Nejčastější otázky týkající se nošení dětí

Zvládnu uvázat šátek?

Zvládnete. Součástí šátku bývá i návod s vázáním, podle kterého se můžete úvazy naučit. Navíc můžete postupovat i podle videí na internetu. Ze začátku to zkuste na panence nebo velkém plyšákovi. Až si budete jistí, můžete vázat s miminkem. Při vázání pomáhá dívat se na sebe do zrcadla. Pokud se vám úvazy nedaří nebo miminko v šátku pláče a je nespokojené, můžete se obrátit i na zkušené maminky, které svá miminka nosí a jistě rády poradí.

Může dítě z šátku či nosítka vypadnout?

Je-li šátek správně uvázaný a nosítko dobře utažené a nastavené, dítě vypadnout nemůže.

Co je lepší? Šátek nebo nosítko?

Pro malá miminka je vhodnější šátek, protože šátek miminko lépe obejme. Nosítko je vhodné pro starší a těžší dítko, které chce chvíli jít po svých a chvíli nést. Nosítko je snadnější na manipulaci. U tatínků jsou nosítka více v oblibě než šátky.

Může se dítě v šátku udusit?

Nebojte se. Dítě má v šátku i nosítku dostatek vzduchu. Látka, ze které je šátek utkán, je prodyšná. Navíc tím, jak máte dítě na těle, jste na sebe víc napojení a neklid či jakoukoliv změnu byste okamžitě zaznamenali.

Stačí šátek? Nebo budeme potřebovat i kočárek?

Záleží na vás. Někteří rodiče dítě jen nosí a kočárek ani nemají. Ale většina má i kočárek. Kočárek je také praktický. Můžete střídat podle potřeby.

Nevadí, že dítě je v šátku „zkroucené“ a neleží na rovné podložce?

Dítě, dokud bylo v děloze, bylo schouleno do klubíčka. Je to pro dítě běžná poloha i po porodu. Teprve s posílením svalstva vzniká dvojité zakřivení páteře. A svalstvo si dítě posiluje i v šátku. Navíc dítěti nehrozí slehnutí hlavičky.

Je nějak omezeno, od kdy se můžou děti nosit?

Není. Miminko můžete nosit už od narození. Ve chvíli, kdy se na to budete cítit vy. Miminko je na nošení připraveno okamžitě. Z nošení v bříšku pokračuje v nošení na vašem bříšku.

Jak staré dítě ještě mohu nosit?

Nosit můžete, dokud vám to bude příjemné. A dítěti též. Většina šátků má nosnost přibližně 20 kg. Nosítka dokonce až 25 kg.

Neničím si nošením záda? Nebudou mě bolet?

Jestliže budete mít vhodný šátek a nosítko správně nastavené, tak by vás záda bolet neměla. A popruhy by neměly tlačit. Váha dítěte je rovnoměrně rozložena na ramena, lopatka i bedra. Důležité je také volit správný úvaz, nikoliv jednostranné zatížení jedné strany (např. v úvazu kolébka).

Nebude dítě častým nošením rozmazlené?

Jak by mohlo. Dítě se rodí jako nošenec, resp. savec, který se rodí bez dovednosti chůze a musí spoléhat na nošení svých rodičů. Kojenci jsou plně závislí na svých rodičích, a proto je vhodné nosit je. Ideálně v šátku. Miminko se bude cítit v bezpečí. Studie dokazují, že nošené děti jsou spokojenější a samostatnější. Děťátko si totiž nerozmazlíte, ale „vychováte“, pak bude vědět, že vy jste pro něj bezpečí a útočiště, ke kterému se můžou, jakmile začnou lézt a chodit, vracet.

Můžu nosit dítě zády ke mně a čelem dopředu?

Toto nošení odborníci (psychologové a neurologové) nedoporučují. Na dítě, které kouká dopředu, působí přehršle podnětů, od kterých dítě nemá šanci si odpočinout či schovat se. Dítě by mohlo být při takovém nošení podrážděné a unavené. Ani z fyziologického pohledu není takové nošení pro dítě zdravé a vhodné, protože nelze podsadit zadeček a zakulatit zádíčka. V takových nosítkách čelem dopředu dítě spíš visí za rozkrok.

Můžu nosit dítě v zimě?

Můžete. Vhodné jsou funkční materiály a mnoho doplňků (speciální bundy na nošení dětí, zateplovací kapsy. Dítě oblékněte přiměřeně, protože bude s vámi zapnuté v jedné bundě. Hlídejte, aby mělo teplé nožičky, které jsou na zimu nejvíc háklivé. Vhodné jsou různé vlněné návleky či capáčky. Abyste neuklouzli, můžete na své boty nasadit nesmeky.

Nosit v úvazu kolébka nebo vertikálu?

Někdo propaguje nošení v tzv. kolébce a jiní ve vertikálních úvazech již od narození. Správně uvázaná kolébka je také správný úvaz, ale v současné době se více propaguje nošení ve vertikálních úvazech, jako je kříž s kapsou nebo dvojitý kříž.

Žádný komentář

Vložit komentář