Sinice – nebezpečí přírodního koupání

Doba dovolených je v plném proudu. Léto, prázdniny, letošní teplé počasí, všichni užívají prázdnin plnými doušky. Jestliže se nechystáte k moři, ale vyrážíte na dovolenou po Česku, a budete se koupat v některém rybníku, jezeře či přehradní nádrži, pak se, než do vody s dětmi vlezete, ujistěte, zda je voda ke koupání vhodná. Připomínáme, že sladká voda může obsahovat toxické sinice, které můžou mít negativní dopad na zdraví vás a vašich dětí. Proč jsou sinice pro lidi nebezpečné? Jak poznat, zda se v rybníku nachází?

Sladká voda (rybníky, přehrady) je kromě ryb plná ještě řadou drobných organismů. Některé můžete vidět pouhým okem, některé jsou viditelné pouze pod mikroskopem. Drobným organismům, které se volně vznášejí ve vodě, se říká plankton. Plankton se dále dělí na fytoplankton (ten má ve vodě stejnou roli jako na souši rostliny) a zooplankton (např. známé perloočky-dafnie), který se fytoplanktonem živí. Nás koupající se zajímá především přítomnost fytoplanktonu, neboť tyto organismy mohou nám lidem způsobovat zdravotní problémy. Fytoplankton je tvořen dvěma skupinami organismů, a to řasami a sinicemi. Řasy i sinice mají ve vodě podobnou úlohu, avšak z hlediska vlivu na lidské zdraví jsou sinice výrazně nebezpečnější oproti řasám. Jestliže je fytoplanktonu v rybníku větší množství, vytvoří se ve vodě vegetační zákal. Tedy voda je kalná a kvalita vody je z pohledu koupajícího horší. Některé sinice vystoupají k hladině a hromadí se tam v podobě zelené kaše nebo drobných, několik milimetrů velkých částic, podobajících se drobnému jehličí či zelené krupici. Takovému nahromadění sinic u hladiny se říká vodní květ sinic. Nejčastěji se vodní květy sinic objevují až koncem léta (srpen, polovina září). Avšak dnešní léto je velmi horké již několik týdnů až měsíců, a tak dochází k masovému rozvoji sinic už od června.

Sinice, řasy

Proč jsou sinice nebezpečné? Jde o to, že některé druhy sinic obsahují látky, které mohou způsobovat alergie u koupající se osoby. Záleží na citlivosti koupající ho, jak dlouho ve vodě pobývá, jak často se koupání opakuje, a také na koncentraci sinic ve vodě. Podle toho také jeho organismus reaguje. Mohou se objevit vyrážky, zarudlé oči či rýma. Tyto reakce však mohou být způsobeny i některými druhy řas. Některé skupiny sinic obsahují jedovaté látky, toxiny, které mohou vyvolat lehké akutní otravy, střevní a žaludeční potíže, bolest hlavy, až vážné jaterní problémy. Pokud se přeci jen ve vodě s přítomností sinic chcete vykoupat, pak tam nebuďte déle než 10 minut. Poté, co vylezete z vody, se neotírejte ručníkem. Mohli byste do pokožky vetřít jedovaté toxiny. Nejlepší je osprchovat se v čisté vodě. Pokud vás začne bolet hlava a dělat se vám mdlo, okamžitě navštivte lékaře.

U malých dětí je riziko zdravotních komplikací vyšší, protože mohou při koupání spolknout množství vody s obsahem toxických sinic, zároveň mají menší hmotnost než dospělý člověk. U malého dítěte ve srovnání s dospělým může stejná dávka sinic vyvolat daleka horší potíže. Děti ve vodě rádi dovádějí, mohou kontaminovanou vodu polknout. Navíc dítě nemusí být plavec, stačí, když se cachtá na břehu, i v tomto případě může přijít do styku s nebezpečnými sinicemi.

Pokud je ve vodě sinic málo a ani nevytvářejí vodní květ, je málo pravděpodobné, že vám způsobí problémy (pokud nejste silní alergici).

Rovněž pro těhotné ženy jsou toxické sinice nebezpečné. Mohou ohrozit zdraví nejen těhotné, ale i nenarozeného dítěte. Pokud tedy čekáte miminko a chcete se vykoupat v rybníku, na jehož hladině je sytě zelený povlak, pak na to raději zapomeňte. Sinice by mohly způsobit vaginální infekci. V nejhorším případě by mohly až narušit plodové obaly. Na začátku těhotenství mohou být příčinou samovolného potratu, v pokročilém stádiu těhotenství mohou zapříčinit předčasný porod. Jestliže jste se přeci jen v kontaminované vodě koupala, raději se nechte prohlédnout ošetřujícím lékařem, abyste měla jistotu, že nemáte infekci.

Jak poznáme, zda jsou v rybníku sinice?

Orientační test na určení, zda voda obsahuje řasy nebo sinice, si můžete provést sami. Potřebovat budete pouze pet lahev. Naberte do ní vodu z rybníka (ideálně tu nejvíc zakalenou plnou fytoplanktonu) a nechte asi půl hodiny odstát na slunci. Pokud se poté na hladině v lahvi vytvoří zelený kroužek z drobné krupičky či jakoby jehličí a jinak zůstane voda v láhvi čirá, pak se jedná o sinice. Jestliže voda v láhvi zůstává rovnoměrně zakalená, případně se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jde pouze o řasy, které nejsou nebezpečné.

Kvalita vody

Mnoho přírodních koupání, včetně přehrad a rybníků je pod dozorem příslušných hygienických stanic, na jejichž webových stránkách můžete sledovat stav vody a přítomnost sinic. Informace o čistotě vody také poskytuje Státní zdravotnický ústav a některé obecní úřady, v jejichž katastru je daný rybník či přehradní nádrž.

Žádný komentář

Vložit komentář