Nechat dítě nakazit neštovicemi?

  1. Pokud máte malé dítě, jistě jste již přemýšleli nad neštovicemi. Plané neštovice jsou běžná dětská nemoc, která má většinou lehký průběh, ač to trvá poměrně dlouho, než se dítě neštovic zbaví a z onemocnění se vzpamatuje. Mnoho rodičů přemýšlí nad tím, zda by nebylo jednodušší si neštovice naplánovat a nechat dítě nakazit někdy v zimním či jarním období, kdy se nemoc vyskytuje ve školce nebo někde v okolí. Jak to je ve skutečnosti? Nechat dítě neštovicemi nakazit nebo raději ne?

Proč dítě nechat nakazit neštovicemi?

Rodiče bývají většinou rádi, když dítě neštovice prodělá v předškolním věku a hlavně v období, kdy se to hodí jim (většinou zima, jaro). Plané neštovice jsou totiž onemocnění, které je lepší prodělat v dětství, neboť v dospělosti mívají mnohem závažnější průběh. A hlavně platí, že jednou prodělaná infekce neštovic zaručuje doživotní imunitu, což jsou důvody, proč nechávají rodiče své dítě nakazit úmyslně. Nechtějí, aby děti neštovice chytly v létě, kdy se puchýřky hůře hojí a dítě s nimi nesmí a sluníčko. Také je horší, když dítě neštovice chytne při nachlazení, což zhoršuje průběh nemoci. Nebo představa, že z dětského kolektivu přinese neštovice jedno dítě a pak je chytne druhé, případně třetí a další, a matka je s nimi přes měsíc zavřena doma, je pro rodiče děsivá.

V dospělosti jsou neštovice nebezpečné z důvodu vysokých horeček a horšího průběhu spolu s těžkým respiračním onemocněním, a také jsou ohroženy reprodukční schopnosti. U dospělých mužů může vir neštovic napadnout varlata a způsobit doživotní neplodnost. U žen je pak nebezpečný v těhotenství. V prvním a třetím trimestru virus neštovic napadá vyvíjející se plod a nenávratně ho poškozuje, případně způsobuje potrat.

Co na to lékaři?

Lékaři na řízenou nákazu neštovicemi mají různé názory. Někteří považují řízené nakažení za dobré řešení, jiní jsou proti a hlásají, že ani vysoká infekčnost neštovic nezaručuje, že se neštovicemi nakazí všichni sourozenci, a už vůbec, že u nich neštovice propuknou ve stejnou dobu. Navíc rodiče nemohou tušit, zda dítě už v těle nějaký virus či infekci v inkubační době nemá. Proto řízenou nákazu nedoporučují. Nikdy se totiž nedá zaručit nekomplikovaný průběh nemoci. I při běžných planých neštovicích se mohou objevit nebezpečné život ohrožující komplikace.

Lékaři proto doporučují očkování, ač je nepovinné. Očkování má však řadu nevýhod. Není jasné, jak dlouho bude účinkovat a nezaručuje že člověk neštovice už nikdy nechytne. Zkrátka přirozené protilátky očkování nikdy nahradit nemůže. Očkování pak mnozí doporučují tam, kde nebyly neštovice v dětství prodělány. Uvažovat by o něm tedy měly ženy plánující dítě, zejména to druhé, protože první dítě může nákazou ohrozit matku a plod.

Člověk je po prodělání neštovic sice chráněn a neštovice už podruhé chytit nemůže, ale virus v těle přetrvává a může kdykoliv propuknout v podobě pásového oparu.

Žádný komentář

Vložit komentář