Děti a živočichové na zahradě – nápady na činnosti

Pro děti je práce na zahradě, pozorování růstu rostlin, pozorování života hmyzu a ptáků náramná škola o životě. Děti se dokáží nadchnout pro kdejakou činnost na zahrádce. A nemusí to být ani žádná veliká zahrada. Kolikrát stačí jen větší květináč či truhlík na okenním parapetu nebo na balkóně. A pomáhat mohou i opravdu malé, ani ne dvouleté, děti. A co teprve, když jde o zvířátka, která děti milují. Zvířátka do našich zahrad patří. Přinášíme vám pár nápadů, co dělat s dětmi na zahradě. Jaká zvířata jsou v našich zahradách přínosná a jak je společně s dětmi do zahrady přilákat a pak pozorovat?

Děti jako součást přírody (zahrady)

V dnešní době děti tráví stálé méně času neorganizovaným hraním venku. Většinu dne tráví v interiérech (doma, ve škole či školce, na kroužcích a mezitím je rodiče přepravují autem). A pokud jsou venku, často jde o organizované činnosti v podobě různých sportovních oddílů a kroužků. Děti však volný prostor v přírodě a neorganizovanou hru, kde mohou rozvinout svou fantazii, použít všechny své smysly a oddávat se spontánním hrám, potřebují ke svému zdravému vývoji.

Nejlepší je dětem umožnit seznámení s přírodou spontánním pobytem na zahradě u domu, kde dítě bydlí, anebo v jiném blízkém okolí (les, louka, pole). Dítě, které je na přírodu zvyklé od malička, si vše na vlastní pěst, samozřejmě pod dohledem rodičů, ohmatá, okouká, oposlouchá, ochutná, očichá, zkrátka zapojí všechny své smysly, což doma u televize nejde. Menší děti při pobytu v přírodě musí rodiče sledovat, ale neměli by příliš zasahovat do jejich spontánních dětských her. Děti, které jsou zvyklé v přírodě si hrát, se zabaví s přírodninami a vlastní fantazií, nepotřebují žádné umělé hračky. V pozdějším věku, jak dětem přibývá na samostatnosti, můžou v přírodě pobývat se svými vrstevníky nebo i samy.

Dnešní člověk se přírodě odcizuje, ale pořád je přeci součástí přírody a je na ní existenčně závislý. Úkolem rodičů je utvářet vztah k přírodě od raného věku a svým dětem dávat dobrý příklad.

Živočichové v zahradě

Děti mohou v zahradě pozorovat velké množství různých živočichů. Zejména na venkově. Děti budou nadšené, když jim pořídíte lupu, aby mohly pozorovat hmyz, mravence, berušky,... V zimě je samozřejmostí sypat ptáčkům do krmítka a z okna je pozorovat. V jarních a letních měsících můžete s dětmi vyrobit hmyzí hotel, kde si úkryt najdou včely samotářky a další hmyzí obyvatelé. Také domeček pro škvory (ušáky) děti hravě zvládnou.

Sbírání šneků – Děti můžou běhat po zahradě s kyblíčkem a sbírat šneky. Udělat jim vlastní zahrádku, počítat je. Pozor na slimáky. Ty ať děti holýma rukama raději nesbírají. A jejich likvidaci přihlížet taky nemusejí.

Společně s dětmi můžeme postavit domeček pro ježky. Mít ježka na zahradě je radost pro každého zahradníka. A děti budou nadšené dvojnásobně. Stavba domečku není nic složité a děti budou moci pomáhat. Na domeček se budou hodit shrabané rostlinné zbytky (tráva, suché byliny a rostliny). Dále budeme potřebovat pletivo a trubku, karton a staré noviny. Nejprve najděte vhodné místo na zahradě, kam se moc nechodí a ježci tam budou mít svůj klid. Tam vytvořte základ z kartonu, listí, slámy, noviny,… Na zem naskládejte asi 5 cm vrstvu. Poté z pletiva vytvořte tvar jako iglú, kde bude na jedné stravě chodbička (15 cm vysoká a 20-30 cm dlouhá) jako vchod. Do takového domečku vsuňte trubku jako odvětrávání. Trubka musí mířit zešikma. Spodní část trubky obalte také pletivem, ať se tam nesypou zbytky trávy, listí apod. Poté už stačí celý domeček zaházet rostlinnými zbytky (trávou, senem, slámou, větvičkami. A je hotovo. Pak už jen zbývá čekat, až si ježci domeček objeví a zabydlí.

Tvoření v zahradě – Děti rády tvoří a vyrábějí, malují, modelují,... Můžete jim připravit v zahradě koutek, kde se mohou vyřádit, zatímco vy budete pracovat na zahradě. Mohou malovat na kameny či kamenné cestičky v zahrádce. Ale také můžete společně vyrobit něco pro živočichy v zahradě. Třeba domeček pro škvory nebo hmyzí hotel.

Vítanými obyvateli zahrady jsou škvoři. Ač se netěší naší oblibě, jsou velmi užiteční. Živí se totiž mšicemi. K výrobě škvořího domečku budeme potřebovat starý květináč, drátek a pevné sítko nebo králíkářské pletivo, slámu. Z drátku udělejte hák s očkem na jednom konci, aby se dal uchytit. Tento hák provlékneme dírou na dně květináček. Další drát bude držet sítko. Oka na sítku musí být velká, aby jimi prolezli škvoři. Nebo necháme tu a tam skulinku. Květináč se naplní senem či dřevitou vlnou a poté se přiklopí sítkem. A je hotovo. Stačí pak už jen zavěsit květináč ke kmeni stromu sítkem dolů. Škvoři tak budou moci do něj nalézt. Domeček pro škvory je možné po zahradě přenášet, podle toho, kde se zrovna mšice přemnožily.

Pro hmyz a hlavně včelky samotářky můžeme s dětmi vyrobit hmyzí hotel. Pro takový hmyz jsou nejlepším úkrytem různé díry, škvíry,...K naplnění domečku bude vhodný dutý rákos, dřevo provrtané různou velikostí vrtáku, šišky, sláma...

 

Žádný komentář

Vložit komentář