Poštípání hmyzem

V létě se to otravným hmyzem jen hemží. Některým se hmyz vyhýbá, ale jiným s oblibou pije krev nebo aspoň nepříjemně obtěžuje. Hmyz je lákán hlavně obsahem oxidu uhličitého ve vzduchu, který savci vylučují při výdechu, a tím dávají hmyzu znamení, kde hledat kořist. Některý hmyz, hlavně komáry, přitahuje také tělesná teplota a vlhkost a samozřejmě i pach lidského těla. Co dělat při poštípání hmyzem a jak rozpoznat, který hmyz vaše dítě bodnul?
Když už si vás a vaše děti hmyz najde, může způsobit poštípání různé velikosti a závažnosti. Od malých nesvědících štípanců, po velké zarudnutí kůže v místě vpichu, nepříjemné svědění. U dětí se sklony k alergickým reakcím může poštípání hmyzem gradovat až do puchýřů a otoků, a dokonce velmi nebezpečných otoků jazyka či hrtanu, který může skončit smrtí, stejně tak i celková alergická reakce (anafylaktický šok).

Který hmyz vás může poštípat?

V našich končinách se nejčastěji můžete setkat s poštípáním komáry a různými druhy blanokřídlého hmyzu, kam spadají včely, vosy, sršni, čmeláci, ovádi, muchničky, ale rovněž i mravenci.
Nejčastější poštípání komáry, většinou nezpůsobuje žádné větší reakce. Pouze pokud je postižené místo v blízkosti očí, může se objevit značný otok víček, který může rodiče vyděsit.
Při štípnutí včelou, vosou či sršněm dochází ke vstříknutí jedu do těla. Blanokřídlý hmyz má jed, který obsahuje řadu látek. Ty působí přímo a vyvolávají toxickou reakci, nebo mohou působit až po dalším bodnutí a způsobit tak alergii. Včely, vosy a sršni mají různý jed, proto je možné být alergický pouze na jed jednoho druhu. Včelí jed slouží včelám k obraně před vetřelci, kteří je chtějí připravit o nasbírané zásoby medu. Včelí jed má v lidském těle účinky týkající se krevního řečiště a nervového systému. Když se jed dostane po vpichu do těla člověka, způsobí popraskání buněčných membrán a vyvolá v místě vpichu zánětlivou reakci.

Reakce na štípnutí

Pokud má dítě normální reakci, pozná to podle bolesti v místě vpichu, podle svědění a zarudnutí a případném otoku chvíli po bodnutí. Po pár hodinách však příznaky ustupují.
Jestliže jde o alergickou reakci, tak je otok výraznější a trvá déle než 24 hodin, anebo jde o celkovou reakci těla, jako kopřivka, svědění, bolesti břicha, úzkosti, průjem, zvracení, závrať. Mohou se u těžkých projevů alergie objevit i potíže při dýchání a polykání, zmatenost anebo dokonce anafylaktický šok, což je velmi vážný stav, při kterém dochází k poklesu tlaku a poruchám vědomí.

Co dělat po poštípání a jak dítěti ulevit?

Jestliže je dítě poštípání komáry a nemá puchýře, stačí jednotlivé vpichy potírat vhodným tekutým pudrem nebo gelem určeným na zmírnění alergických kožních projevů (např. Fenistil gel).
Po bodnutí včelou, je nutné vytáhnout žihadlo. To vytahujte opatrně. Včela totiž při bodnutí zanechá v ráně žihadlo i s jedovým váčkem. Pokud byste žihadlo vytáhli za jedový váček, dojde k vstříknutí jedu do rány a stav se může zhoršit. Žihadlo se má vytahovat opatrně seškrábnutím a uchopit jej pod jedovým váčkem. Vosa a sršeň většinou žihadlo nezanechávají. Okolí bodnutí je dobré ledovat a přikládat studené obklady, aby se zpomalil rozvoj otoku. Při bodnutí do obličeje, krku a hlavy dávejte pozor. Velmi závažné je bodnutí do jazyka nebo vnitřku úst. Poté se doporučuje volat záchrannou službu, protože může dojít k otoku jazyk a dutiny ústní, což by mohlo zapříčinit uzavření dýchacích cest a způsobit dítěti dušení.
Vhodné je na zmírnění alergických projevů podat léky antihistaminika (Zyrtec, Fenistil, Claritin, Dithiaden). Opakovaným škrábáním by si dítě mohlo do kůže zanést infekci. Když je dítě alergik, doporučuje se antihistaminika podat ihned po štípnutí, může to zmírnit následnou reakci (zejména při bodnutí vosou, včelou a sršněm).
Otok v obličeji se podaří zmírnit přikládáním studených obkladů.
Zkusit můžete i babské recepty, jako přikládání obkladů s cibulí, studený tvaroh či ocet.

Jaká jsou preventivní opatření proti štípnutí hmyzem?

Děti nepouštějte tam, kde je větší riziko bodavého hmyzu, tedy na pole s jetelem, kvetoucí louky, blízkost úlů, sběr léčivých bylin, blízkost vosích hnízd atd.
Venku nedávejte malým dětem zmrzliny, sladké nápoje, sladkosti, ale i ovoce, které láká vosy a včely. Pozor i na otevřené nápoje v láhvi. Mohou se do nich nepozorovaně dostat vosy a pak bodnout do jazyka a úst.
Do přírody na výlety používejte vhodné oblečení a repelenty.
Na kočárek, který necháváte stát na zahradě používejte síť. Pokud žijete v místě s velkým výskytem komárů, můžete používat síť i na postýlku doma.
Existují i repelenty do elektrických zásuvek, ale pozor, je nutné dostatečně větrat.
Vysvětlete dětem, jak se chovat, když kolem lítá hmyz. Nereagujte prudkými pohyby, ale zachovejte klid. Jestliže na vás sedne vosa, neplácejte ji, ale prsty ji odcvrnkněte.

Přejeme krásné léto bez štípanců!

Žádný komentář

Vložit komentář