Stanování s dětmi

Patříte-li mezi milovníky přírody, rádi jezdíte pod stan či dokonce kempujete pod širákem. Pak nebudete mít problém stanovat i s dětmi. Pokud sami tuto zkušenost nemáte, můžete ji právě kvůli dětem vyzkoušet. Na „táborničení“ budete jistě všichni dlouho vzpomínat. Dětská hřiště a zábavní parky jsou sice prima, ale stanování dá vašim dětem jistě víc. Šťourat se klackem v ohni, chodit pro dřevo, opékat buřty, poslouchat, jak po stěnách stanu stéká déšť,… Stanování je stále oblíbenější. Co si s malými dětmi vzít s sebou a jak si takovou dovolenou užít?

Během letních prázdnin je po většinu dní teplo a létat za sluníčkem k moři do ciziny může být zbytečné, pokud vyrazíte do přírody u nás. Český statistický úřad hovoří jasně. V Česku funguje 516 kempů a 321 chatových osad. Z domova jste na místě za hodinku, dvě či tři. Navíc se zde domluvíte česky, což ocení především děti. Jste-li zvyklý na komfort hotelů a penzionů a bojíte se kempů, pak vězte, že kvalita kempů se v posledních letech zlepšila. Kempy poskytují lepší služby, mají většinou již moderní a čisté sociální zařízení. Ubytování v kempech je levnější než v hotelích či penzionech. Při výběru kempu se rozhodujte podle lokality, tedy co budete chtít v okolí dělat. Při výběru lokality si rozmyslete, zda chcete odpočívat u vody, jezdit na cyklovýlety, navštěvovat hrady, rozhledny, či chodit do lesa sbírat houby. Podle zvolených aktivit pak vyberte vhodnou lokalitu a kemp. Promyslete si rovněž, jak se budete stravovat. Zda povezete s sebou plynovou bombu a budete vařit na ní, zda budete vařit na ohni v kotlíku, nebo zda se budete stravovat v kiosku s rychlým občerstvením, které bývají snad v každém kempu. Některé kempy jsou vybaveny dokonce kuchyňkou nebo příjemnou restaurací. Než se vydáte do kempu, zjistěte si, zda je vhodný pro rodiny s dětmi. V takovém kempu si vaše dítě může najít kamarády, zatímco vy si budete moci chvíli odpočinout.

Kempy se obvykle nacházejí v oblíbených turistických destinacích, uprostřed krásné přírody, u rybníka, u řeky či v blízkosti skal a lesů. Děti ke svému správnému vývoji a psychické pohodě potřebují pobyt v přírodě. Dětský organizmus potřebuje čerstvý vzduch a zeleň. Budou více trpěliví, méně se budou rozptylovat, vydrží se delší dobu zabývat jednou věcí. Dítě se může v přírodě více vyřádit a použít k zabavení se vlastní hlavu. Může běhat, házet kamínky do vody, šťourat se v hlíně, skákat, dupat, křičet, ušpinit se, ležet v trávě, pozorovat mraky, koupat se v řece. Zkrátka v přírodě není dítě tolik sešněrované a nemusí se nějak společensky chovat. Je prostě své. Při kempování se těchto činností může užít dosytosti.

S jak velkým dítětem pod stan?

Stanovat samozřejmě můžete i s miminkem. Zkrátka s jak starým dítětem si troufnete. Ale miminko si pobyt a nocování v přírodě neužije. Zato s tříletým a starším dítětem už se bát nemusíte.

Při stanování s malými dětmi je důležité zachovat teplotní pohodu. Zatímco ve dne, kdy na stan svítí sluníčko, je uvnitř nedýchatelně. V noci mohou i v létě teploty klesat nízko. Dítěti může přes den hrozit přehřátí a v noci podchlazení. Proto rodiče musí své dítě kontrolovat, zda mu není v noci zima, zda se neodkopalo ze spacáku. A ve dne do rozpáleného stanu dítě raději nepouštět.

Jedete-li do kempu s kojencem, který se jen kojí, nemusíte stravu řešit, pak je to pohoda. Máte-li však kojence či batole, které už baští příkrmy a kašičky, bude se vám hodit kuchyňka s rychlovarnou konvicí.

Jestliže vaše dítě ještě ve stanu nikdy nespalo, doporučujeme vám to nejprve vyzkoušet nanečisto doma na zahradě nebo na chatě u kamarádů. Zjistíte, zda a jak to vaše dítě zvládne, zda ho nebudou budit zvuky noci a přírody, zda bude ze stanování nadšené.

Vybírejte pečlivě místo, kam postavíte stan. Ideálně aby nebyl na celodenním slunci. Tedy blízko vzrostlých stromů. Také zda v okolí nestanují hluční sousedé (teenageři,…).

Na co nezapomenout?

Promyslete si, co budete chtít na dovolené dělat, a podle toho se zaměřte na věci, které k tomu budou potřeba. Základem je samozřejmě mít vyřešené jídlo a pití.

Na chlazené potraviny je vhodná autolednička, ale chladit se dá i v potoce. Dáte potraviny do kbelíku s uzavřeným víkem a na dno položíte velký kámen, poté ponoříte do vody a máte přírodní chlazení.

Pro malé děti můžete sbalit malý nafukovací bazének, který jen u stanu nafouknete, nanosíte pár kyblíků vody a dítě se zabaví. Vodu v bazénku můžete večer použít i na vykoupání dítěte.

Pro batolata nezapomeňte nočník, ať nemusíte běhat přes celý kemp v noci na toalety.

Kanystr na vodu nezapomeňte, protože s dětmi není vody nikdy dost. Zdroj pitné vody může být na druhé straně kempu, tak ať nemusíte chodit velký kus. Pitná voda se vám hodí nejen na pití a vaření, ale i na opláchnutí rukou, vyčištění zubů...

Hodit se bude šňůra a kolíčky na prádlo, protože s malými dětmi budete stále něco sušit. Šňůru natáhnete mezi stanem a stromem. Navíc přes šňůru můžete přehodit deku a dítě má rázem domeček na hraní.

Nezapomeňte na lékárničku, jejíž součástí je dezinfekce, náplasti, ale hodit se bude i repelent, krém na opalování, pinzeta na vytáhnutí klíštěte, nůžtičky, základní léky na průjem, teplotu a vosí štípnutí.

Starosti hoďte za hlavu a užijte si pobyt a nocování v přírodě. Zážitky a vzpomínky vám zůstanou napořád.

Žádný komentář

Vložit komentář