Dětské zlozvyky

Kousání nehtů, dloubání v nose, cucání palečku, okusování pastelek... Mnoho dětských zlozvyků jde rodičům na nervy. Zlozvyky jsou běžnou záležitostí, některé jsou neškodné, jiných lepší se co nejdříve zbavit. Jak se k dětských zlozvykům mají rodiče postavit a jak nad nimi vyhrát?

V první řadě je nutné zmínit, že dítě svůj zlozvyk (ať už jde o cucání palce, okusování nehtů či věcí, strkání prstů do nosu...) nedělá schválně, aby své rodiče naštvalo. Proto platí, že čím víc budete na dítě tlačit, aby se zlozvyku zbavilo, tím hůře toto odnaučování půjde.

Dětské zlozvyky bývají projevem a vyústěním psychického napětí. Dítě si kouše nehty, když je nervózní, cucá si paleček, kdy se chce uklidnit či usnout atd. Zlozvyky dětem přinášejí uklidnění při napětí, úzkosti či strachu, v nejistotě, v některých případech vyjadřují zklamání, nudu nebo vztek. Chcete-li dítě zlozvyku zbavit, měli byste nejprve vypozorovat situaci, ve které dítě zlozvyk provádí a také pátrat po příčině vzniku. Příčinou může být změna v životě dítěte, změna v rodině (smrt, rozvod,...), ale někdy i obyčejná věc, která by rodiče ani nenapadla (třeba strach z něčeho).

Mezi dětské zlozvyky nejčastěji patří:

Kousání nehtů – to často přetrvává i do dospělosti. Kousání nehtů je specifikum starších dětí, obvykle mladšího školního věku a může pokračovat do dospělosti.

Cucání palečku – tento zlozvyk se objevuje již v kojeneckém, resp.batolecím věku a do 5 let by mělo zmizet. Děti si cumlají paleček ve většině případů, když se chtějí uklidnit nebo usnout. Mezi 5.-6.narozeninami by se mělo dítě tohoto zlozvyku zbavit, neboť při výměně mléčného chrupu za stálý by tento zlozvyk mohl způsobit špatné postavení stálých zubů, pokřivení rtů, dermatitidu a ošklivé vytvarování palečku.

Popotahování – jako při rýmě, je nejčastější v předškolním a školním věku.

Žmoulání ucha, motání kadeře vlasů na prst, dloubání v nose, okusování nehtové kůžičky, žmoulání cípu trička a mnoho neškodných, jen společensky nepřijatelných, zlozvyků.

Jak zlozvyk odstranit?

Rodiče chtějí dítěti zabránit, aby vykonávalo zaběhlou činnost, při níž dítě relaxuje, dělá mu příjemně. Dítě většinou reaguje zlostně, zlozvyku se zbavuje jen těžko. Dítě má zvyk již zafixovaný a odstranit ho nebude jen tak.

U starších dětí může zabrat domluva a vysvětlení následků provádění zlozvyku. Např.u cucání palce může mít dítě ošklivý paleček, špatně narostlé zoubky. U kousání nehtů dítě samo vidí, že nehty nevypadají moc hezky. Mladší děti je potřeba při zbavování zlozvyku nějak motivovat. Například slíbit dárek, slíbit lak na hezké neokousané nehty. Rozhodně by rodiče své děti neměli strašit, vyhrožovat a přistupovat k zbavování zlozvyku s negativním přístupem. Použít můžeme například signální slovo – při dloubání v nose dítěti řekneme „nos“ nebo jiné domluvené slovo, aby si dítě dalo pozor.

Lépe bude dítěti nabídnout jinou činnost, při které se zbaví napětí a při které bude relaxovat. Máme to tak i my dospělí, každý se stresu a napětí zbavuje jinak (sportem, jídlem, alkoholem, výbuchem vzteku,...). Zaměstnejte dětské ručičky jinou činností. Kupte dítěti modelínu, mačkací plyšové zvířátko nebo rubikovu kostku, zkrátka cokoliv čím dítě bude moci odbourat motorický neklid.

Žádný komentář

Vložit komentář