Blížící se zima – Jak správně oblékat děti

Jak oblékat děti v zimě? Co obléci kojencům a batolatům, která ještě samostatně nechodí, ale většinu času venku tráví v kočárku? A co dětem, které již chodí a běhají? V dnešním článku si přiblížíme, jak obléknout naše děti tak, aby jim bylo tak akorát.

Vrstvení

V chladném období hrozí virózy a nachlazení, proto je důležité správně děti obléknout. Základem je systém vrstvení. Kvůli správné tepelné izolaci je lepší dětem obléknout více tenčích vrstev, než jednu silnou.

Na spodní vrstvu jsou vhodné kvalitní materiály. Je nutné, aby materiál byl dítěti příjemný, udržoval teplo a odváděl pot od těla. Na trhu existují speciální funkční termoregulační materiály, které pot odvádějí rychle a lépe, než klasická bavlna. Funkční prádlo mívá ploché švy, aby nedráždilo jemnou dětskou pokožku. Většinou se vyrábí ze speciálních vláken jako polypropylen. Vhodné je také prádlo z jemně česané bavlněné příze nebo merino vlny. Kvalitní bavlněné prádlo je dítěti velmi příjemné, a pokud budete kontrolovat, zda není dítě zpocené, může je také mít jako spodní vrstvu.

Po spodní vrstvě následuje druhá teplá mezivrstva, která má za úkol tepelně izolovat a přejímat nadbytečnou vlhkost, která přechází ze spodní vrstvy. Obléknout můžeme dítěti funkční trička, roláky či flísové mikiny.

Poslední vrchní vrstva musí chránit proti nepříznivému počasí. Má být odolná proti vodě a větru, ovšem nesmí bránit odvádět pot ven. Tato poslední vrchní vrstva má za úkol udržovat tělo dítěte v teple. Jako vrchní vrstva slouží softshellové bundy, teplé zimní bundy nebo kombinézky.

Kudy uniká z těla teplo

Nejvíce tepla z těla uniká hlavou, a to až 30%, proto dítě musí mít čepici, která bude teplá, příjemná a bude zakrývat uši. Malým miminkům se doporučuje nasadit první tenkou bavlněnou čepičku a přes ní dát druhou teplou, např. pletenou nebo flísovou.

Dalším místem, které snadno prochladne, jsou dětské nožičky. I ty je nutné udržovat v teple. U nechodících dětí, které jsou v kočárku zabaleny ve fusaku, stačí obléknout teplé vlněné ponožky nebo teplejší capáčky. U chodících dětí zvolit kvalitní zimní obuv, která bude mít teplou výstelku a hlavně musí být nepromokavá a podrážka s protiskluzovou úpravou. Když je hodně sněhu, volte vysokou obuv, jinak postačí kotníkové boty.

Samozřejmostí jsou u dětí v zimním období také rukavičky, šála nebo nákrčník.

Miminko v kočárku

Jestli máte miminko, které ještě nechodí, a většinu času tráví v kočárku, doporučuje se obléci o nějakou vrstvu navíc. Jako spodní vrstva se dává bavlněné body s dlouhým rukávem. Přes ně oblékneme dupačky nebo punčocháčky a mikinu. Poslední vrstvou bude zimní kombinézka, čepička, rukavice. U kombinézek bez capáčků pořídíme teplé ponožky, kožešinové bačkůrky nebo zateplené capáčky zvlášť. A nakonec dáme dítě do fusaku. Při velké zimě přes fusak dáme ještě deku a nánožník na kočárku. Nezapomeňte izolovat i kočárek zespoda, např. dekou nebo teplou podložkou.

Chodící dítě

Jak jsme již psali, základem je vrstvení. Vrstvy můžeme v závislosti na počasí přidávat nebo odebírat.

Když z chladného venku přejdete s dítětem do vyhřátých vnitřních prostor, svlékněte dítěti alespoň bundu a čepici. Zabráníte tak přehřátí. Pokud by se dítě zpotilo, mohlo by pak snáze venku prochladnout. U dětí, které budou dovádět ve sněhu, musíte zajistit, aby se nepromočily.

Pro chodící batolata, která však stále nosí pleny, je nejvhodnější teplá zimní kombinéza s kapucí. U dětí, které již pleny nenosí, zvolte raději oteplovačky a zimní bundu, protože se vám bude lépe svlékat, když dítě bude potřebovat vykonat potřebu.

Jak zjistíme, zda není miminku zima?

Pobyt na čerstvém vzduchu je pro vývoj dítěte velmi důležitý. Dítě se otužuje, přichází do styku s novými podněty, zlepší se mu chuť k jídlu.

Malé děti nemají ještě dokonale vyvinutou termoregulaci. V praxi to znamená, že může mít ručičky i nožičky studené, ale i přesto mu může být teplo. Místem, které budeme kontrolovat je zátylek. Jestli má miminko zátylek teplý, je dobře oblečené a nemusíme mít strach, že prochladne. Pokud je však zátylek vlhký, znamená to, že je miminku horko a je potřeba, abychom vrstvu oblečení ubrali. Dítě se zpotí a je pak více náchylné k prochladnutí. Je-li zátylek studený, je nutné miminko zahřát a přidat další vrstvy navíc.

 

Žádný komentář

Vložit komentář