Jak předejít nachlazení u dětí a miminek

Chladnější dny jsou pro nachlazení jako dělané, plískanice, větrné dny, neustále popotahující děti v kolektivu. Děti tráví dny ve školách či školkách, kde si snadno předávají nemoci. Imunitní systém dětí prochází zkouškou. Musí totiž odolat různým virům a bakteriím, které si naše děti předávají během společného hraní ve školkách či učení ve školách. Na podzim navíc děti často přecházejí z tepla do zimy a někdy se může stát, že se špatně obléknou a mohou tím spíš nastydnout. Pro děti je naprosto nezbytná dobrá imunita. Jak se těmto sezónním onemocněním vyhnout a užít si krásného podzimu? Jak nejlépe posilovat dětskou imunitu přirozenou cestou?

My maminky chceme pro své děti to nejlepší, přejeme si, aby byly děti zdravé. Imunitní systém je takový štít, který chrání dítě před bakteriemi a viry. Na podzim je posilování dětského imunitního systému obzvlášť důležité, protože výkyvy teplot, deštivé a větrné dny, kratší doba slunečního svitu dětská tělíčka vyčerpává, a tím oslabuje přirozenou schopnost bránit se. Jak správně obléknout dítě, aby mu nebyla zima či teplo? Podle čeho se rozhodovat, jaké oblečení kombinovat? Miminka ještě nemají vyvinutou termoregulaci jako dospělí, proto je nutné oblečení přizpůsobit jejich potřebám.

Správné oblečení je základ

  • Důležité faktory jsou venkovní teplota, vítr, slunce či zataženo.
  • Stáří dítěte, tedy zda leží či se nese nebo zda se pohybuje samo (běhá, chodí).
  • Děti v kočárku by měly mít o jednu vrstvu víc, než mají dospělí a zároveň by měly být ve fusaku, případně přidat deku. Důležité je kočárek dobře zaizolovat zespodu a od nohou.
  • Děti, které již samy chodí, oblékáme jako sami sebe.
  • Oblékáme podle toho, co budeme dělat – výlet, sportování, sáňkování, lyžování, procházka.
  • Přizpůsobujeme oblečení délce pobytu venku.

 

Oblečení chrání děti v chladném počasí před nachlazením a virózou. Základem oblékání miminek i starších dětí je systém vrstvení.

  1. vrstva – je nejdůležitější, udržuje tělo v teple a odvádí pot. Důležité je, aby byla z příjemného materiálu. Dnes jsou na trhu speciální funkční termoregulační materiály, které odvádějí pot lépe než klasické bavlněné materiály, a vyrábí se z nich i oblečení pro kojence.
  2. vrstva – má za úkol tepelně izolovat a přejímat nadbytečnou vlhkost těla z 1. vrstvy. Mohou se používat funkční trika, roláky, flísové mikiny.
  3. vrstva – by měla chránit před vlivy počasí, před větrem a deštěm a udržovat tak tělo v teple. Nesmí bránit odvádění potu ven, ale zároveň nesmí proniknout vlhkost (např. déšť) skrz ni. Důležité jsou doplňky, jako zimní čepice, rukavice a šála či nákrčník. Hlavou uniká až 30% tepla z těla, proto by čepice měla být teplá, příjemná a zakrývat uši. Když je velká zima, je vhodné dát miminku dvě čepice, první tenkou bavlněnou a druhou teplou pletenou. U chodících dětí neméně důležitá je nepromokavá teplá obuv.

 

Strava

Když je dítě ještě pouze kojené, můžete mít jistotu, že dostává v mateřském mléku vše, co potřebuje. Není pro kojence lepší strava než mateřské mléko. Jakmile s kojením přestanete nebo přichází čas příkrmů, je důležité dbát na to, aby mělo dítě ve stravě důležité složky a nezbytné živiny. Kojení pomáhá dítěti vybudovat si ochranu před různými mikroorganismy. Chrání dítě před alergiemi, trávicími obtížemi, záněty středního ucha, záněty močového měchýře a snadněji kojené dítě překonává lehčí nachlazení a chřipky. Důležité je kolostrum, první mléko matky, které vzniká krátce po porodu a je bohaté na složky, které zvyšují imunitu.

U starších dětí myslete na dostatek ovoce a zeleniny. Povzbuzovačem imunitního systému je vitamín C. Strava bohatá na vitamíny chrání před chronickými nemocemi, pomáhá předcházet civilizačním onemocněním. Zkuste dětem podávat sezónní ovoce. Na podzim jsou nejvhodnější švestky, jablka, hrušky a ořechy. Dokud máte čerstvé, podávejte je dětem spíš než dovážené citrusy.

Zatočte s nachlazením!

Když vidíte, že na vaše dítko „něco leze“, nepanikařte. Než vyrazíte k lékaři, můžete vyzkoušet přírodní léčbu. Vhodné jsou bylinkové čaje pro děti, které znaly a používaly už naše babičky. Bylinkové čaje posilují dětskou imunitu a pozitivně působí proti alergiím. Vždy si nejprve zjistěte, která bylinka je pro dítě vhodná, protože byste mohli dítě bylinkami předávkovat. Bylinky si můžete v létě nasušit vlastní nebo zakoupit hotové čaje v lékárně.

Další skvělým pomocníkem při nachlazení jsou voskové zábaly. Tuto „zbraň“ znali již naši předci a funguje stále. Léčivá síla tepla a propolisu nabije vaše dítě přírodní energií. Voskové zábaly pomáhají utišit bolesti, uvolňují hleny, mírní dráždivý kašel a zajistí vašemu dítěti klidný a spánek. Voskové zábaly mají obrovskou výhodu, že se dají použít i u malých kojenců od 2 měsíců. Sehnat je můžete s přísadou různých bylin (např. tymián, eukalyptus).

Žádný komentář

Vložit komentář