Opruzeniny u kojenců a batolat

Opruzeniny zná jistě každý. A to nejen z dětského věku, ale i v dospělosti. Někdy stačí dlouho sedět ve vlaku či v autě, provozovat vytrvalostní sport, provozovat turistiku, a do toho ještě letní období. Pokožka novorozenců a kojenců je velmi jemná a citlivá na vnější vlivy, proto k opruzeninám u takto malých dětí dochází nejčastěji. Zejména v plenkové oblasti.

Opruzeniny vznikají v místech, kde je vlhko a kůže je tam mnohem víc zranitelná. U miminek tedy v oblasti genitálií a zadečku, v tříslech. Povrch kůže, který je tak poraněn, může být napaden množstvím bakterií, kvasinek, plísní, které způsobí zčervenání a poté bolestivé pocity pálení.

U kojenců pod lidovým názvem opruzeniny dochází k projevům dermatitid, nejčastěji to jsou:

  • Intertrigo, což je onemocnění vyskytující se v kožních záhybech. Je výsledkem mechanického dráždění (např.okraj pleny) a také chemického působení při rozkladu tělních produktů, tedy potu, slin, moče a stolice. K takovému typu opruzenin může přispět nedostatečná či špatná hygiena a neodpovídající oblečení. Postižená místa jsou červená, mohou mokvat, pálit a bolet.
  • Plenková dermatitida, což je zvláštní forma opruzenin u kojenců a batolat, vzniklá působením tření plen či kalhotek a chemických látek z moče a stolice. Následně jsou postižená místa osídlena bakteriemi a plísněmi. Taková opruzenina může začít v oblasti genitálu a hýždí. Postižené místo je sytě červené s výskytem drobných puchýřků a opět sklonem k mokvání. Opruzenina pálí, bolí.
  • Kojenecká forma atopického ekzému. Laik ji může zaměnit s opruzeninami. Nejčastěji se vyskytuje na bradičce, tvářích či krku miminka. Objevuje se obvykle mezi 2. a 6. měsícem. Rozšířit se může po celé hlavě či tělísku, rukou a nohou. Kůže zčervená, na povrchu s drobnými pupínky či puchýřky, dochází i k mokvání, poté se povrch pokryje stroupky s šupinkami. Tato forma je velmi svědivá, děti mají tendenci se škrábat a jsou neklidné, mohou v noci špatně spát.
  • Kontaktní ekzém, u kojenců může mít vzhled opruzeniny. V tomto případě je však za vyrážku zodpovědný alergen, na který je pokožka kojence citlivá. Jednat se může o reakci na dětskou kosmetiku, prací prášek, na oblečení či jednorázové plenky. Reakce bývají lokální, tedy v místech, kde pokožka přichází do styku s alergenem. Takový ekzém velmi svědí.

Lze opruzeninám předejít?

Po narození dítěte bývá kůže hladká, velmi brzy však dochází často k přirozenému olupování, které může trvat i tři týdny. Během této doby je dobré pokožku po vykoupání ošetřit olejem (ideálně 100% vylisovaným, nikoliv olejem z dětské kosmetiky). Dítě se nemusí koupat každý den, stačí pouze omýt obličej, ruce a oblast pod plenkou. Teplota vody má být 36-37 °C. K mytí novorozence je vhodné dětské mýdlo s glycerinem, přičemž mydlit se mají pouze místa vlhké zapářky, tedy ruce, nohy a zadeček. Celé tělo se mydlit nemusí, stačí 1x týdně. Se stejnou frenkvencí se doporučuje mýt vlásky. Různé přísady do koupele, jako pěny atd., nejsou pro kůži vhodné, zbytečně ji vysušují. Vysoká koncentrace chloru v pitné vodě může vést k projevům dermatitidy. V takových případech je možné používat speciální filtry na vodu nebo vodu převářet, aby se chlor odpařil.

Průběžná péče o plenkovou oblast je klíčová. Základem prevence opruzenin je pečlivé očištění od zbytků stolice přímo pod tekoucí vodou, příp.vlhčenými dětskými ubrousky. Při přebalování nechat zadeček chvíli volně na vzduchu, poté kůži ošetřit ochrannou mastičkou určenou pod plenky (pouze tenkou vrstvu) anebo mastí proti opruzeninám. Používá se také zinková mast. Zásyp na podrážděnou pokožku není vhodný. Nevhodné jsou i masti, které zabraňují přístupu vzduchu ke kůži.

Pleny se vyměňují dítěti alespoň 7x denně. U novorozenců ještě častěji.

Co když už opruzeniny dítě má?

Pokud i přes předchozí snahu se opruzeniny objeví, je nutné pokožku zklidnit. Dítě přebalovat ještě častěji a nechávat je delší dobu bez plen. Použít se dají i bylinkové koupele a plenkovou oblast ošetřovat důsledně krémem na opruzeniny. Pokud opruzeniny do 3 dnů nezmizí či se zhoršuje, poraďte se s pediatrem.

Žádný komentář

Vložit komentář