Nosíme děti v létě

Maminky, ale i tatínkové, kteří své děti nosí v šátku či ergonomickém nosítku, se často ptají, jak nosit miminko v horkých letních dnech. Z přehřátí a přímého slunce mají obvykle rodiče obavy. Miminka by se vůbec neměla přímému slunci vystavovat, protože mají citlivou pokožku, snadno se spálí a ve velkých vedrech jim hrozí přehřátí. V těch tropických dnech je jistě nejlepší se procházkám na přímém slunci vyhnout. Avšak ne vždy je to možné, a tak je dobré myslet na to, jak děťátko před slunečními paprsky a před přehřátím chránit.

Vhodný šátek na léto

Jistě není potřeba žádný speciální letní šátek. Samozřejmě že vystačíte s jedním šátkem, který máte. Ale šátky jsou různé, silné, slabé, hustěji či řidčeji tkané, a to pak může být v létě znát. Na malá miminka do 6 kg stačí šátky slabé, s nízkou gramáží kolem 200 g/m2. Vhodné jsou na léto šátky s příměsemi vlny, lnu, konopí, hedvábí. Tyto příměsi díky svým vlastnostem jsou v létě výborné. Vlna je termoregulační. V létě chladí, v zimě hřeje. Konopí, len a vlna také jsou nasákavější než vlákna obyčejné bavlny, a tak vydrží déle pocitově suché a vlhkost se může ve vedru průběžně odpařovat. Hedvábí má tenké nitky a chladí.
Před UV zářením chrání všechny šátky. Nejlepší ochranný efekt mají tmavé a barevné šátky.

Úvaz vhodný na léto

Běžný úvaz na miminka je kříž z kapsou uvnitř, který se skládá ze tří vrstev šátku. Při horkých dnech jsou vhodnější úvazy, ve kterých je miminko usazeno jen v jedné vrstvě šátku. Jsou to úvazy – klokan, kříž z kapsou uvnitř s neroztaženými pruhy kříže, na záda úvaz batoh.
V létě jsou také doporučovány na nošení šátky Ring-Slingy. Dají se rychle navázat, jsou jednoduché na manipulaci a dítě má na sobě jen jednu vrstvu látky.
Ve vertikálních úvazech nemá miminko chráněnou hlavičku a nožičky, proto jsou vhodné lehké a prodyšné kloboučky se širokou krempou, která zastíní i obličeji miminka a rovněž ochrání krk před slunečními paprsky. Jsou i kloboučky, které mají látky přes ramínka. Nožičky je dobré chránit např. návleky z lehké látky. Pokud chcete nechat nožičky větrat, což bude miminku příjemnější, nezapomeňte je namazat krémem s UV faktorem. A navíc můžete použít deštník jako slunečník. Ten vám zaručí, že se nespálíte a vyhnete se přímému slunci, dítěti nebude svítit do očí,...a složit ho můžete vždy.

Pořiďte funkční oblečení

Funkční oblečení je v letních dnech výborným pomocníkem při nošení dětí. Během nošení je miminko přitisknuté na tělo matky, a tak se pocení nevyhnete. Je to normální. Tělo se pocením vyrovnává s vyššími teplotami. A právě aby miminko ani rodič nebyli mokří, mohou se obléknout do funkčního oblečení, které odvádí pot. Vlhko odejde přes funkční vrstvu oblečení do látky šátku, kde se pak odpaří. Materiály, z kterých se vyrábí funkční oblečení, jsou vlna, len, hedvábí, bambus, nebo jejich kombinace. Vlna účinně odpařuje vlhkost, vlákna jsou obalena vrstvou lanolinu, proto se na nich neusazuje pot. Po použití není nutné je hned prát, ale stačí je vyvětrat. Hedvábí je na dotyk velmi příjemný materiál, zklidňuje pokožku. Má pevné vlákno, takže je oblečení z něj tenčí, což je v létě velkou výhodou. Nevýhodou je komplikovanější údržba o tyto materiály. Vlna by mohla při teplotních šocích zplstnatět, nedoporučuje se praní v pračce, lepší jsou i speciální prací prostředky.
Miminku můžete pořídit z těchto materiálů body, trička, nátělníky, tepláčky, legíny, návleky, atd.
Miminka většinou nosí bavlněné oblečení, které je velmi příjemné, cenově dostupné, lehce se udržuje. Při nošení v létě se doporučují nasákavější materiály než bavlny. Tyto materiály pojmou více potu, aniž by bylo dítě zpocené.

Na závěr

Po procházce nezapomeňte dát miminku prostor na protažení a vyvětrání. Vzhledem k tomu, že se v horkých dnech bude víc potit, bude mít rovněž i větší žízeň, proto ho kojte častěji nebo nekojenému dítěti nabízejte častěji vlažnou vodu.
U malých miminek, které si hlavičku opírají o hrudník maminky, nebo u miminek, které v šátku usnou, myslete na to, aby mezi tváří dítěte a vaším hrudníkem byla vrstva látky, která bude odsávat vlhko. Postačí látková čtvercová plenka nebo bavlněný kapesník.

Žádný komentář

Vložit komentář