče nepodporují vůbec? Podívejte se, jak jsou na tom rodiny v Německu, Francii nebo skandinávských zemích, které bývají zpravidla o krok napřed.

Rodičovský příspěvek v Česku v porovnání se zbytkem Evropy patří k těm nejvyšším, od letošního roku byl navýšen na 300 000 korun. Pobírat ho může každý rodič, který o dítě pečuje až do věku 4 let, a to bez ohledu na to, zda v předchozích letech pracoval, či nikoliv.

Propracovaný skandinávský systém

Špatně se nemají ani ve skandinávských zemích, které mimochodem patřily k prvním, které rodičovský příspěvek zavedly. Vždy jeden z rodičů tady má nárok na měsíční příjem ve výši 90 % předchozí mzdy, k péči o dítě navíc motivují i otce. Například ve Švédsku mohou být rodiče doma s dítětem celkem 480 dnů, avšak minimálně 60 dnů z toho musí čerpat druhý rodič, jinak se lhůta zkrátí. Ve Finsku dokonce zavedli takzvaný otcovský měsíc, kdy jsou tatínci povinni strávit s dítětem doma alespoň 18 dnů.

Naopak v Německu mají nárok na příspěvek pouze po dobu 14 týdnů, a to ve výši jejich průměrné čisté mzdy. Francouzky dostávají sice 100 % svého platu, avšak pouze po dobu 16 týdnů, po jejímž uplynutí se zpravidla vracejí do práce. Země je totiž proslulá hustou sítí jeslí a školek, maminky tady navíc mohou využít také státního příspěvku na chůvu.

Jaké státy rodičovský příspěvek neznají?

V Evropě však najdeme i země, kde pojem rodičovský příspěvek vůbec neznají. Mezi ně patří například Nizozemsko, Španělsko, Irsko, Kypr nebo Malta. Rodiče tady s dítětem mohou samozřejmě být doma, od státu však nedostanou žádnou podporu.

Sečteno podtrženo, Česká republika je na tom s výší rodičovského příspěvku i délkou jeho pobírání opravdu dobře. Rodiče u nás mají na rozdíl od ostatní států také jistotu pracovního místa, které jim zaměstnavatel musí držet minimálně 3 roky. Na druhou stranu značně pokulháváme, co se týče školek a podpory zkrácených úvazků.

 

Žádný komentář

Vložit komentář