Jak oblékat dítě v zimě?

Jak správně obléknout dítě, aby mu nebyla zima či teplo? Podle čeho se rozhodovat, jaké oblečení kombinovat? Miminka ještě nemají vyvinutou termoregulaci jako dospělí, proto je nutné oblečení přizpůsobit jejim potřebám.

 

Jak se rozhodovat, co dítěti obléci?

  • Důležité faktory jsou venkovní teplota, vítr, slunce či zataženo.
  • Stáří dítěte, tedy zda leží či se nese nebo zda se pohybuje samo (běhá, chodí)
  • Děti v kočárku by měly mít o jednu vrstvu víc, než mají dospělí a zároveň by měly být ve fusaku, případně přidat deku. Důležité je kočárek dobře zaizolovat zespodu a od nohou.
  • Děti, které již samy chodí, oblékáme jako sami sebe.
  • Oblékáme podle toho, co budeme dělat – výlet, sportování, sáňkování, lyžování, procházka.
  • Přizpůsobujeme oblečení délce pobytu venku.

 

Vrstvení

Oblečení chrání děti v chladném počasí před nachlazením a virózou. Základem oblékání miminek i starších dětí je systém vrstvení.

  1. vrstva – je nejdůležitější, udržuje tělo v teple a odvádí pot. Důležité je, aby byla z příjemného materiálu. Dnes jsou na trhu speciální funkční termoregulační materiály, které odvádějí pot lépe než klasické bavlněné materiály, a vyrábí se z nich i oblečení pro kojence.
  2. vrstva – má za úkol tepelně izolovat a přejímat nadbytečnou vlhkost těla z 1. vrstvy. Mohou se používat funkční trika, roláky, flísové mikiny.
  3. vrstva – by měla chránit před vlivy počasí, před větrem a deštěm a udržovat tak tělo v teple. Nesmí bránit odvádění potu ven, ale zároveň nesmí proniknout vlhkost (např. déšť) skrz ni.Důležité jsou doplňky, jako zimní čepice, rukavice a šála či nákrčník. Hlavou uniká až 30% tepla z těla, proto by čepice měla být teplá, příjemná a zakrývat uši. Když je velká zima, je vhodné dát miminku dvě čepice, první tenkou bavlněnou a druhou teplou pletenou. U chodících dětí neméně důležitá je nepromokavá teplá obuv.

Jak zjistit, zda je miminku zima?

Jak již bylo zmíněno, malé děti nemají dokonale vyvinutou termoregulaci, to znamená, že i když mu je teplo, může mít ruce i nohy studené. Důležitý místem ke kontrole je zátylek. Je-li teplý, je miminko dobře oblečené. Pokud má zátylek vlhký, může být miminku horko a je potřeba oblečení ubrat. Kontrolovat miminko je potřeba častěji, protože pocením dochází k přehřátí, tedy je pak náchylnější na nachlazení  může dojít ke vzniku potniček.

Pobyt na čerstvém zimním vzduchu a procházky venku jsou pro vývoj dítěte velmi důležité. Zlepšují chuť k jídlu, otužují dítě, dítě přichází do styku s novými podněty,... Malá miminka by však neměla dlouhou dobu pobývat venku, pokud je teplota -5 °C a nižší.

Žádný komentář

Vložit komentář