Indiánská metoda odplenkování

Přemýšlíte, jak odplenkovat své děťátko? Zkuste to indiánskou metodou. Indiáni prý ve dvou letech dítěte začali provádět jakousi osvětu. Do té doby dítě vykonávalo svou potřebu, kde to na něj přišlo a vypadlo. Ve dvou letech berou indiáni své dítě stranou a tam mu vysvětlí, že takto se to už dělat nebude, že pro vykonání potřeby je určeno ono místo v rohu teepee. Malá indiánčata to pochopí a začnou chodit tam. Mají již vyspělou nervovou soustavu, která nové informace pobere. Do dvou let tedy za nehody nejsou káráni či poučování, ani vysazováni na nočníky. Odborné studie ukazují, že podmíněné reflexní vylučování se dostává pod kontrolu center v mozkové kůře a dochází k vědomému vylučování a ovládání svěračů mezi 18.-24. měsícem. Do té doby lze pouze pozorovat signály, které přichází před vykonáním potřeby a musíme rychle jednat, protože dítě do té doby není schopné zadržet a počkat, nebo dojít si na ono místo. Dle indiánské metody musí dítě dozrát, aby to pochopilo samo.

Jestli si myslíte, že když jste dítě neposazovali od útlého kojeneckého věku na nočník a nic neřešili, že je něco špatně, tak vám chceme sdělit, že to lze proměnit na výhodu. Indiánská metoda odplenkování je pojmenována podle kmenů původních obyvatel Severní Ameriky. Tento přístup praktikovaly některé indiánské kmeny, do dvou let vůbec neřešily, kde malý indián svou potřebu vykonává. Do naší doby to lze převést tak, že do dvou let nosí dítě plenku a rodiče nic neřeší. Ve dvou letech se mu vysvětlí a ukáže místo, kam si má dojít, když se mu chce čůrat nebo kakat. Zní to velmi jednoduše.

Vhodná doba

V létě nebo v teplých krajinách je to jednoduché, tam lze s touto metodou začít kdykoliv. U nás, např. v zimě, je to náročnější, proto se doporučuje počkat až na léto.

Sundat dítěti pleny se doporučuje až ve chvíli, kdy batole zvládá složitější úkoly. Třeba že dokáže přenést předmět určené osobě a dokáže ovládat svěrače. Lépe přechod zvládají děti, na které jejich maminky aplikovaly bezplenkovou metodu. Tedy jejich maminky uměly vypozorovat, kdy se děťátku chce čůrat či kakat. Maminky chytily děťátko do náruče, podržely nad kyblíčkem a pomohly dítěti s vyprázdněním.

Na odplenkování touto metodou je vhodné mít 14 dní volnější program bez dovolených nebo větších změn. Počítejte s tím, že první dny bude načůráno všude. Pak lze pozorovat, že se dítě před vykonáním potřeby zastaví, rozkročí nohy a dívá se dolů, co se bude dít. Už toto je známka toho, že umí zadržet a počkat si. V této fázi musíte být rychlí a okamžitě přistrčit nočník. Vysvětlit, že se čůrá do nočníku. Za první úspěch je potřeba obrovsky chválit, tleskat, jásat. Za nezdar můžete drobně slovně pokárat. V žádném případě dítě neplácat, nebít. Lepší vyjádřit smutek, že se něco nepovedlo a pobídnout, že na nočníku by to bylo lepší.

Jak to bude v noci?

Přes den je indiánská metoda asi všem jasná. Jak to ale bude v noci? Ohledně odplenkování se rady dělí na dva tábory. Jedni zastávají názor, že jakmile je plenka jednou sundána, už by neměla být nikdy nasazena, a to ani v noci. Druží však plenku na noc nechávají, protože ve spánku dítě uhlídat nehodu nezvládne. My vám radíme, buďte trpěliví. A na noc klidně plenu nechte.

Žádný komentář

Vložit komentář