Chřipka u dětí

Chřipkou každý rok onemocní tisíce lidí. Epidemie chřipky se každým rokem objevuje při zimní oblevě, většinou v lednu či únoru. Pro šíření chřipky jsou ideální velké koncentrace lidí, jako jsou školy, školky, kanceláře, supermarkety či MHD. Chřipkový vir je šiřitelný nejen kapénkami při kašli, ale také při mluvení, při dýchání, chřipkový vir se může držet i na špatně umytém nádobí, na oblečení či přímo na kůži...Jak děti před chřipkou uchránit?

Chřipka

Je jedno z nejrozšířenějších onemocnění, které se obvykle vyskytuje v epidemiích (či dokonce pandémiích – postižení celého kontinentu až světa). Typů chřipkových virů je několik. Inkubační doba tohoto viru je obvykle velmi krátká – 1 – 3 dny. Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění, šířící se vzdušnou cestou při přímém styku s nakaženým nebo i při pobytu ve stejné místnosti. Přenos viru je možný i kontaminovanými předměty, jako jsou hračky, příbory, nádobí atd.

Mezi první příznaky chřipky patří náhlé mrazení, zimnice, slabost celého těla, vysoká horečka, bolesti svalů, kloubů, hlavy, u dětí i zvracení či průjem a krvácení z nosu. K těmto příznakům se brzy přidává rýma, bolest v krku, suchý dráždivý kašel. Po třech dnech teplota obvykle klesá, ale celková únava, pocení a kašel přetrvávají. Další dny při dobré odezvě imunitního systému dochází k postupnému uzdravení. V některých případech teploty přetrvávají a přidávají se další komplikace, např.zápal plic, zánět mozku či mozkových blan, zánět osrdečníku a srdečního svalu, záněty středního ucha a vedlejších dutin nosních. Tyto komplikace se obvykle objevují u dětí, starších lidí či chronicky nemocných. V takových případech může být chřipkový průběh velmi dramatický, rychlý a v nejhorších případech může končit i smrtí.

Jak probíhá léčba chřipky? Toto onemocnění je třeba řádně vyležet. Léčit se nedá. Tlumí se jen příznaky. Dodržuje se lehká strava, dostatek tekutin, léky na snížení horečky, zmírnění kašle a zprůchodnění dýchacích cest. Dobré je účinně větrat a zvlhčovat místnost kvůli lepšímu dýchání. Antibiotika jsou při chřipce u nekomplikovaného průběhu neúčelná, ba mohou být i škodlivá, protože v počátku onemocnění utlumí imunitní systém, který by za normálních okolností proti chřipkovému viru dokázal bojovat.

Prevence chřipky je velmi důležitá. Nákaze je možné se bránit tím, že budeme celoročně podporovat obranyschopnost dítěte (např.otužováním, fyzickou aktivitou, vhodnou stravou). Problémem zimních měsíců bývá přetápění bytů, kde je teplý a suchý vzduch, který vysouší sliznice, a ty jsou pak náchylnější k infekcím. Zvýšením přísunu vitamínu A přispějete kromě dobrého zraku a zdravé kůže i k zachování zdravých sliznic. Navíc podporuje fungování imunitního systému. Ne nadarmo se v dřívějších dobách podával dětem rybí tuk.

Pokud se ve vaší lokalitě objeví chřipková epidemie, nenavštěvujte se s dětmi prostory s velkým počtem lidí (divadla, kina, školky). Pokud dítě onemocní, ideální je ho izolovat od ostatních členů rodiny, což jde ovšem velmi těžko. Přispět můžete alespoň používám jednorázových kapesníků, dezifekcí a omýváním hraček, krátkým a častým větráním a zvýšením přísunu vitaminu C pro všechny členy rodiny. Vitamin C podporuje imunitu organismu a snižuje únavu. Pro tělo je lehce vstřebatelný z potravin, zejména ovoce, zeleniny, ale i ve formě léčiva. Pokud tělo dítěte nemoc zvládá příznivě, po týdnu je po chřipce, ovšem ještě týden by to chtělo čas na rekonvalescenci. Po konzultaci s lékařem je možné i očkování proti chřipce, které se ovšem u dětí moc nedoporučuje.

1 Komentář

  1. Moje děti mají slabý imunitní systém, takže chřipky jsem řešila furt :-( Naštěstí jsem v lékárně objevila přípravek z hlívy, který chrání dětskou imunitu a skvěle chutná. Můžu jenom doporučit :-) Navíc si i doma pohrají, součástí jsou foukací fixy na textil! :-)

Vložit komentář