Bosá chůze je pro děti zdravá

Většina dětí se narodí se zdravýma nohama. Avšak lidé jako jediný živočišný druh na světě si své nohy začali chránit obuví. Rodiče kupují drahé boty s pevným opatkem či klenbou, které dítěti nožku pevně sevřou a znemožní mu hybnost prstů a všech svalů chodidla. Neudělali by rodiče lépe, kdyby dítěti dopřáli více bosé chůze případně kdyby investovali do takzvaných bosých bot?

Bosá chůze

Zkuste pro začátek svým dětem dopřávat přirozenou chůzi na boso, nebo vytvořte zdravotní chodníček na své zahradě. Plosky vašich dětí vám poděkují. Chůze na boso lidem umožňuje cítit naplno zem, po které chodíme. Zapojují se ty správné svaly a šlachy na nohou, zatímco v při chůzi v botách tyto svaly a šlachy nemají možnost se naplno roztáhnout. Bosá chůze má rovněž vliv na správné držení těla a rovnováhu. Nejvhodnější je začít s bosou chůzí v létě za hezkého počasí. To i úzkostliví rodiče svým dětem klidně botky vyzují. Ale postupně se doporučuje pokračovat v bosé chůzi i v chladnějším počasí a nakonec se může trénovat i v zimě. Je to svým způsobem i otužování, které má tak příznivý vliv na naši imunitu. Dalším kladem bosé chůze je fakt, že noha se nepotí, větrá, nedochází tak k různým plísním a množení kvasinek. Když je noha uzavřená do boty, nemůžeme ji správně používat. Při bosé chůzi se zlepšuje aktivita tepelných a mechanických receptorů na chodidlech. Bosá chůze pomáhá i při léčení plochých nohou nebo vybočených palců. Cílem bosé chůze je uvolněná chůze (nikoliv strnulá a opatrná).

Vyrobte dětem bosý chodníček

Zřídit si vlastní bosý chodníček můžete přímo na vaší zahradě. Stačí šířka sedmdesát centimetrů. Délka může být libovolná. A jaké povrchy použít? Žádné pravidlo neexistuje. Vhodné jsou veškeré přírodní materiály, jako písek, šišky, oblázky, jehličí, bahno, kameny, kůra atd. Vhodné je povrchy kombinovat tak, aby na jednom úseku zažila chodidla intenzivní masáž a na následujícím si chodidlo odpočinulo. Chůze na takovém chodníčku bude děti bavit. V Německu se takové chodníčky často zřizují v mateřských školách a zařízeních pro děti.

Boty

Boty vždy představovaly ochranu těla, ale rovněž bývaly symbolem společenského postavení, příslušnosti k sociální vrstvě. Bosé nohy vždy bývaly znakem chudoby, poté volnomyšlenkářství a revolty. Tento pocit v nás přetrval dodnes. Být obutý lidé považují za slušné a společensky přijatelné. Rovněž máme určitý dress code, jde o požadavky na to, jak být oděni a obuti při různých pracovních a společenských příležitostech. Lodičky, vysoké podpatky, lakýrky, úzké boty s tvrdou a neohebnou podrážkou. Je toto skutečně normální? Chceme mít takovými botami zdeformované nohy? Nezabývejte s příliš tím, co o vás řeknou ostatní. Pokud chcete být bosí, udělejte to. A pokud to společenská pravidla nedovolí, volte barefoot obuv, která poskytuje nohám dostatek volnosti a zároveň je od běžných bot k nerozeznání.

Téměř všichni ortopedi se shodují na tom, že bosá chůze po přírodních materiálech, po trávě, jehličí,… je prospěšná. Mnoho zdravotníků v ČR stále doporučuje především ortopedickou obuv. U dětí pevnou, odpruženou botu s nízkým podpatkem nebo na klínku a ortopedickou stélku podpírající oblouky klenby nožní, vyšší, kotníkovou botu. Ze současného obrazu nohou nás všech, kteří jsme takovou obuví prošli od dětství do dospělosti, je však patrné, že opak je pravdou. Nohy se takovými botami spíš oslabují a problémy přicházejí. V mnoha zemích odborníci na tuto skutečnost přišli a doporučují spíš princip bosého obutí a přirozeného bosého pohybu. Pokud vy nebo vaše děti netrpíte ortopedickým, neurologickým či interním onemocněním, které by vážně narušovalo funkci vašich nohou, pravděpodobně pro vás bude bosá chůze a barefoot botky vhodné. Pokud si přesto nejste jisti, vyhledejte fyzioterapeuta či pohybového specialistu.

Žádný komentář

Vložit komentář