Již jste se určitě ve svém životě setkali se slovem streptokok. Většina lidí ví, že jde o bakterii. O streptokokovi můžete však slyšet i v souvislosti s porodem. Je tak nebezpečný, anebo je to zbytečný strašák?
Existuje celá řada streptokoků. Všechny mají kulovitý tvar a rozdělují se do různých skupin, které se označují písmeny. V souvislosti s těhotenstvím a porodem hovoříme o streptokokách skupiny B. Být pozitivní GBS (z angl.zkratky Group B Streptococcus) znamená přítomnost Streptokoka skupiny B v pochvě ženy. Tato bakterie bývá v pochvě ženy poměrně často přítomná a ženě nezpůsobuje žádné potíže. Může však způsobit infekční onemocnění plodu ihned po porodu, neboť plod se může nakazit při průchodu porodními cestami. Za následek může mít závažné infekce novorozenců, jako je zápal plic, zánět mozkových blan, celková sepse.
Jak zjistíme přítomnost streptokoka B?
Tato bakterie se u člověka vyskytuje v trávicím ústrojí a poté se šíří do močopohlavního ústrojí. Vyšetření na přítomnost Streptokoka B se běžně provádí ve 36. týdnu těhotenství. A to odběrem kultivace z pochvy. Gynekolog těhotné odebírá štětičkou z pochvy stěr, který se odesílá na rozbor na mikrobiologii. Pokud se přítomnost Streptokoka B potvrdí, výsledek je pozitivní a zapisuje se do těhotenské průkazky, kterou rodící žena předkládá při příjmu v porodnici. Přítomnost Streptokoka B není důvodem k panice.
Pozitivní Streptokok B, co dělat?
Žena, která má pozitivní výsledek, se léčit nemusí, protože pochva po terapii antibiotiky bývá většinou znovu touto bakterií osídlena. Navíc víme, že streptokok ženě ve většině případů nečiní žádné potíže. Problém by mohl nastat u novorozence až po porodu.
A proto se u žen s pozitivním Streptokokem B během porodu podávají antibiotika. U žen s plánovaným císařským řezem, kde zůstává celistvý vak blan až do porodu, se antibiotika podávat nemusejí.
Antibiotika se podávají kapačkou do žíly během porodu, aby se co nejvíce minimalizovala nákaza novorozence. Podat antibiotika je však nutné minimálně 3 hodiny před porodem, aby se látka dostala přes placentu do krevního oběhu plodu včas.
Pokud gravidní ženě odteče předčasně plodová voda a ještě nemá pravidelné stahy, podávají se jí antibiotika ihned po příjezdu do porodnice.
V případě pozitivního Streptokoka B jsou rizikovými faktory:
- Předčasný porod před 37. týdnem gravidity
- Předčasný odtok plodové vody (více než 12 hodin před porodem)
- Horečka matky při porodu (nad 38 stupňů Celsia)
- Streptokok v moči v průběhu celého těhotenství
-
Závažný průběh streptokokového onemocnění po narození u dítěte při předchozím porodu
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa