Jak sledovat plodné dny

  Ráda byste brzo otěhotněla? Přinášíme vám několik rad, jak sledovat své plodné dny a tím zvýšit i pravděpodobnost otěhotnění.

 Co jsou plodné dny?

Jedná se o rozmezí cca 3 dnů před a 3 dnů po ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníku), ve kterých je zvýšená pravděpodobnost otěhotnění. Ta se zvyšuje tím čím blíže skutečné ovulaci dojde k pohlavnímu styku.

Jak sledovat ovulaci a plodné dny?

Měření bazální teploty

Teplota se měří ráno ihned po probuzení v konečníku nebo v pochvě. Během měsíce si zapisujete naměřené hodnoty a vznikne křivka, ze které lze odečíst ?plodné dny", které jsou nejvhodnější k otěhotnění. Jsou to 3 dny před a 3 dny po vzestupu bazální teploty o cca 0,5°C. Tento vzestup teploty pak přetrvává a? do další menstruace.

Sledování hlenového výtoku

V období plodných dnů často žena současně pozoruje zvýšený hlenový nezapáchající výtok z rodidel, který je také důkazem ovulace.

Bolest v podbřišku

Některé ženy během ovulace zaznamenají pobolívání a ostrou píchavou bolest v podbřišku či u konečníku, jako důkaz uvolnění zralého vajíčka z vaječníku.

Sledování změny krystalizace slin

Plodné a neplodné dny se projevují mimo jiných změn i změnou množství hormonu estrogenu a změnou koncentrace solí ve slinách. Přibližně 3-4 dny před uvolněním vajíčka mění sliny svoji strukturu na krystalickou, která asi 2-3 dny po ovulaci zmizí. Mikroskopické zkoumání krystalizace slin je vhodným doplňkem k ostatním metodám. Pomůcky k testování můžete zakoupit v lékárně.

Sledování polohy děložního čípku

Hrdlo dělohy se před ovulací rozšiřuje, čípek se posune výše a je měkčí. Po ovulaci se naopak hrdlo dělohy zúží a čípek je tužší a níže položený. Správné určení polohy a tuhosti čípku předpokládá dva až tři cykly praxe.

Ovulace může výjimečně proběhnout mimo jinak pravidelný cyklus, eventuelně i vícekrát během jediného menstruačního cyklu (např. v důsledku stresu apod.).

Přečtěte si také další články na téma těhotenství:

Žádný komentář

Vložit komentář