Jak pečovat o dětskou pokožku v zimním období?

Pokožka miminek bývá krásně jemná a hladká. Zároveň však velmi tenká a citlivá. Ve srovnáním s kůží dospělých je mnohem zranitelnější a náchylnější k poškození zevními vlivy, jako je sluneční záření v létě a naopak chlad, studený vzduch či vítr v zimním období. Co můžeme udělat, abychom pokožku našeho děťátka v zimě maximálně ochránili?
Dětská pokožka, ještě víc než pokožka dospělých, dostává v zimě pořádně zabrat. Uvnitř přetopeno a suchý vzduch, venku teploty hluboce pod bodem mrazu. Pokožka se víc vysušuje a často reaguje nepříjemnými pocity pnutí, svědění a zčervenání. Aby dětská pleť byla v dobré kondici i v zimě, je potřeba jí dopřát speciální ochranu a péči. Nejdůležitější je prevence. Pokožku miminku je potřeba promazávat krémy speciálně určenými pro dětskou citlivou pleť. Je třeba vybírat takové přípravky, které splňují zásady dermatologicky šetrných výrobků a jsou dětskou pokožkou dobře snášeny.

Hydratace nebo tuky?

V zimním období je potřeba obojí. Vhodné jsou mastnější výživné krémy, které chrání pokožku před chladem a udržují správnou vlhkost kůže. Jakmile teplota venku klesne pod 8ºC, začíná docházet k výraznému snížení činnosti mazových žláz a ochranný mastný film pokožky se ztenčuje. V zimním období jsou tedy omezeny funkce pokožky, ale i přirozená ochranná kožní bariéra se stává propustnější a pokožka tak zranitelnější. Pokožka dítěte potřebuje dodat potřebnou hydrataci.

Ochranné krémy

Můžeme se setkat i s názorem, že v zimě by se na dětskou pleť neměly používat krémy, protože obsahují vodu, která by mohla pokožku poškodit. Mnoho maminek se zabývá otázkou, zda mohou používat krémy pro děti s obsahem vody s obavou, aby voda v pokožce nezamrzla a pokožku dítěte tak nenarušila. Voda v krémech slouží k rozpuštění různých aktivních látek. Je tedy nutné, aby tam byla. Abyste pokožku miminka v zimních měsících bezpečně ochránili, používejte speciální krémy určené na zimu. Obsahují totiž vodu ve sníženém množství. Dnes jsou na trhu krémy určené speciálně pro zimní období. Takové krémy chrání dětskou pleť před poškození větrem a zároveň dodávají pokožce veškerou výživu. Krémy by neměly obsahovat syntetická barviva a parfémy, které by mohly dráždit a způsobit vznik svědivých a nepříjemných vyrážek.

Oleje

V zimních měsících jsou oblíbené také přípravky bez obsahu vody. Tedy dětské olejíčky. Na dětskou pokožku se nanášejí nejlépe po koupeli, před oblékáním. Oleje mají tendenci zůstávat na pokožce. Účinkují tedy déle než krémy a tělová mléka. Někdo v zimním období doporučuje na ošetření pleti dětí jen obyčejnou vazelínu. Vhodné je také bambucké máslo.

Ochrana před UV zářením

I v zimě je třeba chránit dětskou pokožku před UV zářením. I v zimě má totiž slunce velkou sílu a ochrana před jeho zářením je nezbytná. Hlavně u starších dětí při lyžování, sáňkování, bruslení nebo jiných zimních aktivitách ve volné přírodě nebo na horách. Sníh velmi intenzivně odráží sluneční paprsky a násobí jejich efekt. Při pobytu na horách jsme díky vyšší nadmořské výšce slunci blíž a snadno se mohou děti spálit, protože pokožka v zimním období reaguje velmi citlivě. Existují na trhu speciální krémy na opalování s vyšším ochranným faktorem, které navíc chrání před větrem a mrazem.

Rty

Nezapomínejte ošetřit i rty a okolí pusinky dítěte, kde je jemná a citlivá pokožka, která je obzvlášť náchylná k popraskání a spálení.

Žádný komentář

Vložit komentář