Jak se nespálit od sluníčka?

Sluníčko k životu potřebujeme. Jeho sluneční záření nám umí zlepšit náladu, stimuluje obranyschopnost, vytváří vitamín D, který je nezbytný pro naše kosti. V dnešní době však již všichni víme, že kromě pozitivního vlivu slunečních paprsků má sluneční záření i své stinné stránky. Pokožka po častém a dlouhotrvajícím pobytu na slunci rychleji stárne a stoupá také riziko rakoviny kůže.

Opalovací krémy s ochrannými faktory
Ochranné faktory, neboli SPF – z angličtiny sun protecting factor, udávají, jak dlouho může být kůže vystavena slunečním paprskům, aniž by se spálila. Při výběru ideálního ochranného faktoru se orientujeme nejen podle typu pokožky, ale samozřejmě i podle ročního období a místa, kde se hodláme vystavovat slunci.

U citlivé, bledé a neopálené pokožky je vhodný faktor minimálně 50 a vyšší. Ochranný faktor 30 je vhodný pro smíšené typy pleti a pro již jemně opálenou kůži. Lidé, kteří mají tmavý typ pokožky nebo jsou již opálení, postačí ochranný faktor 20.

UV záření
Dále je důležité, aby krém chránil před UV-A i UV-B zářením. Slunce vysílá množství různých paprsků, z nichž 50% tvoří světlo, 44% teplo a asi 4% je neviditelné sluneční záření, resp. UV-A a UV-B paprsky (UV - ultrafialové). Opalovací přípravek musí poskytovat ochranu proti oběma typům záření.

UV-A záření je všude, celoročně. Projde i okenními skly. Tyto paprsky mají delší vlnovou délku a dostávají se do hlubokých vrstev pokožky, čímž snižují její elasticitu. Navíc zvyšují účinky škodlivých UV-B paprsků, mezi ně spadá i riziko spálení a rakovina kůže.

UV-B záření jsou paprsky krátké vlnové délky, které pronikají vrchní vrstvou pokožky a narušují a poškozují buňky. Díky tomuto záření dochází k opálení nebo spálení pokožky. UV-B paprsky navíc poškozují dědičnou informaci buněk, což vede v pozdějším věku až k rakovině kůže. Toto záření se liší svou intenzitou na různých místech země i v průběhu ročních období.

IR-A záření je infračervené záření. Je součástí slunečního záření a má na pokožku podobný vliv jako UV záření. Tyto paprsky způsobují urychlené stárnutí a zvyšují tvorbu vrásek.

Opalovací přípravky
Přípravky na opalování předchází spálení pokožky. Je potřeba nanést je přibližně 30 minut před opalováním proto, aby správně účinkovaly. Pokožka by se měla ošetřit přípravkem i při pobytu ve stínu z důvodu šíření světla a odrazů.
Při sportování může vlivem silného pocení může dojít ke snížení účinnosti opalovacích přípravků. Platí to i při koupání a plavání. Existují na trhu i přípravky s wet-skin-technologií, což jsou průhledné spreje, které jsou velmi odolné vůči potu a vodě.
Pokud jste na slunci oblečeni, poskytne vám oděv určitou ochranu proti UV paprskům. Silnější a tmavší oblečení chrání lépe. Naopak světlé bavlněné, navíc třeba mokré, tričko chrání jen velmi málo.
Nezapomínejte na místa náchylná ke spálení, jako jsou uši, nohy, krk, týl, kolena.

Děti a pobyt na slunci
Nesmíme zapomínat na to, že dětská pokožka je mnohem tenčí než u dospělých. Je mnohem zranitelnější a citlivější na sluneční záření. Při pobytu na slunci by se u dětí mělo dodržovat několik pravidel. Především nepobývat na slunci v poledních a odpoledních hodinách (12. - 16. hodina). Mimo tuto dobu děti musí být namazány opalovacím přípravkem s vysokým ochranným faktorem – 50 a více. U dětských opalovacích přípravků se vyhněte takovým, které obsahují parfémy a konzervační látky. Děti mladší než 1 rok by na slunci neměly pobývat vůbec v jakoukoliv denní hodinu.

Vlasy a sluneční záření
I naše vlasy jsou každý den vystavovány slunečním paprskům. Díky tomu blednou. Mohou vysychat a třepit se. Při pobytu u moře nebo v bazénu hrozí díky mořské vodě či chlóru vlasová dehydratace a poškození. Existují na trhu i ochranné spreje na vlasy, u dětí hlavně nezapomínejte na pokrývku hlavy, resp. klobouček a kšiltovku. Večer po pobytu u moře či bazénu by vlasy měly být umyté vodou nebo speciálním šampónem. Pomoci mohou i vlasové masky, které poskytnou vlasům řádnou výživu.

Přípravky po opalování
Pokožka, která se vystavuje slunečním paprskům, navíc díky pobytu u vody, bývá vysušená. UV záření snižuje produkci kožního mazu, proto pokožka potřebuje regeneraci. Na trhu jsou přípravky po opalování, různá tělová mléka a gely či spreje. Ty pokožku zklidní a regenerují.

Žádný komentář

Vložit komentář