Kojení I

  I když je kojení přirozená věc, měla byste se o něm ještě před narozením svého miminka něco dozvědět, abyste byla schopna čelit případným problémům, které mohou během kojení nastat. Nejčastější příčinou odstavení dítěte je nedostatečná sebedůvěra matky, obavy z nedostatku mléka a předčasné zavedení umělé výživy. Takže buďte co nejvíce informované, rozhodnuté kojit co nejdéle a půl je hotovo :-). V našem prvním článku o kojení si povíme něco o tvorbě mateřského mléka, významu kojení pro matku a dítě, o tom, jak dlouho a kdy dítě kojit.

Kojení se může v životě maminky a dítěte stát jednou z nekrásnějších věcí, kterou společně zažívají. Kojení vymyslela sama příroda k výživě a ochraně novorozenců a proto je to i ten nejpřirozenější způsob, jakým svému miminku podáte tu nejvhodnější, nejvyváženější a pro vás nejdostupnější a nejlevnější stravu.


Tvorba mateřského mléka
Již během těhotenství se vaše prsy připravují na kojení. První mléko, které se vytvoří po porodu, se nazývá kolostrum (česky mlezivo) a dodává novorozenci potřebné protilátky a další látky nezbytné k přežití několika prvních kritických dnů po porodu. Kojení umožňují dva hormony, které se tvoří v těle matky – oxytocin a prolaktin. Prolaktin zajišťuje stálou tvorbu mléka. Oxytocin zajišťuje uvolnění mléka z prsu do úst dítěte (a současně zavinování dělohy). Po přisátí k prsu se zvyšuje jejich hladina. Čím častěji dítě saje a čím více vypije, tím více mléka se vytvoří.

Význam kojení

Pro dítě:

 Mateřské mléko je nejvyváženější strava pro vaše miminko. Obsahuje správné množství všech důležitých látek potřebných k výživě miminka. Je pro miminko nejlépe stravitelné, chrání ho před případnými alergiemi, u kojených dětí je prokázaný nižší výskyt běžných i vážných onemocnění dýchacích orgánů i zánětů středního ucha, infekcí zažívacího traktu (průjmy), infekcí močových cest, obezity, poruch metabolismu tuků a diabetu typu I, zubního kazu a ortodontických problémů. Mluví se i o tom, že kojené děti mají vyšší IQ.


Pro matku:
U kojících žen existuje nižší riziko nádorového bujení prsu před menopausou, gynekologických nádorů, chudokrevnosti v době kojení. Kojení pomáhá mamince, aby se děloha po porodu rychleji vrátila do původního stavu (zavinula se) a kojící maminky se lépe vracejí ke své původní váze.

Jak dlouho a kdy kojit?

Světová zdravotnická organizace doporučuje ženám plně kojit do 6 měsíců věku dítěte. S kojením můžete dále pokračovat až do dvou let. Délku kojení neomezujte, nechte miminko pít, jak dlouho vyžaduje. Postupně s jeho věkem se bude délka jednotlivých kojení pravděpodobně zkracovat, miminko se naučí lépe a efektivněji vypít množství mléka, které potřebuje.

Při kojení střídejte prsa. Při jednom kojení může ale pít z jednoho nebo i z obou. Hlavně v době tzv. růstových spurtů, kdy miminko roste a potřebuje mléka více, se může stát, že bude po vypití mléka z jednoho prsu stále hladové, nabídněte mu tedy prs druhý. Nemusíte mít obavy z nedostatku mléka, čím častěji budete přikládat, tím více mléka se bude tvořit. (jednoduše: nabídka se srovná s poptávkou).
Kojte tak často, jak to dítě vyžaduje. Přibližně do šesti týdnů věku pije miminko velmi nepravidelně, později si vytvoří svůj vlastní režim. Miminko nevypije pokaždé stejné množství mléka a proto může někdy vyžadovat pít brzy po kojení.
Neporovnávejte děti mezi sebou! Každé je jiné a má jiné potřeby. Jedno miminko vypije to samé množství mléka za pět minut a jinému to může zpočátku trvat i čtyřicet minut apod.

V příštím článku o kojení budeme pokračovat jednotlivými polohami, které lze při kojení používat, řešením případných problémů a dalšími radami, které se maminkám "začátečnicím" mohu hodit 🙂

Podívejte se také na velký výběr potřeb pro kojení, u nás si vyberete.

 

0 Komentáře

  1. […] Nejčastějším důvodem je nedostatečné vyprázdnění prsu, kde je na vině špatná technika kojení (dítě nepije […]
  2. […] kňoural a neplakal vůbec. První noc jsem tedy byla jako na trní, kdy se Míša vzbudí na kojení. Jenže Míša spal asi 4 hodiny v kuse a kde nic, tu nic, spím si já dál. Radila jsem se pak […]
  3. […] Dokáže na krátkou chvíli sledovat předmět ve vzdálenosti asi 15cm nad obličejem. Pozorně sleduje matku při kojení. […]
  4. […] Některé ženy si myslí, že dítě bez nich neuklidní, jiné se domnívají, že znesnadňuje kojení nebo že ničí osobnost dítěte a u další maminky se dudlík stane nezbytnou součástí […]
  5. […] padání již po šestinedělí. Některé ženy nadměrné padání doprovází po celou dobu kojení. Během 6 -12 měsíců se však většině žen vlasy vracejí do normálního […]

Vložit komentář