Uspávací rituály

Většina rodičů malých miminek řeší problém s usínáním miminka. Když už se miminko podaří uspat, po krátké době se budí, pláče, a tak pořád dokola. Končí to nevyspalými a nervózními rodiči, napětím v rodině a nespokojeností na všech stranách. Důležité je vytvořit rituály, jejichž smyslem je dítěti vytvořit co nejlepší podmínky pro spánek.
Uspávat miminko se rodiče snaží různými způsoby. Při naprostém tichu. Při tlumeném světle. Rodiče mohou miminku do ouška broukat. Mohou skákat na gymnastickém míči a rytmicky se pohupovat. Mohou dítě vozit v kočárku po bytě. Mohou ho navázat do šátku na nošení dětí. Mnohdy zkoušejí pouštět šum, např. fén, vysavač. Zkoušejí miminko houpat v hacce. Avšak pokud střídají všechny možné techniky a způsoby uspávání, miminko z toho může být zmatené a tím pádem nespat.
Základní pravidla pro úspěšné uspání miminka spočívají ve vytvoření správných podmínek pro klidný spánek a dodržování režimu. Před každým večerním spaním by měly předcházet stále stejné rituály, které pomohou k lepšímu uspání a spánku.

Unavené miminko

Miminko se snažte uspat již při prvních známkách únavy. Nečekejte na to, až bude příliš unavené, ba dokonce přetažené. Že je dítě unavené poznáme podle toho, že je tišší, má zpomalenější reakce, neprojevuje tolik zájmu o hračky, může být apatičtější, nervóznější, odmítavé. Jakmile si začne třít oči a zívat, jde opravdu o únavu.

Dotýkat se miminka

Na spánek miminek má pozitivní vliv masáž miminka před spaním. Pravidelná jemná masáž miminka napomáhá lepšímu spánku. Miminka usínají rychleji. Dětským masážím se věnují některé knihy. Na některá miminka zabírá pohlazení rukou od čela po konec nosu. Miminka dále krásně reagují na masírování nožičky.

Kojení

Novorozenci vyžadují častější kojení. Mají maličký žaludek a jejich tělíčko potřebuje rychle nabrat hmotnost. Kojení je pro malá miminka způsob sbližování s maminkou a dodává jim pocit bezpečí v novém velkém světě. Kojte miminko na požádání. Přes den nabízejte miminku prs častěji, ať se v noci může věnovat spánku.

Pokud si maminka chce prodloužit spánek, může miminku nabídnout prs, když sama jde spát. Miminko není nutné budit, stačí jemně přiložit bradavku k nosu a pusince. Sací reflex funguje i v noci a miminko se v polospánku může krásně nakojit. Tím pádem může plynule pokračovat ve spaní.

Společné spaní

Noční kojení se nejlépe provádí při společném spaní. Není nutné miminko budit a vyndávat ho z postýlky a ukládat zpět. Společné spaní miminka s rodiči má mnoho výhod, mezi ně patří jednodušší kojení, vnímání vzájemné vůně miminka a maminky. Miminko vnímá svět kolem sebe všemi smysly, proto se lehce uklidní, když cítí maminčinu vůni, vůni mlíčka, její dotek a hlas. Může pomoci, když necháte v blízkosti miminka například tričko, které maminka nosila celý den. Miminku bude maminčinu vůni cítit a bude lépe spát.

Nedbejte na čas

Nekoukejte na hodinky. Ani v noci na budík. Čím víc budete sledovat hodiny, tím hůř se vám bude vstávat a usínat. Nezapisujte si, kolikrát za noc se miminko budí. Nechte vše plynout.

Nevhodný kofein

Zkuste omezit kofein. Když už si neodpustíte šálek kávy nebo černého čaje, dejte si ho ráno. Jsou to životabudiče a mohou miminko stimulovat k aktivitě.

Ukolébavky a bílý šum

Již z minulosti víme, že maminky dětem před spaním zpívaly. Písničky miminka uklidňují i přes den. Zpívání a tiché mluvení na miminka má uklidňující vliv. Miminkům pomáhají naladit se a uspávání. Podobný vliv má bílý šum (zvuk vysavače, fénu, moře, tekoucí vody,…).

Houpání

Když zjistíte, že houpání na vaše miminko nefunguje, je to většinou tím, že houpete moc pomalu. Houpání je totiž historicky nejúspěšnější metoda uspávání. Již stovky až tisíce let lidstvo svá miminka nosí na hrudi a při chůzi se pohupuje. Při procesu sbližování se miminka s maminkou je to navíc metoda, která zbavuje bolestí, strachu a dodává miminku pocitu bezpečí. A navíc houpat nemusí jen maminka. Miminko můžete na houpání svěřit i tatínkovi. Čím víc bude miminko v kontaktu s tatínkem, tím lépe se vzájemně budou vnímat a dokážou na sebe krásně reagovat. Dotek má léčivé účinky. Zkuste si najít pro vás tu pravou polohu, ve které bude miminko ve vaší náruči rádo usínat.

Denní řád

Nastavte si denní a uspávací rituály tak, aby vaše miminko poznalo, že se blíží čas spánku. Pro malé děti je denní řád velmi důležitý, děti ho potřebují. Uspávacím rituálem může být třeba koupel, masáž, houpání, ukolébavka. Přizpůsobte podmínky na spaní na míru vašemu dítěti. V pokoji, kde spí, se snažte udržovat stabilní teplotu. Dítě na spaní příliš neoblékejte, stačí bavlněný overal.
Uspávání miminka se může zdát jako věda. Ale není. Užívejte si ho. Udělejte si společné chvíle krásné pro sebe, vnímejte své miminko plně. Nesnažte se spěchat a uspěchávat věci. Vše v péči o malé miminko má svůj čas. Nebojte se zpomalit a věnovat se miminku naplno teď, když je malé a potřebuje vás na 100%. Nenechte na sebe valit stres z toho, jak by miminko mělo spát, jak spí kamarádkám, ale zkuste s miminkem prostě jen společně být. Jestliže vás trápí řeči okolí o tom, jak by dítě mělo spinkat, zkuste tyto univerzální rady nevnímat. Ony totiž nefungují. Jste jediní, kdo ví, co vaše dítě potřebuje. A věřte, že vaše dítě nepotřebuje barevné hrací hračky, kolotoče a hmotné věci. Vaše dítě potřebuje Vás, rodiče!

Žádný komentář

Vložit komentář