Ještě před několika lety bylo běžné, že těsně po narození, děťátko odnesly sestřičky, vážily ho, ošetřovaly. Bonding neexistoval. Miminko se ošetřovalo na ostrém světle zářivek, omývalo vodou z kohoutku a balilo do zavinovačky. Dnešní doba přeje bondingu víc. Co bonding vlastně je? Jak probíhá správně?
Slovo bonding v překladu znamená „připoutání, lepení“. Ve skutečnosti jde o nepřetržitý kontakt matky a dítěte těsně po porodu a v dalších hodinách a dnech. Podpora bondingu už v některých českých porodnicích je běžná, novorozence dávají mamince ihned na bříško, ošetřují ho také na bříšku, nikam ho neodnášejí. Ovšem neděje se tak rutinně ve všech porodnicích.
„Včasné poporodní době dochází k jedinečným a neopakovatelným hormonálním změnám, které za předpokladu trvajícího kontaktu zakládají psychickou i zdravotní stabilitu.“ Bonding je základ pro budoucí vztah matka-dítě.
Jak by měl správný bonding vypadat?
- Položení nahého miminka na nahé břicho maminky ihned po porodu
- Veškerá vyšetření a ošetření novorozence provádět na těle matky
- Umožnit a podpořit vizuální kontakt, tedy pohled z očí do očí novorozence a matky
- Umožnit samopřisátí – miminko je schopné se doplazit k bradavce samo, jen mu dát čas
- Zajistit kontakt „skin to skin“, tedy kůže na kůži.
- Zajistit příjemné, klidné, vlídné a intimní prostředí a pohodlí pro matku.
- Eliminovat techniku – videokamery, fotoaparáty, mobilní telefony.
- Veškeré vyšetřování miminka provádět za přítomnosti matky (odběry biologického materiálu, vizity).
- Při nutnosti převozu novorozence je nutné matku podpořit a transportovat ji společně s novorozencem.
- Při porodu mrtvého dítěte či úmrtí dítěte po porodu podpořit maminku v kontaktu s jejím miminkem, umožnit matce a rodině se s děťátkem rozloučit.
Vliv bondingu
Pro dítě je bonding významný z mnoha důvodů:
- Stabilizace dýchání dětí u matek
- Novorozenec zažívá základní existenciální pocit bezpečí
- Děti pak mívají menší neurologické potíže
- Kontakt kůže na kůži zmírňuje novorozenecký pláč
- Dítě se lépe přisaje k prsu
I pro matku má svůj význam:
- Rodička se lépe vyrovnává s porodními bolestmi a lépe hodnotí průběh porodu
- Matka lehčeji chápe příčiny pláče svého dítěte
- Snadnější nástup laktace a lépe a déle kojí
- Lépe se vyrovná se stresem, který s sebou péče o dítě přináší
V dnešní době už v porodnicích porodní asistentky i dětské sestry matku zapojují mnohem víc, než tomu bývalo v minulých letech. To znamená, že se bondingu blýská na lepší časy. Česká neonatologická společnost už také doporučuje celkové ošetření novorozence na těle matky a dotepání pupečníku, ovšem toto praktikují jen vybrané pokrokové porodnice, ve většině je to stále hudbou budoucnosti.
Nefyziologický porod a bonding (císařský řez, vyvolávaný či předčasný porod)
Podpora bondingu je možná i při porodu ne zcela přirozeném a fyziologickém. Ba dokonce o to víc je nutné zajistit maminkám a dětem podporu. Zdravotníci po porodu, který neproběhl zcela přirozenou cestou, často nechávají miminka déle na novorozeneckém oddělení, aby maminkám dopřáli odpočinek po obtížném porodu. Avšak právě v těchto případech je podpora bondingu zásadní ve větší míře. Maminky rodící předčasně či císařským řezem ztrácejí kontrolu nad porodními procesy a mohou cítit nevědomé pocity viny z toho, že nezvládly miminko donosit a porodit normálně. A právě kontaktem s miminkem mohou tuto kontrolu získat opět zpět a pocity viny v sobě lépe zpracovat.
U předčasně narozených dětí, které musí být umístěny do inkubátoru a připojeny na různé hadičky, které jim zajistí základní životní funkce, lze bonding podporovat také. A to lehkým saháním na miminko, v případě možnosti vyndání z inkubátoru i klokánkováním. Klokánkovat nedonošená miminka je velmi prospěšné, mají pak menší problémy s dýcháním a lépe prospívají.
Při porodu císařským řezem se nebrání ranému kontaktu už na operačním sále, doporučuje se přiložit dítě ke tváři matky a umožnit kontakt kůže na kůži např.s otcem.
Je možné se na bonding připravit?
Teoreticky připravit se možné je, ovšem samotný porod a jeho průběh může nejednu maminku velmi překvapit. Může být zaskočena délkou porodu, sílou bolestí, strachem... Odborníci doporučují mít při porodu někoho blízkého. Někoho kdo raný kontakt po porodu dokáže podpořit za každé situace. Budoucí matce může pomoci porodní plán ujasnit si, co je pro ni důležité.
Článek vychází z knihy Bonding – porodní radost (M. Mrowetz, G. Chrastilová, I. Antalová), vydané nakladatelstvím DharmaGaia v Praze 2011.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa