Kojení dítěti poskytuje plnohodnotný příjem potravy. Každá kojící maminka by proto měla dodržovat pravidla zdravého stravování. Jak by takový jídelníček kojící maminky měl vypadat?
- Chléb, obiloviny, těstoviny, rýže, brambory – jde o hlavní zdroj energie. Obsahuje spoustu důležitých prvků (železo, zinek, vápník, vitamíny skupiny B). Je to dobrý zdroj vlákniny (pomáhá při zácpě).
- Ovoce a zelenina – je nejlepší zdroj vitamínů a minerálů (i železa a kyseliny listové). Je to významný zdroj vlákniny. Doporučuje se jíst zeleninu z našeho zeměpisného pásma a polovinu v syrovém stavu a polovinu vařenou.
- Mléko a výrobky z mléka – jde o bohatý zdroj vápníku. Jsou také zdrojem bílkovin, minerálů a dalších vitamínů (B,A).
- Ryby, maso, drůbež, fazole, vejce, ořechy – Jsou to potraviny bohaté na bílkoviny. Jsou zdrojem železa (hlavně vnitřnosti). Z masa se železo vstřebává lépe než z rostlinné stravy. Nutné je vybírat především maso libové, nikoliv uzeniny (ty obsahují příliš mnoho solí a tuku).
- Sádlo, máslo, margarín, olej, cukr, sladkosti a sůl – Tato strava je kalorická, ovšem obsah živin je minimální. Doporučuje se užívat spíše rostlinné oleje než živočišné tuky. Solit co nejméně a používat jodidovanou sůl. Sladkosti nejsou vhodné pro vysoký obsah cukru. Nevhodné jsou i slazené nápoje, džusy, dezerty,...
Důležitý je dostatek tekutin. U dospělých se doporučuje minimálně 1,5 litru denně. Kojící matka by však měla vypít 3 litry tekutin denně. Pozor na sladké džusy a limonády (může dojít ke zvýšení hmotnosti).
Maminky by neměly zapomínat na vitamíny, železo, vápník, jod a další důležité stopové prvky. U multivitamínových přípravků se potřeba dodržovat dávkování. Lepší je však vyvážená plnohodnotná strava našeho zeměpisného pásma než vitamínové doplňky.
Želeno (Fe) – je potřebné pro tvorbu červených krvinek maminek i kojeného dítěte. Schopnost vstřebávat železo se během těhotenství a kojení zvyšuje. Zdrojem železa je – libové maso, listová zelenina, vařené fazole a hrách. Vstřebávání železa napomáhá strava s velkým obsahem vitamínu C. Naopak vstřebávání železa snižuje čaj a káva.
Vápník (Ca) – je nutný pro zdravý růst kostí a zubů jak maminek tak kojených dětí. Zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky a některé cereálie.
Jód (J) – je nezbytný pro správné formování a vyzrávání mozku plodu i kojence. Ovlivňuje výsledné IQ dítěte. Ze stravy maminky přechází do mateřského mléka. Zdrojem jódu jsou mořské ryby a mořské produkty, jodidovaná sůl, výrobky obohacené jódem (Gravimilk, kojenecké přesnídávky a některé umělá kojenecká mléka). Je možné dodávat jód v tabletách Jodid 100 (je na předpis lékaře).
Vitamín D – chrání vaše dítě před křivicí a udržuje zdravé kosti a zuby maminek i kojených dětí. Ovlivňuje také hospodaření těla s vápníkem. Zdrojem vitamínu D je sluneční svit. Při vystavení těla slunci se vytváří v kůži vitamín D. Opalování kojenců se nedoporučuje, kojence neopalujeme. Vitamín D je obsažen i v rybách, vejcích, máslu. Během 1. roku života dítěte se podává vitamín D v kapičkách (Vigantol, Infadin,...).
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa