Jak vybrat první botičky?

Pro děti je ideální chodit co nejdéle bosky, ale to jde doma, na zahradě v trávě,... Pokud však dítko jistě chodí, je na čase pořídit první opravdovské botičky. Po chodnících, po lese už je bude potřebovat. Přinášíme vám pár užitečných rad, jak dobře vybrat první botičky pro vaše děťátko.

Jaké by první botičky měly být?

Tvar botiček - První boty musí noze poskytnout řádnou oporu, ale také volnost pohybu samotné nožičky.Tvar špičky by měl být kulatý, aby byl dostatek prostoru pro prstíky.

Zapínání - Botky mohou být šněrovací, zapínací přezkami či suchým zipem. V teplých letních dnech jsou ideální otevřené či polootevřené sandálky, v kterých se nebude potit noha, ale musí stejně jako polobotky splňovat stejná kritéria.

Stélka - Vnitřní stélka by měla být měkká, pružná. Vyrobena by měla být tak, aby se jednotlivé vrstvy od sebe neodlepovaly a neshrnovaly se uvnitř boty. .

Svrchní materiál - Vhodným materiálem je kůže či jiný přírodní materiál (např. textil). Nejlepší je přírodní useň, která je měkká, prodyšná, dobře absorbuje vlhkost, ale hlavně se přirozeně přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Umělé materiály (např. koženky či plasty) tuto vlastnost nemají.

Hmotnost - Hmotnostně by měly první botičky být co nejlehčí. V těžké obuvi, obzvlášť v zimních, by se dětem špatně chodilo. V prvních měsících, kdy dítě začíná samo chodit, by bylo z těžkých bot brzy unavené a chůzi by se mohlo vyhýbat.

Podrážka – Musí být bezpečná a zdravotně nezávadná. Obzvlášť dejte pozor na klouzavý materiál. Podešev musí být ohebný, aby umožňoval normální nášlap, odval a odraz nohy. Příliš tvrdá podrážka neumožňuje dostatečný kontakt nohy se zemí.

Jak určit správnou velikost?

Správně vybraná velikost je základem úspěchu. Dětské botky je vždy nutné vyzkoušet. Pokud dítě již chůzi zvládne, necháme ho chvíli v botách po obchodu projít a sledujeme jej, jak se v nich cítí. Chodidlo měříme vždy ve stoji. Ideální je chodidlo obkreslit na kartón, vystřihnout a vsunout do vybraných bot. Pouhé ohmatání prstů ve špičce boty rozhodně nestačí.

Dětské boty, zejména ty první, by měly být o 1 až 1,5 cm větší než je dětská noha. U nejmenších dětských velikostí se to může zdát hodně, ovšem tento nadměrek počítá s prodloužením nohy při zatížení při chůzi a zčásti počítá i s růstem nohy dítěte. Šířka je také velmi důležitá. U prvních botiček by měla odpovídat šířce nohy v místě prstních kloubů. Pokud by byly boty příliš široké, noha by klouzala dopředu a mohlo by dojít k nežádoucím otlakům prstíků. Stejně špatné by bylo, kdyby byly botky příliš úzké. Úzké boty by omezovaly krevní oběh tím, jak by škrtily dětskou nožku.

Několik rad na závěr

Kontrolujte pravidelně velikost obuvi. U batolat je doporučeno 1x měsíčně, u předškoláků a dětí mladšího školního věku se doporučuje jednou za 2 až 3 měsíce, u starších dětí za 4 až 5 měsíců.

Botičky kupujte, pokud je to aktuální. Tedy nekupujte dopředu.

Kupujte správnou velikost. Do délky se žádná bota nepoddá. Kožená obuv do určité míry povolí, ale pouze do šířky.

Obuv kupujte v prodejnách s dětskou obuví, nikoliv na tržnicích či dětských burzách. Dětské boty by se neměly dědit po starších sourozencích.

Rodiče by měli mít na paměti, že první botičky, ve kterých jejich dítě bude chodit, mají být hlavně účelové a zdravotně nezávadné. Zkrátka... nejsou jen na parádu!

Žádný komentář

Vložit komentář