Krvácení v těhotenství budoucí maminku vždy vystraší. Může to být však závažný stav, kdy je plod v ohrožení, nebo také jev zcela přirozený, nevedoucí k zániku těhotenství.
Nejčastěji ženy krvácí nebo špiní v prvním trimestru, tedy v počátku těhotenství.
Důvodem bývá uhnizďování embrya v děloze. K nidaci (uhnizďování) dochází přibližně pět až deset dní po početí. Jev je to zcela přirozený, žena nemusí mít žádné obavy.
Krvácení se u některých žen objevuje v době, kdy by měla za normálních okolností menstruaci. Obvykle se taková falešná menstruace objeví jednou či dvakrát a málokdy dosáhne intenzity klasické menstruace.
Dalším viníkem těhotenského krvácení může být hematom, neboli krevní sraženina. Ten vzniká v děloze. Dochází ke špinění či slabému krvácení. Těhotné lékař doporučí klidový režim, při němž se hematom lépe vstřebá.
Pokud dojde k silnému krvácení, jedná se často o větší sraženinu, což už může být těhotenství v ohrožení. Velký hematom totiž může způsobit odloučení oplodněného vajíčka a jeho vypuzení z dělohy. Dochází tak k samovolnému potratu. V případě silného krvácení, které je doprovázeno navíc bolestmi či křečemi v břiše, by žena měla okamžitě navštívit lékaře či nemocnici. V některých případech se může včasným zásahem těhotenství ještě zachránit. Pokud potrat již probíhá, zastavit ho nelze.
V každém případě je dobré navštívit lékaře, aby vyloučil závažný problém. Pokud lékař ultrazvukem nenajde zdroj krvácení, tedy hematom (krevní sraženinu), může být příčinou prasklá cévka v okolí plodového vejce. Těhotné je doporučen klidový režim či hospitalizaci a podávání léků na posílení cévní stěny (často ascorutin) či hormonální léky (nejčastěji utrogestan).
Další příčinou krvácení může být tzv.syndrom mizejícího dvojčete, kdy dochází ke spontánnímu potratu pouze jednoho embrya, druhé embryo se v děloze udrží a prosperuje.
V časném stádiu těhotenství může být důvodem krvácení i mimoděložní těhotenství, kdy sice dojde k oplodnění vajíčka. To ovšem nedoputuje do dělohy, ale uhnízdí se ve vejcovodu (v nejčastějších případech). Takové krvácení bývá doprovázeno bolestmi v podbřišku nebo v případě prasknutí vejcovodu prudkou bolestí břicha či kolapsovým stavem.
Méně častou příčinou krvácení může být molární těhotenství. Jde o stav, kdy se místo embrya vytvoří pouze shluk buněk hroznovitého tvaru.
Dalším příčinami může být myom, deciduální polyp, v ojedinělých případech karcinom dělohy.
Krvácet může žena i při zánětu dělohy, při vaginální infekci či sexuálně přenosné choroby.
Krvácení v druhém a třetím trimestru je méně časté, ovšem o to více nebezpečné.
Krvácení může být způsobeno špatným uchycením placenty v děloze, případně předčasným odloučením placenty. Oboje je pro matku i dítě velkým rizikem a je nutné těhotenství ukončit císařským řezem.
Někdy může krvácení značit počínající nebo hrozící předčasný porod. Krvácení v tomto případě bývá způsobeno kontrakcemi dělohy a provází jej bolesti v podbřišku.
Naprosto normální může být krvácení při odchodu hlenové zátky. Hlenová zátka uzavírá děložní hrdlo a chrání tak dělohu před vnikem bakterií. Před porodem dochází k otevírání hrdla a tato zátka se uvolňuje. Někdy s příměsí krve.
Žádné krvácení v těhotenství, ať již v prvním, druhém či třetím trimestru, není dobré podceňovat. Žena by měla neprodleně vyhledat lékaře, obzvlášť pokud se jedná o silné a bolestivé krvácení, doprovázené horečkou, mdlobami či nevolnostmi, trvající déle než 24 hodin. Lékaře by měla žena navštívit i v případě špinění či lehkého krvácení. Alespoň pro uklidnění, že nejde o nic vážného.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa