Afty a opary u dětí

I u dětí se mohou objevit nepříjemné kožní problémy v ústech, afty a opary. Ač jde o dva různé problémy, mají společné to, že souvisí s imunitou a stresem. Mnohem více se objeví u dětí oslabených fyzicky či psychicky. Tyto dvě nemoci spolu sice nesouvisí, ale mohou se objevit současně. Obvykle se nejprve utvoří opar a za několik dní následují afty. Značí to nevyváženou imunitu, nebo tělíčko dítěte reaguje na nějaký stresový podnět.

Afty u dětí

Afty jsou malé bolestivé pupínky uvnitř pusinky dítěte. Začátek vytváření aftů se dá poznat podle pálivého pocitu, což se od malého dítěte těžko dozvíte. Během dne se tyto pupínky objeví na patře nebo na jazyku. Bývají bílé barvy nebo žluté barvy s červeným okrajem. U dětí mohou být doprovázeny zvýšenou teplotou i otokem uzlin na krku. Ač afty nejsou závažnou nemocí, pro děti budou dost nepříjemné, mohou bolet, mohou znepříjemnit příjem potravy i mluvení. Afty nejsou příliš častá nemoc. Obvykle se objeví 2x – 3x do roka.
Na afty často také trpí děti s rovnátky, což může být dáno nejen zásahem v dutině ústní, ale spíš věkem, tedy na afty trpí více děti. Dokonce se v souvislosti s výsevem aftů mluví u dívek i o menstruaci, což zase souvisí s hormony.
Příčina vzniku aftů je nejasná. Ve hře mohou být dědičné znaky, špatná hygiena ústní dutiny, což už dětí stačí, když si strkají neumyté ruce či hračky, jako různá chrastítka do pusinky. Dále nedostatek vitamínu B12, nedostatek kyseliny listové a železa, také citlivost na některé potraviny, většinou citrusy, rajčata, ocet, ořechy atd.
Léčba aftů není žádná. Pusinka by se měla jen dezinfikovat a mírnit bolest. Důležité je nepodávat dítěti dráždivá jídla (citrusy, kořeněná jídla). Strava je vhodnější spíš chladnější. U spolupracujícího dítěte můžete zkusit odvar ze šalvěje, kterým si dítě bude pusinku vyplachovat. Dříve se doporučovala na dětské afty genciánka, fialová vodička.

Opary u dětí

Jak mezi dospělými, tak i mezi dětmi, jsou opary velmi rozšířenou infekcí. Jde o nakažlivé puchýřky, které vyvolává herpes vir. Kdo jednou tímto virem onemocní, už mu v těle zůstává. Jednou za čas se může projevit a ukázat v podobě mokvající rány na rtu. Opary nejčastěji vznikají při stresu, horečce, při oslabení organizmu, při snížené imunitě dětí. Opar v puse malého dítěte není nic příjemného. Nevypadá hezky, ale hlavně svědí a bolí. Navíc může ve vzácných případech způsobit vážnou komplikaci zánět mozkových blan.
K nákaze dítěte může dojít např. od dospělého nebo kontaktem s hračkami či jinými neumytými předměty. Opar se projeví tím, že dítě je mrzuté, pláče, nechce pít a jíst, je neklidné a nadměrně sliní. Opar může doprovázet horečka. Problémem je, když se oparem nakazí novorozené miminko. K nákaze může dojít při mazlení, pusinkování, při porodu od matky, která má herpetický výsev na genitálu. Pokud má kojící maminka na rtu opar, měla by používat roušku a měla by se vyvarovat přímého kontaktu s kůží miminka.
Léčba oparů probíhá pouze lokálně. Ani žádný lék, ani vakcína, která by virus v dětském těle zničila, neexistují. K zakoupení v lékárně jsou různé masti a krémy s antivirotickými látkami. Ve výjimečných případech lékař předepíše dítěti antibiotika. Zpočátku nákazy se puchýřky vysouší antiseptickými roztoky, po zaschnutí se aplikují změkčující masti a brání se bakteriální infekci. Puchýřky dítěti v žádném případě nemačkáme ani nepropichujeme. Léčbu se doporučuje zahájit v prvních momentech onemocnění, nejlépe před výsevem puchýřků. Doplňkovou léčbou je zvýšit příjem vitamínů B a C, také minerálů zinku, který podporuje imunitní procesy a hojení. Opar se obvykle zhojí do deseti dnů.
Prevencí proti oparům je zdravá a pestrá strava, dostatek spánku. Důležité je neolizovat dětské příbory při krmení, ani dudlík.

Žádný komentář

Vložit komentář